The Revolution XXXVII - July 2018

PICTURES

 

Podium Pictures

John McDaniel Photos - Adult

John McDaniel Photos - Youth

Everything KingKaito Photos - Adult

Everything KingKaito Photos - Youth

PhotoShoop - Youth Photos

PhotoShoop - Adult Photos

ADULT GI RESULTS

Vicious Submission Gi:

Jayda Macatangay :14 armbar

Black 165 Master   

 1st Caleb Hathaway  Zenith North Sound

 2nd  Ryan Mulvihill  MABJJ

 3rd  Christopher Dealy  Checkmat/The Base

Black 185 Adult   

 1st Chad Shaule   Gracie Barra NW/Burnaby

 2nd  Leandro Serafim de Oliveira  Gracie Barra NW/Vancouver

 3rd  Adam Smith  MABJJ/Spokane

Black 205 Adult   

 1st Mark Chappell  Gracie Barra NW/Bothell

 2nd  K.C. Thompson  Impact Jiu Jitsu

 3rd  Tanner Weisgram  Equipe Behring

Black 230 Master   

 1st Samuel Brown  Equipe Behring

 2nd  Brad Falk  Revolution Martial Arts  

Black Absolute   

 1st Tanner Weisgram  Equipe Behring

 2nd  Samuel Brown  Equipe Behring

 3rd  Adam Smith  MABJJ/Spokane

Brown 168 Master & Below   

 1st Howard Darko  Gracie Barra NW/Federal Way

 2nd  Justin Eyre  RLNW/5 Rings

 3rd  Justin Palanca  Checkmat/T-Town MMA  

Brown 181.5 & Below   

 1st Hayden Francis  Roll Jiu Jitsu

 2nd  Christopher Stone  Checkmat/Gig Harbor

 3rd  Gunnar Metzger  Checkmat/The Base

Brown 181.6 & Above   

 1st Zachary Force  Impact Jiu Jitsu

 2nd  Kamau Curnal  NWJJA

Brown 141.5 & Below   

 1st Liz Tracy  10th Planet

 2nd  Ashleigh Force  Impact Jiu Jitsu

 3rd  Sabrina Barrera  Elite BJJ of Everett

Purple 154.5 & Below   

 1st Josiah Paul  Iron Lion JJA

 2nd  Elmar John Valmores  One JJ/FBJJ

 3rd  Brady Hlestand  MABJJ/Spokane

Purple 168 Adult   

 1st Chance Stamps  Independent

 2nd  Garret Buerner  Combat Arts Academy of Seattle

 3rd  Jake Blaski  MABJJ / Cageworx  

Purple 181.5 Adult   

 1st Vong Ly  Ballard Jiu Jitsu

 2nd  Sean Batye  Gracie Barra NW/Issaquah

 3rd  Joey Pierotti  One JJ/CSF  

Purple 181.5 Master   

 1st Robert Calingo  MABJJ

 2nd  Edson Penado  Checkmat/Quincy BJJ

 3rd  Nathan Vanderven  SBG/Port Townsend  

Purple 195   

 1st Stefan Grunkemeier  Elite BJJ of Everett

 2nd  Preston Bauder  RLNW/5 Rings

 3rd  Abdullah Saleem  Gracie Barra NW/Portland 

Purple 208 Master   

 1st Joseph LaVasseur  Gracie Barra NW/Portland

 2nd  Jason Tuberville  Tervor Prangley AKA

Purple 208.1 & Above   

 1st Antonio Moreno  Gracie Barra NW/Tacoma

 2nd  Nasheed Abdul Hameed  Checkmat/T-Town MMA

 3rd  Sean McGinnis  SBG / Port Townsend

Purple Male Absolute   

 1st Antonio Moreno  Gracie Barra NW/Tacoma

 2nd  Vong Ly  Ballard Jiu Jitsu

 3rd  Josiah Paul  Iron Lion JJA  

Purple Women 118 & below   

 1st Sarah Thackray Do Nascimento  Alliance

 2nd  Katie Egan  One JJ / FBJJ

Purple Women 118.1 to 141.5   

 1st Pauline Bak Costa  Gracie Barra NW/Vancouver

 2nd  Jessica Vann  10th Planet

 3rd  Tk Komlofske  RLNW/5 Rings   

Purple Women 152.5   

 1st Anna Snyder  Equipe Behring

 2nd  Rebecca Pheasant-Reis  One JJ/FBJJ

 3rd  Louisa BruschiRLNW/5 Rings  

Purple Women Absolute   

 1st Anna Snyder  Equipe Behring

 2nd  Sarah Thackray Do Nascimento  Alliance

 3rd  Isa Bruno-ReiberRLNW/5 Rings  

Blue 141.5 & Below   

 1st Jesus Landin  Gracie Barra NW/Seattle

 2nd  Ben Ellis  Gracie Barra NW/Seattle

 3rd  Tracy Danielson  Caio Terra

Blue 141.5 Master   

 1st Mark StephensTrevor Prangley AKA

 2nd  Joseph Tran  Gracie Barra NW/Seattle

 3rd  David Keegan  Summit BJJ 

Blue 154.5 Master   

 1st Brendin Phillips  MABJJ/Legacy

 2nd  Chris Songer  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

 3rd  Jimmy Vitelli  Team Royce Gracie

Blue 168 Adult   

 1st Jonathan Lee  Gracie Barra NW/Tacoma

 2nd  Joshua Denman  Gracie Barra NW/Bellevue

 3rd  Lorenzo Herrera  SBG/Burien

Blue 168 Master   

 1st Felipe Camacho  Gustavo Pires Siri BJJ/Imperial Jitz

 2nd  Brett Olsen  Equipe Behring

 3rd  Aaron Shepard  MABJJ/Axiom BJJ

Blue 181.5 Adult    

 1st Shakrukh RanaRLNW/5 Rings

 2nd  Nicholas Jacobs  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

 3rd  Wesley Cordova  Adamson Bros/Seaside

Blue 181.5 Master    

 1st Raul Tejeda  Gustavo Pires Siri BJJ/Imperial Jitz

 2nd  Jersain Orozco  Gustavo Pires Siri BJJ/Imperial Jitz

 3rd  Ralph Balajadia  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

Blue 181.5 Executive   

 1st Will Poe  One JJ/CSF

 2nd  Shane Gustin  MABJJ/Spokane

 3rd  Gil Mendiola  Checkmat/The Base

Blue 195 Adult    

 1st Sean Watters  Zenith/Las Vegas

 2nd  Drew Peterson  United Training Center

 3rd  Gabe Peretz  253BJJ

Blue 195 Master   

 1st Mikael Leon Guerrero  Checkmat/The Base

 2nd  Isaac Moore  Newborn Cascao Jiu Jitsu

 3rd  Steven Galvez  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

Blue 208 Adult   

1st Victor Diaz  MABJJ/Ivan Salaverry MMA

2nd  Jack Ellis  Gracie Barra NW/Seattle   

Blue 208 Master   

1st Tim Knutson  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

2nd  Matt White  Ballard Jiu Jitsu

3rd  Thomas Erikson  NSBJJ of Port Hadlock 

Blue 222 Adult   

1st Graham Snyder  Gracie North

2nd  Alex Acosta  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

Blue 222 Master   

1st Ron Boutilier  MABJJ/Hammerhead MMA

2nd  Nir Mashkowski  One JJ/FBJJ

3rd  Seth Brown  Equipe Behring

Blue 222.1 & Up    

1st Jesse Phillips  Phantom BJJ/Maple Valley

2nd  Charles Saguil  One JJ/FBJJ

3rd  Blake Adams  NWJJA 

Blue Male Absolute   

1st Charles Saguil  One JJ/FBJJ

2nd  Seth Brown  Equipe Behring

3rd  Jonathan Lee  Gracie Barra NW/Tacoma  

Blue Women 107 & Below   

1st Jayda Macatangay  Gracie Barra NW/Federal Way

2nd  Maryam Keller  Warrior Strength Martial Arts   

Blue Women 129   

1st Darcie Omori  Gracie Barra NW/Vancouver

2nd  Lala Gusakov  Gracie Barra NW/Seattle

3rd  Jonalyn Marelic  Checkmat/Gig Harbor

Blue Women 141.5   

1st Leeza Rancourt  RLNW/5 Rings

2nd  Crystal Leighty  MABJJ/Lacey

3rd  Jessica Munter  Gustavo Pires Siri BJJ/Imperial Jitz  

Blue Women 152.5   

1st Sarah Paul  Iron Lion JJA

2nd  Ariel Rodrigues  Lucero Jiu Jitsu  

Blue Women 163.5   

1st Rachel Doyle  Equipe Behring

2nd  Kendra Bukovac  Gracie Barra NW/Tacoma

3rd  Alyson Burke  Impact Jiu Jitsu 

Blue Women 152.6 to 175 Master   

1st Eleanor Goodall  Combat Arts Academy of Seattle

2nd  Amy Crumb  SBG/Port Townsend

3rd  Marianna Jacobsen Gruenwald  Champion Martial Arts  

Blue Women Absolute   

1st Sarah Paul  Iron Lion JJA

2nd  Kendra Bukovac  Gracie Barra NW/Tacoma

3rd  Alyson Burke  Impact Jiu Jitsu

White Adult 127 & Below   

1st Luis Magana  Gustavo Pires Siri BJJ

2nd  Santos Garcia  Elite BJJ of Everett  

White Adult 141.5 and Below   

1st Samuel Shockley  Gracie Barra NW/Tacoma

2nd  Matthew Johnson  253BJJ

White Adult 141.5    

1st Kenny Blicharski  Kaboom Brazilian Jiu Jitsu

2nd  Eric Valdez  Gustavo Pires Siri BJJ/Imperial Jitz

3rd  Chad Omonaka  One JJ/FBJJ   

White 154.5 Adult   

1st Kai Griem  Summit BJJ

2nd  Eric Brown  253BJJ

3rd  Jorge Ramirez  Gustavo Pires Siri BJJ  

White 154.5 Master   

1st Ken Oliveros Sugawara  Gracie Barra NW/Bothell

2nd  Kai Ma  Gracie Barra NW/Bellevue

3rd  Alden Loredo  Combat Arts Academy of Seattle

White 168 Adult   

1st Alexander Watkins  MABJJ/Pinnacle

2nd  James Carroll  MABJJ/Ivan Salaverry MMA

3rd  Cody Tafoya  SBG/Port Townsend

White 168 Master   

 1st Trystyn Schieicher  Gracie Barra NW/Issaquah

 2nd  Keith Smith  Gustavo Pires Siri BJJ

 3rd  Rex AbayaGracie NW/Federal Way

White 181.5 Adult   

1st Jonathan Moskowitz  Gracie Barra NW/Portland

2nd  Joshua Hafen  Trevor Prangley AKA

3rd  Paul Pinkstaff  Gracie Barra NW/Federal Way

White 181.5 Master     

1st Maciej Dryjski  Elite BJJ of Everett

2nd  John Gayle  253BJJ

3rd  Mitch Rausch  Gustavo Pires Siri BJJ

White 195 Adult   

1st Marcel Morgan  253BJJ

2nd  Riley Bockmier  Gracie Barra NW/Kirkland

3rd  Christopher Childs  Jiu Jitsu Dynamics

White 195 Master   

1st Skylar Pond  MABJJ/Ivan Salaverry MMA

2nd  Dustin Edwards  V7 Martial Arts

3rd  Brian Jamison  MABJJ/Spokane

White 168.1 to 195 Executive     

1st Jason Whitney  Tula Jiu Jitsu

2nd  Gregg Calder  MABJJ

3rd  Nato Napoles  MABJJ/Axiom BJJ

White 208 Adult   

1st Billy McLemoreTrevor Prangley AKA

2nd  Brennan Carrington  Warrior Strength Martial Arts/Lucero JJ

3rd  Ernie Herrera  Charlie's Combat Club  

White 208 Master   

1st Rick ZamoraGracie Barra/Tacoma

2nd  Kyle Hutchinson   MABJJ/Legacy

3rd  Mark Artynkuk  Equipe Behring   

White 222 Adult   

1st Trent Nivala  Mat Chess MMA

2nd  Joseph Crunkilton  Alliance/Lakewood

3rd  Neil Connors  MABJJ/Spokane  

White 222.1 & Above Adult   

1st Andres Hernandez  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd  Timothy Steffler  Gustavo Pires Siri BJJ/Imperial Jitz

3rd  Joseph Hassan  Gustavo Pires Siri BJJ/Imperial Jitz  

White Women 118   

1st Haley Vann  10th Planet

2nd  Penny Rhines  Checkmat/T-Town MMA

3rd  Leika Yamada  BJJ Olympia 

White Women 129   

1st Sav Le  Gracie Barra NW/Federal Way

2nd  Harmony Jovet  MKG Seatlle

3rd  Sarah Austin  NWJJA/SIMA   

White Women 141.5   

1st Christine Swinkels  Impact Jiu Jitsu

2nd  Britt Beushausen  Summit BJJ

3rd  Natalie Budde  MABJJ/Spokane  

White Women 152.5   

1st Gabriella Sullivan  Checkmat/T-Town MMA

2nd  Brittney Hinojosa  Elite BJJ of Everett

3rd  Aislinn O'Connell  Kindered Jiu Jitsu  

White Women 163.5   

1st Joanna Hennessey  Gracie Barra NW/Seattle

2nd  Corina Alvarez  253BJJ 

White Women 175   

1st Faith Luna  Gustavo Pires Siri BJJ

2nd  LeAnne Tevlin  Checkmat/The Base

3rd  Peteri Faletogo  SBG/Burien  

White Women Master 163.6 to 175   

1st Ginger Jackson  Checkmat/T-Town MMA

2nd  Rebekah Mandt  Gracie Barra NW/Tacoma

3rd  Mary Gallagher  Gracie Barra NW/Bothell  

White Women 175.1 & Above   

1st Amanda Falk  Revolution Martial Arts

2nd  Casey Burt  Kindered Jiu Jitsu

3rd  Brooke Music  Checkmat/ T-Town MMA

ADULT NO-GI RESULTS

Vicious Submission Gi:

Caleb Regan :10 guillotine

Advanced 136.0   

 1st Anthony Craparo  GBNW/Kirkland

 2nd  Hunter Clagett  Bellingham MMA/BJJ

Advanced 149.0   

 1st Gabriel Daffron  Kindered Jiu Jitsu

 2nd  Gordon Chen  10th Planet

 3rd  Josiah Paul  Iron Lion JJA  

Advanced 162.5   

 1st Ryan Mulvihill  MABJJ

 2nd  Dakota Tackett  SBG/Montana

 3rd  Steven Chamg  10th Planet  

Advanced Adult 175.5   

 1st Gunnar Metzger  Checkmat/The Base

 2nd  John Lawrence  Checkmat/T-Town MMA  

Advanced Master 175.5   

 1st Shannon Higgason  GBNW/Issaquah

 2nd  Nathan Vanderven  SBG/Port Townsend

 3rd  Jersain Orozco  Gustavo Pires Siri BJJ  

Advanced 188.5   

 1st Mark Chappell  GBNW/Bothell

 2nd  Leandro Serafim de OliveiraGBNW/Vancouver

 3rd  John Simon  GBNW/Portland  

Advanced Master 175.6 to 202   

 1st Joseph LeVasseur  GBNW/Portland

 2nd  Jason TubervilleTrevor Prangley AKA

 3rd  Geromy Scaggs  MABJJ/Fife

Advanced 215   

 1st Ron Boutilier  MABJJ/Hammerhead MMA

 2nd  Jeffrey Harmon  Tri Cities Judo

 3rd  Alex Acosta  MABJJ/GHBJJ/Hybrid    

Advanced Absolute   

 1st Brad Falk  Revolution Martial Arts

 2nd  John Lawrence  Checkmat/T-Town MMA 

Advanced Women 147 & Below   

 1st Liz Tracy  10th Planet

 2nd  Jessica Vann  10th Planet

 3rd  Anna Snyder  Equipe Behring 

Advanced Women 158   

 1st Rebecca Pheasant-Reis  One JJ/FBJJ

 2nd  Louisa Bruschi  RLNW/5 Rings

Intermediate 136 Adult   

 1st Tracy Danielson  Caio Terra

 2nd  Ricky Davison  SBG/Montana

 3rd  Mark StephensTrevor Prangley AKA 

Intermediate 149 Adult   

 1st Benjamin Boutilier-Mow  Jiu Jitsu Dynamics

 2nd  Brandon Spicer  Mat Chess MMA

 3rd  Austin Vinson  United Training Center  

Intermediate 162.5 Adult   

 1st Wayne WyattGBNW/Seattle

 2nd  Matt Caparas  Pacific Top Team Burnaby

 3rd  Charles BanhRLNW/5 Rings 

Intermediate 175.5 Adult   

 1st Shawn Flanagan  Jiu Jitsu Dynamics

 2nd  Jonathan MoskowitzGBNW/Portland

 3rd  Brett Olsen  Equipe Behring

Intermediate 188.5 Adult   

 1st Jimmy Dolan  NSBJJ

 2nd  Paul Boudreaux  Cap City Jiu Jitsu

 3rd  Hezekiel Henshaw  Checkmat/T-Town MMA  

Intermediate 202 Adult   

 1st Timothy Aguigui  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

 2nd  Milton Toledo  MABJJ/Ivan Salaverry MMA  

Intermediate Master 175.6 to 202   

 1st Cody Bessette  SBG / Montana

 2nd  Isaac Moore   Newborn Cascao Jiu Jitsu

 3rd  Thomas Erikson  NSBJJ of Port Hadlock  

Intermediate 215 Adult   

 1st Trent Nivala  Mat Chess MMA

 2nd  Josh Tuani  Six Feet Under MMA

 3rd  Neil Connors  MABJJ/Spokane 

Intermediate 215.1 & Up Adult   

 1st Anthony  Konschuh  BJJ Olympia

 2nd  Blake Adams  NWJJA

 3rd  Jesse Phillips  Phantom BJJ/Maple Valley

Intermediate Male Absolute   

 1st Jimmy Dolan  NSBJJ

 2nd  Trent Nivala  Mat Chess MMA

 3rd  Paul Boudreaux  Cap City Jiu Jitsu 

Intermediate Women 125 & Below   

 1st Haley Vann  10th Planet

 2nd  Jonalyn Marelic  Checkmat/Gig Harbor  

Intermediate Women 125.1 to 147   

 1st Leeza RancourtRLNW/5 Rings

 2nd  Kayla Weed  United Training Center

 3rd  Eleanor Goodall  Combat Arts Academy of Seattle   

Intermediate Women 169   

 1st Faith Luna  Gustavo Pires Siri BJJ

 2nd  Gloria Grachanin  V7 Martial Arts 

Intermediate Women 169.1 & Above   

 1st Amanda Falk  Revolution Martial Arts

 2nd  Ginger Jackson  Checkmat/T-Town  

Beginner 136 & Below   

 1st Travis Gallen  Equipe Behring

 2nd  Leonard Setla  MABJJ/Spokane

 3rd  Luis Magana  Gustavo Pires Siri BJJ  

Beginner 149   

 1st Kyler Krueger  Independent

 2nd  Alden Loredo  Combat Arts Academy of Seattle

 3rd  Ryan Clark  Gustavo Pires Siri BJJ

Beginner Adult 162.5   

 1st Tucker Reiley  Kindered Jiu Jitsu

 2nd  Christian Caruana  Praxis BJJ

 3rd  Artiom Clumac  MABJJ 

Beginner Adult 175.5   

 1st Miguel Madrigal  Gustavo Pires Siri BJJ

 2nd  Hayden Hudiburg  Ultimate Training Academy

 3rd  Alex Tienda  Solarte  

Beginner 185.5   

 1st Jason Whitney  Tula Jiu Jitsu

 2nd  Rob Santana  Newborn Cascao Jiu Jitsu

 3rd  Dean Glazer  Equipe Behring  

Beginner Adult 202   

 1st Riley Bockmier  GBNW/Kirkland

 2nd  Mark Artyniuk  Equipe Behring

 3rd  Kevin McConnell  MABJJ/Spokane

Beginner Adult 215.0   

 1st Bernard Rodriguez  Praxis BJJ

 2nd  Travis Benefiel  MABJJ 

 3rd  Relijah Carlson  Champion Martial Arts

Beginner 215.1 & Up   

 1st Keith Heckman  MABJJ/Spokane

 2nd  Andres Hernandez  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

 3rd  Timothy Steffler  Gustavo Pires Siri BJJ/Imperial Jitz  

Beginner Women 136 & Below   

 1st Natalie Budde  MABJJ/Spokane

 2nd  Penny Rhines  Checkmat/T-Town MMA

 3rd  Elizabeth Tuani  Six Feet Under MMA  

Beginner Women 147   

 1st Gabriella Sullivan  Checkmat/T-Town MMA

 2nd  Aislinn O'Connell  Kindered Jiu Jitsu

 3rd  Britt Beushausen  Summit BJJ  

Beginner Women 158.1 & Above   

 1st Alexandra Presley  Renzo Gracie Academy

 2nd  Pateri Faletogo  SBG/Burien

 3rd  Ariana Adams  NWJJA

YOUTH GI RESULTS

White 3 & 4 47 to 48   

  1st Andre Laurine  GB NW/Federal Way

  2nd Mia Campa  GB NW/Tacoma  

White 4  34 to 35   

  1st Olivia Smith  Trevor PrangleyAKA

  2nd Ozzie Ngotel  GB NW/Tacoma 

White 4 & 5 37 to 42   

  1st Louis O'Neil  Torque Martial Arts

  2nd Caden Dealy    Checkmat/The Base

  3rd Natalie Au  APEX Martial Arts

White 4 & 5 53 to 55   

  1st Isabella Conta  Chimera MMA

  2nd Garret ShattuckBJJ Olympia

  3rd Cera Rho  Gustavo Pires Siri BJJ  

White 5  43 to 47   

  1st Cruz Salquist  MABJJ/Spokane

  2nd Anthony Hammer  Impact Jiu Jitsu

  3rd Tiago Freitas  MABJJ/Spokane

White 5 & 6 55 to 62   

  1st Jax Fries  Warrior Strength Martial Arts

  2nd CB Beaupre  Checkmat/The Base

  3rd Ethan Gayle  253BJ

White 5 to 7 66 to 75   

  1st Tristain Armstrong  Checkmat/T-Town MMA

  2nd Benjamin Ward  Combat Arts Academy of Seattle

  3rd Iker Lopez  GB NW/Federal Way

White 6 to 7 39 to 42   

  1st Angelina Zarate  Combat Arts Academy of Seattle

  2nd Ethan Park  GB NW/Federal Way

  3rd Leland Santiago  Elite of Renton  

White 6 to 7 43 to 48   

  1st Oliver Hafen  Trevor PrangleyAKA

  2nd Judah Waldren  Kindred Jiu Jitsu

  3rd Chanel Hennessey  Chimera MMA   

White 6 to 7 48 to 54   

  1st Shane Hill  Phantom BJJ/Maple Valley

  2nd Erwin Castillo  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

  3rd Audrey Murphy  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

White 7  54 to 60   

  1st Juan Mapes  Torque Martial Arts

  2nd Lucas Abitla  MABJJ

  3rd Alex Hammer  Impact Jiu Jitsu

White 7 to 8 75 to 80   

  1st Liam Halfacre  GB NW/Tacoma

  2nd Miles Keener  Phantom BJJ/Maple Valley

  3rd Beckham Viggue  MABJJ/Pinnace Martial Arts 

White 8 to 9 49 to 54   

  1st Kyristian Stewart  Wakizashi BJJ

  2nd Wesley Reyes  One JJ/Foster BJJ

  3rd Bryce Bittner  MABJJ/Fife  

White 8 to 9 55 to 60   

  1st Bam Hennessey  Chimera MMA

  2nd Bella Norwood  Torque Martial Arts

  3rd Sienna Bieler  Warrior Strength Martial Arts

White 8  62 to 65   

  1st Damon Deuz  Phantom BJJ/Maple Valley

  2nd Carter Lacic  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

  3rd Murphy Massey-O'Hanlon  Checkmat/Gig Harbor 

White 8 to 9 67 to 73   

  1st Andrii Pryymak  United Training Center

  2nd Madelyn Pursell  Elite of Renton

  3rd Lincoln Heinrich  RLNW  

White 8 to 9 80 to 84   

  1st Julian Bowen  MABJJ/Legacy

  2nd Clint Rosario  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  3rd Cage Sparks  GB NW/Bothell 

White 9 to 11 61 to 65   

  1st Bodhi Smiedala  Olympic Wrestling Club

  2nd Rathani Dom  Checkmat/The Base

  3rd Killian Chapman-Kane  GB NW/Federal Way  

White 9 to 10 74 to 79   

  1st Maddox Iriass    BJJ of Olympia

  2nd Kaleb Hammer  Trevor PrangleyAKA

  3rd Chase Doucette  South Island Brazilian Jiu Jitsu

White 9 to 10 86 to 92   

  1st Ethan Gerlick  Warrior Camp

  2nd Taeghan Thompson  Torque Martial Arts

  3rd Maya Parker  GB NW/Federal Way 

White 9 to 11 102 to 110   

  1st Carlos Ramirez  253BJJ

  2nd Malaya Knighton  Jiu Jitsu Dynamics

  3rd Brayden Katzer  GB NW/Tacoma

White 9 to 13 145 to 155   

  1st Mia Moore  Checkmat/Electric North

  2nd Michelle Castillo  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

  3rd Jae Westby  Checkmat/T-Town MMA  

White 10 to 12 67 to 70   

  1st Grant Rose  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  2nd Neah Garner  Jiu Jitsu Dynamics

  3rd Caden Bieler  Warrior Strength Martial Arts 

White 10 to 12 81 to 87   

  1st Nat Badley  Elite of Everett

  2nd Keilani Roberto  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

  3rd Brooklyn Wade  Checkmat/Gig Harbor

White 11  73 to 79   

  1st Flynn Bandrup  Impact Jiu Jitsu

  2nd Grace Ekse  Team Wise

  3rd Rafael Najera-Diaz  Chimera MMA   

White 11 to 13 91 to 94   

  1st Robby Fletcher  Elite of Factoria

  2nd Jadon Manibusan  253BJJ

  3rd Sullivan Pond  MABJJ/Ivan Salaverry MMA  

White 11 to 12 99 to 108   

  1st Karianne Baldwin  Elite of Everett

  2nd Gabriel Evans  SBG/Port Townsend

  3rd Dakota Duez  Phantom BJJ/Maple Valley  

White 11  110 to 118   

  1st Kai Gerlick  Warrior Camp

  2nd Amil Bowen  MABJJ/Legacy

  3rd JJ Lennon  RLNW/5Rings

White 11 to 12 123 to 130   

  1st Tucker Andrews  RLNW/Miller's

  2nd Cayde Olsen  Equipe Behring

  3rd Robert Wade  Checkmat/Gig Harbo  

White 12 to 14 108 to 115   

  1st Rale Harmon  Tri Cities Judo

  2nd Oscar Levine  NSBJJ/Port Haddock

  3rd Alexander Lara  MABJJ/GHBJJ/Hybrid 

White 13 to 15 120 to 125   

  1st Corbyn Talor  Wakizashi BJJ

  2nd James Johnson  Phantom BJJ/Maple Valley

  3rd Jabril Pasha  MABJJ/Fife 

White 14 to 16 135 to 145   

  1st Mason Harmon  Tri Cities Judo

  2nd Christian Gary  GB NW/Portland

  3rd Dominick Nielsen  Checkmat/T-Town MMA  

White 14 & 15 159 to 169   

  1st Hayden Fox  MABJJ/Spokane

  2nd Chase Muller  Checkmat/T-Town MMA

  3rd Samuel Lara  MABJJ/GHBJJ/Hybrid 

White 15 & 16 150 to 156   

  1st Ian Christopher Teodoro  Jiu Jitsu Dynamics

  2nd Christian Rho  Gustavo Pires Siri BJJ

White 16  158 to 164   

  1st JJ Trombly  MABJJ/Spokane

  2nd Austin Brinkley  Champion Martial Arts

Grey 5 to 6 38 to 45   

  1st Yoyo Manzanares Wu  Combat Arts Academy of Seattle

  2nd Kendrick Skipper  SBG/Port Townsend

  3rd Emerson Nguyen  Combat Arts Academy of Seattle

Grey 6  50 to 56   

  1st CJ Vala  SBG/Burien

  2nd Owen Thetford  SBG/Port Townsend

  3rd Carter Smith  Trevor PrangleyAKA

Grey 6 to 7 51 to 59 

  1st Oskar O'Neil  Torque Martial Arts

  2nd Payton Loutzenhiser  Trevor PrangleyAKA

  3rd Alexander Bayes  Newborn Cascao

Grey 7 to 8 47 to 49   

  1st Brent Bunag  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

  2nd Kao Grijalva  Impact Jiu Jitsu

  3rd Aiden Gilsoul  253BJJ   

Grey 7 to 9 61 to 64   

  1st Isabella Butler  GB NW/Federal Way

  2nd Abriella Lubas  Warrior Strength Martial Arts

  3rd Teo Lippy  RLNW/5 Rings 

Grey 7 to 9 70 to 72   

  1st Lex Bessette  SBG/Montana

  2nd Corbin Nelson  Alliance/Lakewood

  3rd Fisher Sliter  SBG/Montana 

Grey 8 50 to 58   

  1st Liam Wlodarczyk  BOA BJJ

  2nd Kailey Ray Balajadia  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

  3rd Koen Barnes  Checkmat/The Base  

Grey 8 to 9 65 to 69   

  1st Wyatt Webb  One JJ/Combat Sport and Fitness

  2nd Conan Mapes  Torque Martial Arts

  3rd Ean Owens  253BJJ

Grey 8 to 9 65 to 69   

  1st Tyler Poe  One JJ/Combat Sport and Fitness

  2nd Payton Walling  One JJ/Combat Sport and Fitness

  3rd Sam Lennon  RLNW/5 Rings

Grey 8 to 9 80 to 84   

  1st Lincoln Hastings  Elite of Redmond

  2nd Connor Freeman  Laercio Fernandes BJJ

  3rd Kaila Sano  AXIS 

Grey 8 to 9  95 to 102   

  1st Benjamin McTaggart  Alliance/Genesis

  2nd Vida Cienega  Elite of Everett

  3rd Pierson Guenther  SBG/Burien

Grey 9 to 10 58 to 61   

  1st Kaipo Ojas  One JJ/Foster BJJ

  2nd Alex Freeman  Combat Arts Academy of Seattle

  3rd Hudson Adams  GB NW/Federal Way 

Grey 9 to 10  93 to 102   

  1st Sydney Poe  One JJ/Combat Sport and Fitness

  2nd Ben Buckley  Checkmat/T-Town MMA

  3rd Wade Peterson  Trevor PrangleyAKA 

Grey 9 to 10 110 to 111   

  1st Kai Ryan  NSBJJ of Port Haddock

  2nd Parker Hanson  Team Quest

  3rd Cean-Paul Rho  Gustavo Pires Siri BJJ  

Grey 10 to 11 61 to 70   

  1st Troy Galvez  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  2nd Landon Griffith  SBG/Burien

  3rd Calvert Anderson  Jiu Jitsu Dynamics

Grey 10 to 11 71 to 77   

  1st Eli Chmielewski  GB NW/Issaquah

  2nd Brodie Cutts  GB NW/Issaquah

  3rd Ryder Pedro  Jiu Jitsu Dynamics 

Grey 10 to 11 81 to 86   

  1st Marcel Senger  Torque Martial Arts

  2nd Reif Stevenson  NSBJJ

  3rd Kailie Barnes  Checkmat/The Base

Grey 10 to 11 115 to 119   

  1st Dustin Holmes  SBG/Burien

  2nd Jewel Justeen Cruz  GB NW/Federal Way

  3rd Max Potashnick  Elite of Factoria 

Grey 10 to 11 124 to 128   

  1st Nicholas Alegrete  GB NW/Issaquah

  2nd Christian Dealy  Checkmat/The Base

  3rd Cecelia Guenther  SBG/Burien

Grey 10 to 11 130 to 138   

  1st Mia Cienega  Elite of Everett

  2nd Caleb Ruiz  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  3rd Carl Orchard  Team Quest

Grey 11 to 12 83 to 91   

  1st Chyna Hillegas  GB NW/Federal Way

  2nd Talon Johnson  GB NW/Federal Way

  3rd Aven Ames  SBG/Montana

Grey 11 to 13 97 to 100   

  1st Kayla Lucas  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  2nd Anthony Zanders  GB NW/Federal Way

  3rd Logan Antonio Leandro George  Zenith/Next Level   

Grey 12 to 14 74 to 77   

  1st Nathan Griffin  SBG/Burien

  2nd Alyssa Prince  GB NW/Tacoma

  3rd Calvin Tsai  Elite of Factoria

Grey 12 to 13 102 to 107   

  1st Isaac Padilla  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  2nd Aulani Ruiz  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  3rd Brandon Sipe  Champion Martial Arts

  3rd Sadie Galloway  Kindred Jiu Jitsu

Grey 12 to 14 130 to 135   

  1st Kyle Griffith  SBG/Burien

  2nd Ally Holmes  SBG/Burien

  3rd Tommy Krawczyk  MABJJ/Axiom

Grey 12 to 13 154 to 161   

  1st Daniel Martinez  GB NW/Portland

  2nd Kemper Rayne  One JJ/Combat Sport and Fitness

Grey 13 to 15 139 to 145   

  1st Tyler Ekse  Team Wise

  2nd Joshua Lee  GB NW/Issaquah

  3rd Sam Lampert  NSBJJ of Port Haddock 

Grey 14  121 to 125   

  1st Emma Barr    BJJ of Olympia

  2nd Sierra Gonzales  Tri Cities Judo 

Yellow 7 to 9 54 to 60 

  1st Bubba Carson Riley Lungull  APEX Martial Arts

  2nd Megan Au  APEX Martial Arts

  3rd Wyatt Miller  GB NW/Issaquah 

Yellow 10 & 11 65 to 74   

  1st Leanna Au  APEX Martial Arts

  2nd Jase Macatangay  GB NW/Federal Way

  3rd Kaven Bews  Phantom BJJ/Maple Valley 

Yellow 10 & 11 76 to 79   

  1st Alena Williams  Alliance/Lakewood

  2nd Kriya Hart    BJJ of Olympia

  3rd Isabella Downing  SBG/Montana 

Yellow 10 to 12 80 to 88   

  1st Jaden Grunkemeier  Elite of Everett

  2nd Bishop Bessler  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

  3rd Rylan McCreary  Independent

Yellow 10 to 12 95 to 105   

  1st Kira Songer  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

  2nd Robby Berry  MABJJ/Spokane

  3rd Colin Sarabosing  GB NW/Bellevue

Yellow 10 & 11 109 to 116   

  1st Bumble Bee Montenegro  GB NW/Bellevue

  2nd Rylee Gordon  One JJ/Combat Sport and Fitness

  3rd Cole Canell  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

Yellow 12 & 13 118 to 126   

  1st Andy Szarkowicz  SBG/Burien

  2nd Delaney Graves  Combat Arts Academy of Seattle

  3rd Talan LeonGuerrero  Checkmat/The Base

Yellow 12 & 14 135 to 144   

  1st Malachi Snodgrass  One JJ/Combat Sport and Fitness

  2nd Moose Hudson  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

Yellow 14  98 to 107   

  1st Sage Hart  BJJ of Olympia

  2nd Adlai Knutson  Mat Chess MMA

  3rd Natalie Sarabosing  GB NW/Bellevue

Yellow 14 to 16 125 to 135   

  1st Martin Wong  APEX Martial Arts

  2nd Nolan Pegarido  GB NW/Federal Way

  3rd Tyeson Neal  Wakizashi BJJ  

Orange 11 & 12 72 to 84   

  1st Gavin Higley  SBG/Burien

  2nd Gordon Gibson  Team Wise

  3rd Tiffany Galima  Jiu Jitsu Dynamics  

Orange 11 & 13 107 to 110   

  1st Lethal Montenegro  GB NW/Bellevue

  2nd Jacob Alderete  GB NW/Ballard

Orange 12 & 13 85 to 95   

  1st Sam Treperinas  Team Wise

  2nd Roman Crasto  APEX Martial Arts

  3rd David Veloria  GB NW/Federal Way  

Orange/Green 13 to 15 110 to 123   

  1st Logan Paul  Iron Lion JJA

  2nd Rambo Veloria  GB NW/Federal Way

  3rd Ryan Babauta  GB NW/Federal Way 

Orange 13 & 14 135 to 145   

  1st Christian Guarnes  GB NW/Federal Way

  2nd Curtis Reyes  GB NW/Federal Way

  3rd Hunter Sonnenberg  MABJJ/Hammerhead MMA

Orange/Yellow 15  147 to 149   

  1st Ender Cleofe  AMC

  2nd James DuBois  Checkmat/Gig Harbor

  3rd Kristian Badillo  Yakima MMA

Orange/Blue 16 & 17 153 to 165   

  1st Dylan Melton  Checkmat/T-Town MMA

  2nd Burgess Meyers  Team Quest

  3rd Amen Rind  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

Green/Blue 16  181 to 200   

  1st Robert Plympton  Team Quest

  2nd John Munoz-Crabb  Checkmat/Gig Harbor

YOUTH NO-GI RESULTS

Beginner 4 & 5 35 to 38   

  1st Isaac Thetford  SBG/Port Townsend

  2nd Olivia Smith  Trevor PrangleyAKA

 Beginner 4 & 5 43 to 48   

  1st Emerson Nguyen  Combat Arts Academy of Seattle

  2nd Tiago Freitas  MABJJ/Spokane

  3rd Andre Laurine  GB NW/Federal Way

Beginner 4 & 5 53 to 55   

  1st Bradley Lorenzo    BJJ of Olympia

  2nd Garret Shattuck    BJJ of Olympia

  3rd Cera Rho  Gustavo Pires Siri BJJ  

Beginner 5 & 7 60 to 62   

  1st Ryker Bruns  GB NW/Federal Way

  2nd Maddock Masutani  GB NW/Federal Way

  3rd Izabelle Ullevig  Checkmat/Gig Harbor   

Beginner 6  39 & 40   

  1st Yoyo Manzanares Wu  Combat Arts Academy of Seattle

  2nd Elizabeth Gabriel  Elite of Everett 

Beginner 6 & 7 42 to 49   

  1st Angelina Zarate  Combat Arts Academy of Seattle

  2nd Tiago Diaz  Warrior Strength Martial Arts

  3rd Hunter Herrera  Zenith/Arlington Kickboxing Academy  

Beginner 6  50 to 54   

  1st Weston Shick  Elite of Everett

  2nd Audrey Murphy  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

  3rd Owen Thetford  SBG/Port Townsend

Beginner 7  51 to 55   

  1st Hudson Huh  GB NW/Federal Way

  2nd Charlotte Brents  SBG/Montana

  3rd Lucas Abitia  MABJJ  

Beginner 7 & 8 62 to 65   

  1st Carter Lacic  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

  2nd Abrielle Lubas  Warrior Strength Martial Arts

  3rd Murphy Massey-O'Hanlon  Checkmat/Gig Harbor 

Beginner 7 to 9 78 to 84   

  1st Kaila Sano  AXIS

  2nd Clint Rosario  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  3rd Viktor Mraz  MABJJ/Spokane

Beginner 8 to 10 50 to 56   

  1st Cyristian Stewart  Wakizashi BJJ

  2nd Rorek Foss    BJJ of Olympia

  3rd Bella Norwood  Torque Martial Arts

Beginner 8 & 9 67 to 76   

  1st Corbin Nelson  Alliance/Lakewood

  2nd Connor Murphy  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

  3rd Madelyn Pursell  Elite of Renton

Beginner 9 & 10 59 to 66   

  1st Isabella Butler  GB NW/Federal Way

  2nd Riley Robison  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  3rd Killian Chapman-Kane  GB NW/Federal Way

Beginner 9 & 10 82 to 92   

  1st Marcel Senger  Torque Martial Arts

  2nd Reif Stevenson  NSBJJ

  3rd Nat Badley  Elite of Everett

Beginner 10 & 11 71 to 79   

  1st Chris Jacobson  Checkmat/The Base

  2nd Chase Doucette  South Island BJJ

  3rd Grace Ekse  Team Wise  

Beginner 11 & 12 82 to 91   

  1st Chyna Hillegas  GB NW/Federal Way

  2nd Kekoa Akina  GB NW/Federal Way

  3rd Aven Ames  SBG/Montana

Beginner 11 & 12 106 to 115   

  1st Karianne Baldwin  Elite of Everett

  2nd Gabriel Evans  SBG/Port Townsend

  3rd Jewel Justeen Cruz  GB NW/Federal Way 

Beginner 11 & 12 115 to 123   

  1st Amil Bowen  MABJJ/Legacy

  2nd Rale Harmon  Tri Cities Judo

  3rd Gabrielle Jackson  MABJJ/Legacy

Beginner 12 & 13 149 to 155   

  1st Ronan Rusk  GB NW/Kirkland

  2nd Mia Moore  Checkmat/Electric North

  3rd Michelle Castillo  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

Beginner 14  135 to 139   

  1st Tommy Krawczyk  MABJJ/Axiom

  2nd Christian Gary  GB NW/Portland

Beginner 15 & 16 155 to 164   

  1st Chase Muller  Checkmat/T-Town MMA

  2nd JJ Trombly  MABJJ/Spokane

  3rd Christian Rho  Gustavo Pires Siri BJJ

Beginner 16  140 to 150   

  1st Ian Christopher Teodoro  Jiu Jitsu Dynamics

  2nd Mason Hamron  Tri Cities Judo

Intermediate 6 & 7 47 to 52   

  1st Kao Grijalva  Impact Jiu Jitsu

  2nd Corwin Taylor-Hartle  Combat Arts Academy of Seattle

  3rd Ryli Ing  GB NW/Kirkland  

Intermediate 7 & 8 49 to 55   

  1st Brent Bunang  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

  2nd Megan Au  APEX Martial Arts

  3rd Bryce Bittner  MABJJ/Fife 

Intermediate 7 & 8 55 to 59   

  1st Bubba Carson Riley Lungull  APEX Martial Arts

  2nd Kailey Rae Balajadia  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

Intermediate 7 & 8 65 to 70   

  1st Tristan Armstrong  Checkmat/T-Town MMA

  2nd Damien Duez  Phantom BJJ/Maple Valley

  3rd Seneca Nguyen  Combat Arts Academy of Seattle

Intermediate 7 & 9 73 to 80   

  1st Andraia Laubach  Team Wise

  2nd Taitum Bittner  GB NW/Federal Way

  3rd Gunnar Jensen  Checkmat/The Base 

Intermediate 8 & 10 76 to 84   

  1st Isabella Downing  SBG/Montana

  2nd Connor Freeman  Laercio Fernandes BJJ

  3rd Ronin Wolf  Jiu Jitsu Dynamics  

Intermediate 8 & 10 87 to 95   

  1st Bishop Bessler  MABJJ/GHBJJ/Hybrid

  2nd Ehtan Gerlick  Warrior Camp

  3rd Ben Buckley  Checkmat/T-Town MMA

Intermediate 9 & 10 61 to 70   

  1st Jase Macatangay  GB NW/Federal Way

  2nd Khaden Freitas  MABJJ/Spokane

  3rd Grant Rose  MABJJ/Pinnacle Martial Arts   

Intermediate 9 to 11 111 to 116   

  1st Kai Gerlick  Warrior Camp

  2nd Parker Hanson  Team Quest

  3rd Cole Canell  Zenith/Arlington Kickboxing Academy  

Intermediate 10 & 11 70 to 75   

  1st Eli Chmielewski  GB NW/Issaquah

  2nd Ryan Bollen  Charlies Combat Club

  3rd Brodie Cutts  GB NW/Issaquah 

Intermediate 10 to 12 128 to 138   

  1st Moose Hudson  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

  2nd Mia Cienega  Elite of Everett

  3rd Nicholas Algrete  GB NW/Issaquah  

Intermediate 11 & 12 78 to 83   

  1st Kriya Hart    BJJ of Olympia

  2nd Flynn Brandrup  Impact Jiu Jitsu

  3rd Alena Willams  Alliance/Lakewood

Intermediate 11 & 12 95 to 105   

  1st Marjorie McDaniel  Champion Martial Arts

  2nd Kira Songer  Zenith/Arlington Kickboxing Academy

  3rd Anthony Zanders  GB NW/Federal Way 

Intermediate 12 to 14 121 to 126   

  1st Talan LeonGuerrero  Checkmat/Gig Harbor

  2nd Delaney Graves  Combat Arts Academy of Seattle

  3rd Emma Barr   BJJ of Olympia

Intermediate 13 & 14 100 to 107   

 1st Sage Hart    BJJ of Olympia

 2nd Kayla Lucas  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

Intermediate 15  140 to 149   

  1st Ender Cleofe  AMC

  2nd Tyler Ekse  Team Wise 

Advanced 10 & 11 72 to 81   

  1st Gavin Higley  SBG/Burien

  2nd Kasey Wycotte  BOA BJJ

  3rd Leanna Au  APEX Martial Arts

Advanced 10 to 14 130 to 137   

  1st Martin Wong  APEX Martial Arts

  2nd Curtis Reyes  GB NW/Federal Way

  3rd Christian Guarnes  GB NW/Federal Way

Advanced 11 & 12 100 to 109   

  1st Bumblebee Montenegro  GB NW/Bellevue

  2nd Robby Berry  MABJJ/Spokane

  3rd Mauri Ham  GB NW/Federal Way  

Advanced 11 & 12 82 to 84   

  1st Gordon Gibson  Team Wise

  2nd Jaden Grunkemeier  Elite of Everett

  3rd Rylan McCreary  Independent

Advanced 12 & 13 85 to 95   

  1st Roman Crasto  APEX Martial Arts

  2nd Sam Treperinas  Team Wise

  3rd David Velori  GB NW/Federal Way 

Advanced 13 & 14 107 to 115   

  1st Logan Paul  Iron Lion JJA

  2nd Ryan Babauta  GB NW/Federal Way

  3rd Lethal Montenegro  GB NW/Bellevue 

Advanced 13 & 15 145 to 160   

  1st James DuBois  Checkmat/Gig Harbor

  2nd Hunter Sonnenberg  MABJJ/Hammerhead MMA

  3rd Kristian Badillo  Yakima MMA 

Advanced 15 to 17 153 to 165   

  1st Burgess Meyers  Team Quest

  2nd Amen Rind  MABJJ/Pinnacle Martial Arts

  3rd Dylan Melton  Checkmat/T-Town MMA

Advanced 16  130 to 135   

  1st Sage Brown  GB NW/Portland

  2nd Nolan Pegarido  GB NW/Federal Way

Advanced 16  181 to 200   

  1st Robert Plympton  Team Quest

  2nd John Munoz-Crabb  Checkmat/Gig Harbor

Congratulations to all the Adult Team
Gi Placers
The Revolution XXXVII

Gracie Barra NW  238

  Marcelo Alonso BJJ  121

  Equipe Behring  73

Congratulations to all the Adult Team
No Gi Placers
The Revolution XXXVII

  GBNW  81

  MABJJ  76

  Checkmat  43

Congratulations to all the Adult Team
Overall Placers
The Revolution XXXVII

Gracie Barra NW  319

  Marcelo Alonso BJJ  197

  Checkmat  97

Congratulations to all the Youth/Jr Team
Gi Placers
The Revolution XXXVII

  Gracie Barra NW  161

  Marcelo Alonso BJJ  128

  Straight Blast Gym  88

Congratulations to all the Youth/Jr Team
No Gi Placers
The Revolution XXXVII

  Gracie Barra NW  120

  Marcelo Alonso BJJ  89

  Checkmat  58

Congratulations to all the Youth/Jr Team
Overall Placers
The Revolution XXXVII

Gracie Barra NW  281

  Marcelo Alonso BJJ  217

  Straight Blast Gym (10 1st Places)  125

 Adult Gi Team Points

  Gracie Barra NW  238

  Marcelo Alonso BJJ  121

  Equipe Behring  73

  Gustavo Pires Siri BJJ  58

  Checkmat  54

  One JJ  42

  Iron Lion JJA  32

  Impact Jiu Jitsu  31

  Ribeiro Lovato NW  31

  Elite BJJ  29

  Tervor Prangley AKA  27

  Zenith  27

  253BJJ  26

  10th Planet  25

  Ballard Jiu Jitsu  19

  Alliance  19

  Combat Arts Academy of Seattle  15

  Summit BJJ  14

  Revolution Martial Arts  13

  Roll Jiu Jitsu  12

  Independent  11

  Gracie North  10

  Phantom BJJ / Maple Valley  10

  Kaboom Brazilian Jiu Jitsu  9

  Mat Chess MMA  9

  SBG  9

  Tula Jiu Jitsu  9

  Warrior Strength Martial Arts  8

  NWJJA  6

  Kindered Jiu Jitsu  5

  Lucero Jiu Jitsu  4

  MKG Seatlle  4

  Newborn Cascao Jiu Jitsu  4

  United Training Center  4

  V7 Martial Arts  4

  Adamson Bros / Seaside  1

  BJJ Olympia  1

  Caio Terra  1

  Champion Martial Arts  1

  Charlie's Combat Club  1

  Jiu Jitsu Dynamics  1

  NSBJJ of Port Hadlock  1

  Team Royce Gracie  1

 Adult No-Gi Team Points

  GBNW  81

  MABJJ  76

  Checkmat  43

  10th Planet  33

  SBG  27

  Kindered Jiu Jitsu  26

  Gustavo Pires Siri BJJ  24

  Revolution Martial Arts  24

  NSBJJ  23

  Jiu Jitsu Dynamics  22

  Mat Chess MMA  19

  Equipe Behring  16

  RLNW  16

  One JJ  13

  Praxis BJJ 13

  BJJ Olympia  11

  Caio Terra  11

  Independent  9

  Renzo Gracie Academy  9

  Tula Jiu Jitsu  9

  Newborn Cascao Jiu Jitsu  8

  Cap City Jiu Jitsu  5

  Combat Arts Academy of Seattle  5

  NWJJA  5

  Six Feet Under MMA  5

  Trevor Prangley AKA  5

  United Training Center  5

  Bellingham MMA / BJJ  4

  Pacific Top Team Burnaby  4

  Tri Cities Judo  4

  Ultimate Training Academy  4

  V7 Martial Arts  4

  Champion Martial Arts  1

  Iron Lion JJA  1

  Phantom BJJ / Maple Valley  1

  Solarte  1

  Summit BJJ  1

 Adult Overall Team Points

  Gracie Barra NW  319

  Marcelo Alonso BJJ  197

  Checkmat  97

  Equipe Behring  89

  Gustavo Pires Siri BJJ  82

  10th Planet  58

  One JJ  55

  Ribeiro/Lovato NW  47

  Revolution Martial Arts  37

  Straight Blast Gym  36

  Iron Lion JJA  33

  Tervor Prangley AKA  32

  Impact Jiu Jitsu  31

  Kindered Jiu Jitsu  31

  Elite BJJ of Everett  29

  Mat Chess MMA  28

  Zenith  27

  253BJJ  26

  NSBJJ  24

  Jiu Jitsu Dynamics  23

  Combat Arts Academy of Seattle  20

  Independent  20

  Ballard Jiu Jitsu  19

  Tula Jiu Jitsu  18

  Alliance  19

  Summit BJJ  15

  Praxis BJJ  13

  BJJ Olympia  12

  Caio Terra  12

  Newborn Cascao Jiu Jitsu  12

  Roll Jiu Jitsu  12

  NWJJA  11

  Phantom BJJ / Maple Valley  11

  Gracie North  10

  Kaboom Brazilian Jiu Jitsu  9

  Renzo Gracie Academy  9

  United Training Center  9

  V7 Martial Arts  8

  Warrior Strength Martial Arts  8

  Cap City Jiu Jitsu  5

  Six Feet Under MMA  5

  Bellingham MMA / BJJ  4

  Lucero Jiu Jitsu  4

  MKG Seatlle  4

  Pacific Top Team Burnaby  4

  Tri Cities Judo  4

  Ultimate Training Academy  4

  Champion Martial Arts  2

  Adamson Bros / Seaside  1

  Charlie's Combat Club  1

  Solarte  1

  Team Royce Gracie  1

Youth Gi Team Points

  Gracie Barra NW  161

  Marcelo Alonso BJJ  128

  Straight Blast Gym  88

  Checkmat  67

  Elite  65

  One JJ  61

  Torque Martial Arts  48

  APEX Martial Arts  36

  BJJ Olympia  35

  Combat Arts Academy of Seattle  31

  Phantom BJJ/Maple Valley  28

  Trevor PrangleyAKA  28

  Zenith  27

  Team Wise  26

  Alliance  22

  Tri Cities Judo  22

  Chimera MMA  20

  Jiu Jitsu Dynamics  20

  Wakizashi BJJ   19

  Impact Jiu Jitsu  18

  NSBJJ  18

  Team Quest  18

  Warrior Camp  18

  253BJJ  16

  Warrior Strength Martial Arts  15

  Ribeiro/Lovato NW  13

  AMC  9

  BOA BJJ  9

  Iron Lion JJA  9

  Olympic Wrestling Club  9

  United Training Center  9

  Gustavo Pires Siri BJJ  6

  Champion Martial Arts  5

  Kindred Jiu Jitsu  5

  Equipe Behring  4

  Laercio Fernandes BJJ  4

  Mat Chess MMA  4

  AXIS  1

  Independent  1

  Newborn Cascao  1

  South Island Brazilian Jiu Jitsu  1

  Yakima MMA  1

Youth No-Gi Team Points

  Gracie Barra NW  120

  Marcelo Alonso BJJ  89

  Checkmat  58

  Straight Blast Gym  37

  BJJ of Olympia  36

  Combat Arts Academy of Seattle  36

  APEX Martial Arts  32

  Elite  32

  Team Wise  27

  Zenith  25

  Team Quest  22

  Impact Jiu Jitsu  13

  Warrior Camp  13

  Alliance  10

  Jiu Jitsu Dynamics  10

  Torque Martial Arts  10

  AMC  9

  AXIS  9

  Champion Martial Arts  9

  Iron Lion JJA  9

  Wakizashi BJJ  9

  Tri Cities Judo  8

  Warrior Strength Martial Arts  8

  BOA BJJ  5

  Charlies Combat Club  4

  Laercio Fernandes BJJ  4

  NSBJJ  4

  Phantom BJJ/Maple Valley  4

  South Island BJJ  4

  Trevor PrangleyAKA  4

  Gustavo Pires Siri BJJ  2

  Independent  1

  Yakima MMA  1

Youth Overall Team Points

  Gracie Barra NW  281

  Marcelo Alonso BJJ  217

  Straight Blast Gym (10 1st Places)  125

  Checkmat (8 1st Places)  125

  Elite  97

  BJJ of Olympia  71

  APEX Martial Arts  68

  Combat Arts Academy of Seattle  67

  One JJ  61

  Torque Martial Arts  58

  Team Wise  53

  Zenith  52

  Team Quest  40

  Alliance  32

  Phantom BJJ/Maple Valley  32

  Trevor PrangleyAKA  32

  Impact Jiu Jitsu  31

  Warrior Camp  31

  Jiu Jitsu Dynamics  30

  Tri Cities Judo  30

  Wakizashi BJJ  28

  Warrior Strength Martial Arts  23

  NSBJJ  22

  Chimera MMA  20

  AMC  18

  Iron Lion JJA  18

  253BJJ  16

  BOA BJJ  14

  Champion Martial Arts  14

  Ribeiro/Lovato NW  13

  AXIS  10

  Olympic Wrestling Club  9

  United Training Center  9

  Gustavo Pires Siri BJJ  8

  Laercio Fernandes BJJ  8

  Kindred Jiu Jitsu  5

  South Island Brazilian Jiu Jitsu  5

  Charlies Combat Club  4

  Equipe Behring  4

  Mat Chess MMA  4

  Independent  2

  Yakima MMA  2

  Newborn Cascao  1