The Revolution XXXI -  July 2016

PICTURES

 

Visit our SmugMug Gallery

Matt Ferris Photography

KingKaito Photography -Adult

KingKaito Photography -Youth

ADULT GI RESULTS

.

Vicious Submission Gi

Katherine Coulter :22 Bow & Arrow

 

Black 185

1st Mark Chappell  GB NW / Pride Jiu Jitsu

2nd Casey King  GB NW / Kirkland 

Black 205 & Above   

1st Carlos Sievert  GB NW / Bellevue

2nd R. Scott Reis  One Jiu Jitsu / FBJJ 

Black ABSOLUTE   

1st Casey KingGB NW / Kirkland

2nd Mark ChappellGB NW / Pride Jiu Jitsu

3rd Carlos SievertGB NW / Bellevue

Brown 154.5 & Below   

1st Micah Caputo  RLNW / 5 Rings

2nd Ryan Mulvihill  MABJJ

3rd Benjamin Brosbe  GB NW / Bellevue  

Brown 168   

1st Shawn Weisenburgh  Mat Chess MMA

2nd Scott Stilwell  Checkmat

3rd Perry Bateson  NWJJA

Brown 181.5   

1st Piers Roberts  East Van BJJ

2nd Adam Smith  MABJJ

3rd Benn Pyne  GB NW / Seattle

Brown 208   

1st Kyle Parker  MABJJ

2nd Phillip Raby  GB NW / Federal Way

3rd Kyle Mitchell  MABJJ

Brown 208.1 & Above   

1st Clinton Radovich  MABJJ

2nd Vern Jensen  MABJJ / Hybrid Gym

Brown ABSOLUTE   

1st Kyle Mitchell  MABJJ

2nd Shawn Weisenburgh  Mat Chess MMA

3rd Clinton Radovich  MABJJ   

Purple 154.5 Master   

1st Hecktor Wong  East Van BJJ

2nd Nathan Fahey  BJJ of Tacoma / 253BJJ

3rd yler Colson  RLNW / 5 Rings 

Purple 168 Adult   

1st Chase Hooper  Combat Sport and Fitness

2nd Clint Cooper  Genesis

3rd Riley Wiseman  Team Wise

Purple 168 Master   

1st Nick Ryan  MABJJ

2nd Howard Darko  GB NW / Federal Way

3rd Justin Palanca  Checkmat / T-Town MMA  

Purple 181.5   

1st Kevin Thompson  One Jiu Jitsu / FBJJ

2nd Clayton Bundschuh  Gravity BJJ

3rd Alan Gutierrez  GB NW / Seattle   

Purple 195   

1st Kevin Kent MABJJ / Fife

2nd Davie Hippe  Tri City Judo / BJ 

Purple 208   

1st Gavin Carew  Praxis BJJ

2nd Joe LeVasseur  GB NW / Seattle

3rd Aris LaraElite  BJJ of Everett  

Purple 208.1 & Up Master   

1st Omar Abdolall  East Van BJJ

2nd Adam Ross  GB NW / Puyallup

3rd Garth Ahearn  Checkmat / T-Town MMA  

Purple ABSOLUTE   

1st Gavin Carew  Praxis BJJ

2nd Riley Wiseman  Team Wise

3rd Clayton Bundschuh  Gravity BJJ  

Purple Women 152.5   

1st Carly Rangel  Checkmat

2nd Rebecca Pheasant-Reis  One Jiu Jitsu / FBJJ

Blue 141.5 & Below   

1st Claudeus Laude  One Jiu Jitsu / FBJJ

2nd Kody Iverson  RLNW / Lions MMA

3rd Tristen Glass  Champion Martial Arts   

Blue 154.5   

1st Diego Magalianes  Ruffhouse JJ

2nd Aman Kaler  Genesis

3rd Jesus Landin Rulz  GB NW / Seattle  

Blue 168.0 Adult   

1st David Balint  GB NW / Issaquah

2nd Brian Long  Tri-City Judo / BJJ

3rd William Mainaga  MABJJ  

Blue 168.0 Master   

1st James Lillie  GB NW / Seattle

2nd Samir Marques  MABJJ

3rd Jesse Labalan  NWJJA  

Blue Adult 181.5   

1stJoseph SwinehartRLNW

2ndJohn LawrenceCheckmat / T-Town MMA

3rdJesus RangelCheckmat  

Blue 195 Adult   

1st Louis PetrichG  B NW / Seattle

2nd David Altomare  GB NW / Bellevue

3rd Kyle McAllister  Elite BJJ of Everett

Blue 195 Master   

1st Mike Clark  Gravity BJJ

2nd Rich Riordan  GB NW / Vancouver

3rd Ian Wood  One Jiu Jitsu / FBJJ   

Blue 208 Master    

1st Brandon McIntosh  Team Royce Gracie

2nd Jesus Campos  Yakima MMA

3rd Daniel Feduf  fGB NW / Issaquah

Blue 222   

1st Antonio Moreno  BJJ of Tacoma / 253BJJ

2nd Lorenzo Washington  RLNW / Auburn

3rd Peter Warmerdam  Alliance 

Blue 222.1 & Above   

1st Lee Ajayi  GB NW / Seattle

2nd Adam Abdelhamed  One Jiu Jitsu / RSU

3rd Jesus Manzo  Newborn Cascao Jiu Jitsu   

Blue ABSOLUTE   

1st Louis Petrich  GB NW / Seattle

2nd Joseph Swinehart  RLNW

3rd Lee Ajayi  GB NW / Seattle   

Blue Women 118   

1st Sarah Thackray  Alliance

2nd Joanna Levy  Jiu Jitsu Dynamics  

Blue Women 129    

1st Isis Wadleigh  Team Royce Gracie

2nd Heather Buntich  Elite BJJ of Bothel

3rd Camille Pascua  GB NW / Kirkland   

Blue Women 141.5   

1st Vicky Shearer  GB NW / Vancouver

2nd Darcie Omori  GB NW / Vancouver

3rd Louisa Bruschi  RLNW / 5 Rings  

Blue Women 152.5   

1st Alicia Abdelhamed  One Jiu Jitsu / RSU

2nd Kelsey Corey  Champion Martial Arts

Blue Women 152.6 & Above   

1st Christy Van Gerwen  GB NW / Bellevue

2nd Solange Reyner  GB NW / Seattle

3rd Lauren Johnson  MABJJ   

Blue Women ABSOLUTE   

1st Solange Reyner  GB NW / Seattle

2nd Christy Van Gerwen  GB NW / Bellevue

3rd Lauren Johnson  MABJJ  

White 141.5 & Below   

1st Jacob Grill  oTeam Braga

2nd Yuxuan Gu  East Van BJJ

3rd Akash Shivashankara  Praxis BJJ  

White 154.5   

1st Heechang Yang  East Van BJJ

2nd John Morriso  nMABJJ / Puyallup

3rd Edwin Morales  Independent

White 168 Adult   

1st Effran Davis  Team Wise

2nd Nicholas Jacobs  MABJJ / GHBJJ / Hybrid

3rd James Ellis Jr.  SBG / Portland  

White 168 Master   

1st Derrick Boddy  RLNW / Auburn

2nd Jacob Markey  NWJJA

3rd Bhupender Dhillon  Gravity BJJ

White 181.5   

1st Tyler Thompson  Shayne Simpson Team Rock Solid

2nd Charlie Boag  Team Wise

3rd Max Burridge  Genesis   

White 195 Adult   

1stMichael BlackmonGB NW / Issaquah

2ndZach SeibelRing Demon

3rdBrian CoxCheckmat   

White 195 Master   

1st Jason Schaefer  GB NW / Bellevue

2nd Justin LeBlanc  GB NW / Bellevue

3rd Jason Pessemier  GB NW / Bellevue  

White Adult 208   

1st Julian Dizon  MABJJ

2nd Adam McGuire  Island Top Team

3rd Kyle Jones  Livewire MMA

White Adult 222.0   

1st Sheldon O'Donnal  GB NW / Puyallup

2nd Rick Cibert  Checkmat

3rd Jeremiah Strzelczyk  GB NW / Imperial Jitz  

White Master 222.0   

1st Jason Newcomer  Phantom BJJ / Team Foster

2nd Andrew Schenck  Elite BJJ of Seattle

3rd Seth Winstead  NWJJA  

White Adult 222.1 & Above   

1st Jesse Phillips  Phantom BJJ / Team Foster

2nd Eddie Gravage  Checkmat

3rd James Mays-McIve  Elite BJJ of Seattle  

White Master 222.1 & Above   

1st Mike Richardson  NW H.I.T. Center

2nd Chris Myers  GB NW / Issaquah

3rd Charlie Murphy  Team Royce Gracie  

White Women 118   

1st Thuy Do  GB NW / Vancouver

2nd Katie Meyers  Phantom BJJ / Snoqualmie / Team Foster

3rd Harley Farey  Elite BJJ of Seattle  

White Women 129   

1st Jacqueline Ford  GB NW / Kirkland

2nd Paula Wood  One Jiu Jitsu / FBJJ

3rd Leeza Rancourt  RLNW / 5 Rings   

White Women 141.5   

1st Caitlin Rosdahl  Livewire MMA

2nd Katherine Coulter  Team Royce Gracie

3rd Simarjeet KaurIs  land Top Team   

White Women 152.5   

1st Amber Arenas GB NW / Kirkland

2nd Ki Benson  GB NW / Vancouver

3rd Rose Fujinaka  Arlington Kickboxing   

White Women 163.5   

1st Kendra Bukovac  MABJJ / Fife

2nd Tara Hodge  NW H.I.T. Center

3rd Courtney Bishop  One Jiu Jitsu / FBJJ 

White Women 175   

1st Marcella Kosmopoulos  NWJJA

2nd Alice Chavez Esquive  lNWJJA

3rd Alexandra Otto  Chimera MMA  

White Women 175.1 & Above    

1st Kristina Freeman  NWJJA

2nd Lare Callihan  United Training Center

3rd Lori Bailey  NW H.I.T. Center  

ADULT NOGI RESULTS

Vicious Submission Gi

Garrett VanOtten :32 Head & Arm

Advanced 149   

1st Jesus Landin Ruiz  GB NW / Seattle

2nd Claudeus Laude  One Jiu Jitsu / FBJJ

3rd Jay Pens  eCheckmat / The Base  

Advanced 162.5   

1st Shawn Veisenburg  Mat Chess MMA

2nd David Balint  GB NW / Issaquah

3rd Amar Singh  East Van BJJ  

Advanced Adult 175.5   

1st Jason Cumiford  United Training Center 

2nd Ken Wagner  NWJJA

3rd Tyler Thompson  Shayne Simpson Team Rock Solid   

Advanced 188.5   

1st David Altomare  GB NW / Bellevue

2nd Adam Stacey  Jiu Jitsu Brotherhood USA

3rd John Lawrence  Checkmat / T-Town MMA   

Advanced 202   

1st Charlie Johnson  NW H.I.T. Center

2nd Joe LeVasseur  GB NW / Seattle

3rd Gavin Carew  Praxis BJJ   

Advanced Master 202.1 & Above   

1st Jason Needham  United Training Center

2nd Clinton Radovich  MABJJ

3rd Jamie Riedinger  Newborn Cascao Jiu Jitsu   

Advanced Women 158.0 & Below   

1st Carley Rangel  Checkmat

2nd Rebecca Pheasant-Reis  One Jiu Jitsu / FBJJ

3rd Joanna Levy  Jiu Jitsu Dynamics  

Advanced Women 158.1 & Above   

1st Solange Reyner  GB NW / Seattle

2nd Lare Callihan United Training Center

3rd Lauren Johnson  MABJJ  

Advanced Women ABSOLUTE   

1st Solange Reyner  GB NW / Seattle

2nd Carley Rangel  Checkmat

3rd Joanna Levy  Jiu Jitsu Dynamics  

Intermediate 162.5   

1st James Yang  AMC

2nd Enrique Barajas  Checkmat / Gig Harbor

3rd Skylar Osborne  NW H.I.T. Center   

Intermediate Adult 175.5   

1st Jesus Rangel  Checkmat

2nd Donovan Ennis  United Training Center

3rd Patrick Alvarado  NW HIT Center   

Intermediate Master 175.5   

1st Drew Wheeler  MABJJ / GHBJJ / Hybrid

2nd Charles Sauvageau  United Training Center

3rd Derrick Boddy  RLNW / Auburn  

Intermediate Adult 188.5   

1st Jay White  AMC

2nd Mark Cano  Impact Jiu Jitsu

3rd Jake Sebastian  United Training Center   

Intermediate Adult 202   

1st Jayden Elmore  Checkmat / Quincy BJJ

2nd Kyle Jones  Livewire MMA

3rd Kylan Ashcraft  Combat Sport and Fitness  

Intermediate Master 202   

1st Geromy Scaggs  MABJJ / Fife

2nd Jesus Campos  Yakima MMA

3rd Silent Rangel  Checkmat  

Intermediate 215   

1st Antonio Moreno  BJJ of Tacoma / 253BJJ

2nd Jesus Marin  Yakima MMA

3rd Jason Newcomer  Phantom BJJ / MV / Team Foster  

Intermediate Women 147   

1st Susan Drummon  AMC

2nd Rose Fujinaka  Arlington Kickboxing

Beginner 136   

1st Adam Elwel  lPedro Sauer BJJ

2nd Santiago Brito  Peak MMA & Fitness

3rd Roman Ruiz  West Coast Fight Team  

Beginner 149   

1st John Morrison  MABJJ / Puyallup

2nd Arthur Kurzak  East Van BJJ

3rd Edwin Morales  Independent  

Beginner 162.5 Adult   

1st Effran Davis  Team Wise

2nd Zac Duncan  Team Wise

3rd Luke Bayler  Praxis BJJ  

Beginner 162.5 Master   

1st Jacob Markey  NWJJA

2nd Hector Aponte  MABJJ / Puyallup

3rd Ty Phay  MMA Peak Fitness   

Beginner 175.5   

1st Logan Vieira  Phantom BJJ / MV / Team Foster

2nd Hamzeh Musieh  Team Wise

3rd Zack Wiseman  Team Wise  

Beginner 188.5   

1st Michael Blackmon  GB NW / Issaquah

2nd David Cobun  Guardian Self Protection and Fitness

3rd Aaron Huff  MABJJ / Pinnacle Martial Arts  

Beginner 202   

1st Adam McGuire  Island Top Team

2nd Justin Dill  Checkmat

3rd Rumeal Rambayon  GB NW / Kirkland

Beginner 215.1 and Up   

1st Gerrit Van Otten  Fjellman Fight Club

2nd Mike Richardson  NW H.I.T. Center

3rd James Mays-McIver  Elite BJJ of Seattle  

Beginner Female 125   

1st Anne Cushing  Shayne Simpson Team Rock Solid

2nd Jonalyn Marelic  Elite BJJ of Factoria

3rd Marina Chong  Independent  

Beginner Female 136   

1st Jacqueline Ford  GB NW / Kirkland

2nd Caitlin Rosdahl  Livewire MMA

3rd Simarjeet Kaur  Island Top Team

Beginner Female 147   

1st Brittani Dill  Check Mat

2nd Laura Carillo  GB NW / Kirkland  

Beginner Female 147.1 & Above   

1st Kendra Bukovac  MABJJ / Fife

2nd Amber Arenas  GB NW / Kirkland

3rd Ashley Nash  United Training Center

 

YOUTH GI RESULTS

  

White 4&5 47 to 50   

1st Reynaldo Toro  Elite BJJ of Bothell

2nd Mateus Threatt  Elite BJJ of Factoria

3rd Tegan Delacruz  MABJJ / Cageworx  

White 4&5 51 to 53   

1st Lincoln Vader  Elite BJJ of Bothell

2nd Abrielle Lubas  Elite BJJ of Factoria

3rd Andra Lyman  Iron Lion JJA   

White 5&6 40 to 44   

1st Kaisen EJ Leon Guerrero  GB NW / Federal Way

2nd Trent Boardman  Iron Lion JJA

3rd Jalen Gonio  Elite BJJ of Bothell   

White 6 39 to 45   

1st Aveah Asuncion  Checkmat

2nd Caleb Castro  Checkmat / The Base

3rd Brigid Laing  Elite BJJ of Redmond  

White 6 & 7 52 to 58   

1st Bodhi Smiedala  MABJJ

2nd Zackary Donoghue  RLNW

3rd Roman Thornton  Checkmat / T-Town MMA  

White 7 47 to 50   

1st Travis Barnett  NW H.I.T. Center

2nd Luna Acoltzi  Elite BJJ of Factoria

3rd Eramaiah Camacho  MABJJ / GHBJJ / Hybrid 

White 7 60 to 66   

1st Lucy Brewton  Elite BJJ of Factoria

2nd Lucy Foster  Elite BJJ of Factoria

3rd Dylan Chandler  Team Braga  

White 7 & 8 70 to 77   

1st Oliver Martinez  MABJJ / Cageworx

2nd Ethan Chandler  Team Braga

3rd Isaac Foster  Phantom BJJ / MV / Team Foster  

White 8 48 to 55   

1st Averie Asuncion  Checkmat

2nd Troy Galvez  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

3rd Teigan Laing  Elite BJJ of Redmond   

White 8 & 9 56 to 60   

1st Maxxx Etsitty  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

2nd Elisa Sanchez  Tri-City Judo / BJJ

3rd Natalie Wong  Elite BJJ of Factoria   

White 8 & 9 60 to 68   

1st Veasna Son  Jiu Jitsu Dynamics

2nd Parker Merwin  Shayne Simpson Team Rock Solid

3rd Marcel Senger  Torque Martial Arts   

White 8 & 9 63 to 70   

1st Gunner Westbrooks  Jiu Jitsu Dynamics

2nd Emerson Stiner  Phantom BJJ / MV / Team Foster

3rd Isaiah Nielsen  Iron Lion JJA  

White 8 to 10 90 to 97   

1st Elija Gill  APEX Martial Arts

2nd Rita Vader  Elite BJJ of Bothell

3rd Henry Trost  Phantom BJJ / MV / Team Foster  

White 9 & 10 50 to 56   

 1st Kaven Bews  Phantom BJJ / MV / Team Foster

 2nd Lilly Bates  Team Wise   

White 9 74 to 78   

 1st Tyler Yarger  Newborn Cascao Jiu Jitsu 

 2nd Connor Payne  NW H.I.T. Center

 3rd Gabriel Acoltzi  Elite BJJ of Factoria  

White 9 & 10 83 to 85  

1st AJ Martinez  MABJJ / Cageworx

2nd Isaac Padilla  MABJJ / Fife

3rd Lacy Bebout  Tazmanian MA   

White 9 to 11 100 to 106   

1st Cruise Thacker  Team Kiesel Jiu Jitsu

2nd Emma White  Elite BJJ of Redmond

3rd Caleb Ruiz  MABJJ  

White 10 70 to 75   

1st Igor Shabalov  Team Wise

2nd Susannah Barnett  NW H.I.T. Center

3rd Austin Thomas  Eatonville MMA  

White 10 & 11 60 to 68   

1st  Rafael Pacheco  Elite BJJ of Factoria

2nd  Rustam Vali  Elite BJJ of Factoria

3rd  Daniel Aponte  MABJJ / Pinnacle Martial Arts 

White 10 120 to 123   

1st Leah LeseMABJJ / Puyallup

2nd Ashlee EdwardsTri City Judo / BJJ

White 11 & 12 69 to 79   

1st Leo Cornelius  Elite BJJ of Factoria

2nd Andrew Nordhougen  Combat Sport and Fitness

3rd Aulani Ruiz  MABJJ   

White 11 & 12 84 to 93   

1st Koll Langlois  GB NW / Kirkland

2nd Isaiah Gill  APEX Martial Arts

3rd Alexa Guzman  YMCA of Yakima BJJ   

White 11 & 12 94 to 97   

1st Cade Robertson  YMCA of Yakima BJJ

2nd Justice Sanchez  Tri City Judo / BJJ

3rd Parker Chandler  Team Braga   

Gray White 11 & 12 125 to 132   

1st Daniel Szarkowicz  SBG Burien

2nd  Caleb Camacho  MABJJ / Hybrid Gym 

Gray White 11 140 to 149   

1st Arabella Quintanilla  GB NW / Federal Way

2nd Sophia Murray  MABJJ / Cageworx   

White 12 to 14 135 to 145   

1st Nicolas Mow  Jiu Jitsu Dynamics

2nd Hunter Robertson  YMCA of Yakima BJJ

3rd Malachi Snodgrass  Combat Sport and Fitness  

White 13 & 14 102 to 109   

1st Jacob Cibert  Checkmat

2nd Bryndon Sains  MABJJ / Fife

3rd Quicncy Eggert  Elite BJJ of Factoria   

White 13 to 15 113 to 118   

1st Marcus Rodriguez  Elite BJJ of Bothell

2nd Ailin Guzman  YMCA of Yakima BJJ

3rd Chris Padilla  MABJJ / Fife   

White 14 to 16 122 to 130   

1st Benjamin Ellis  GB NW / Seattle

2nd Jared Spiers  Team Wise

3rd Kai Iwasaki  RLNW / Miller's   

White 14 to 16 150 to 165   

1st Hunter Harrington  Checkmat / Quincy BJJ

2nd Ammon Winstead  NWJJA

3rd Connor Meyers  Phantom BJJ / Snoqualmie / Team Foster   

White 16 & 17 166 to 170   

1st Jack Ellis  GB NW / Seattle

2nd Gunnar Fjelstu  lTeam Wise

3rd Joseph Washington  Gracie Academy

Gray 5 & 6 43 to 44   

1st Carson Riley Lungull  APEX Martial Arts

2nd Megan Au  APEX Martial Arts

3rd Zydon Gonzalez  Pride Jiu Jitsu   

Gray 5 & 6 50 to 54   

1st Matthew Abgrall  APEX Martial Arts

2nd Wyatt Miller  GB NW / Issaquah

3rd Devon EPPS  GB NW / Federal Way

Gray 6 & 7 35 to 43   

1st Wyatt Mitchell Iron Lion JJA

2nd Kaycie Hagerty  Jiu Jitsu Dynamics

3rd Hayden Fernandez  GB NW / Federal Way

Gray 7 & 8 47 to 56   

1st Leanna Au  APEX Martial Arts

2nd Rayjae Cavinta  APEX Martial Arts

3rd Mackenzie Mitchell  Iron Lion JJA   

Gray 7 & 8 57 to 61   

1st Henri Rahin  BJJ of Tacoma / 253BJJ

2nd Whitlee Sudoi  Iron Lion JJA

3rd Tristan Paulson  SBG / Burien  

Gray 7 & 8 64 to 69   

1stHenry FeduffGB NW / Issaquah

2ndBishop BesslerMABJJ / Hybrid Gym

3rdJonathan ArciverMABJJ / Hybrid Gym   

Gray 7 to 9 69 to 78   

1st Cade William Handy  Alliance

2nd Sergio Strada-Acost  GW NW / Federal Way

3rd Jayla Palacios  Jiu Jitsu Dynamics  

Gray 8 & 9 80 to 90   

1st Zachara Montenegro  GB NW / Bellevue

2nd Jake Morrison  Elite BJJ of Bothell

3rd Sheldon O'Donnal  GB NW / Puyallup

Gray 9 & 10 72 to 79   

1st Colin Sarabosing  GB NW / Belleuve

2nd James Beeman  Jiu Jitsu Dynamics

3rd Ivoree Sudol  Iron Lion JJA  

Gray 9 to 11 58 to 67   

1st Riley Jhuty  APEX Martial Arts

2nd Neveah Hash  NW H.I.T. Center

3rd Austin Merwin  Shayne Simpson Team Rock Solid

Gray 9 51 to 56   

1st Kadyn Hagerty  Jiu Jitsu Dynamics

2nd Aaron Esteban  Elite BJJ of Bothell

3rd Vaughn Inman  NW H.I.T. Center   

Gray 10 & 11 103 to 106   

1st Jonathan Espindola  Team Wise

2nd Curtis Reye s  GB NW / Federal Way

3rd Raul Morales  MABJJ / Fife   

Gray 10 & 11 77 to 88   

1st Hayden Knauer  SBG / Montana

2nd Andy Szarkowicz  SBG / Burien

3rd Kaydence Turcott  Combat Sport and Fitness   

Gray 10 to 12 90 to 97   

1st Michael Abgrall  APEX Martial Arts

2nd Skye Kirk  Jiu Jitsu Dynamics

3rd Aryah Quintanilla  GB NW / Federal Way

Gray 13 & 14  134 to 140   

1st Dalen Ufford Ground Game Academy

2nd Rashid Shamsid-Deen NW H.I.T. Center

Gray 13 to 15 113 to 116   

1st Joseph Cabaccang  SBG / Burien

2nd John Delecruz  MABJJ / Cageworx

3rd Paige Udhus  Team Wise

Gray Yellow 14 155 to 164   

1st Parker James  Team Braga

2nd Terrill Martinez  Team Wise  

Yellow 8 & 9 49 to 59   

1st Eric Samoilov  GB NW / Federal Way

2nd Carter Cope NW H.I.T. Center

3rd Kai Thach  Phantom BJJ / MV / Team Foster  

Yellow 8 to 10 74 to 75   

1st Jakan Lawrence  Iron Lion JJA

2nd Jalyla Wilcox  BJJ of Tacoma / 253BJJ

3rd Roman Crasto  APEX Martial Arts   

Yellow 9 & 10 84 to 90   

1st Robby Berry  MABJJ

2nd Zac Reese  NW H.I.T. Center

3rd Justin Johnson  Independent 

Yellow Orange 10 & 11 64 to 72   

1st Sam Treperinas  Team Wise

2nd Isaiah Hearn  BJJ of Tacoma / 253BJJ

3rd Kaito Ortgies  RLNW / Miller's  

Yellow 11 & 12 80 to 90   

1st Dean Wadleigh  Checkmat / T-Town MMA

2nd Wyatt Hobbs  NW H.I.T. Center

3rd Natalie Sarabosing  GB NW / Bellevue   

Yellow 11 93 to 100   

1st Lilli Montenegro  GB NW / Bellevue

2nd Penelope Van Zelm  GB NW / Kirkland

3rd Kaylene Saechao  Elite BJJ of Seattle

Yellow 11 & 12 107 to 110   

1st Seth Dawkins  GB NW / Federal Way

2nd Hunter Sonnenberg  Hammerhead MMA

3rd Kai Hathaway  Checkmat / T-Town MMA   

Yellow 12 & 13 115 to 125   

1st Trenton Kain  One Jiu Jitsu / FBJJ

2nd Tabitha DeGolier  One Jiu Jitsu / FBJJ

3rd Jack Coucoules  Checkmat / T-Town MMA   

Yellow 13 & 14 91 to 103   

1st Anthony Vargas  GB NW / Federal Way

2nd Marissa Esteban  Elite BJJ of Bothell

3rd Luke Manchester  Elite BJJ of Redmond  

Yellow 13 & 14  126 to 132   

1st Isaiah Coley  GB NW / Kirkland

2nd Junior DuBois  Checkmat / T-Town MMA

3rd Kailea Fuller  Pacific Top Team - Chilliwqack   

Yellow 17 140 to 145   

1st Bailey Claudon  Team Wise

2nd Dominick Johnson  Eatonville MMA

Orange 11 & 12 96 to 99   

1st Tenocht Arenas-Buxton  GB NW / Kirkland

2nd Hailey Erichsen  BJJ of Tacoma / 253BJJ  

Orange 11 & 12 109 to 114   

1st Ayden Arnold  Budo Mix Martial Arts

2nd Marco Lenhart  Iron Lion JJA

3rd Karissa Davis  Newborn Cascao Jiu Jitsu   

Orange 13 & 14 139 to 155   

1st Nathan Penner  Genesis

2nd Jaselyn Jones  Checkmat / Quincy BJJ

3rd Keilani Jollimore  One Jiu Jitsu / FBJJ   

Orange Green 14 & 15 110 to 115   

1st Isaac Lawrence  Iron Lion JJA

2nd Lance Galarpe  GB NW / Federal Way

Orange 14 & 15 117 to 127   

1st Ariel Rodrigues  Elite BJJ of Factoria

2nd Nico Crosnoe  MABJJ

3rd Kheal Mixon  NW H.I.T. Center  

Blue 15 to 17 112 to 143   

1st Moses Yaport  Jiu Jitsu Dynamics

2nd Cole Manchester  Elite BJJ of Redmond

3rd Garrett Fisher  RLNW / Miller's  

Blue 17 155 to 161   

1st William Galarpe  GB NW / Kirkland

2nd Kaleb Thome  Elite BJJ of Kirkland

  

YOUTH NOGI RESULTS

Beginner 4 & 5 51 to 53   

1st Abrielle Lubas  Elite BJJ of Factoria

2nd Andrea Lyman  Iron Lion JJA  

Beginner 6 39 to 45   

1st Wyatt Mitchell  Iron Lion JJA

2nd Liam Hufalar  GB NW / Federal Way

3rd Hayden Fernandez  GB NW / Federal Way   

Beginner 6 52 to 57   

1st Devon Epps  GB NW / Federal Way

2nd Lawsen Reed  GB NW / Puyallup

3rd Pedro Andrade  Elite BJJ of Redmond   

Beginner 7 60 to 66   

1st Dylan Chandler  Team Braga

2nd Alexandra Lyman  Iron Lion JJA

3rd Antonio Sanchez  Tri City Judo / BJJ   

Beginner 7 & 8 46 to 50   

1st Eramaiah Camacho  MABJJ / GHBJJ / Hybrid

2nd Kaleb Cannon  NW H.I.T. Center

3rd Lucas Threatt  Elite BJJ of Factoria   

Beginner 7 & 8 54 to 58   

1st Whitlee Sudol  Iron Lion JJA

2nd Mackenzie Mitchell  Iron Lion JJA

3rd Breanna Carez  GB NW / Federal Way  

Beginner 7 & 8  70 to 78   

1st Evan Tkatch  Elite BJJ of Redmond

2nd Ethan Chandler  Team Braga

3rd Ethan Nash  SBG / Montana   

Beginner 8 & 9 62 to 67   

1st Ryan McCreary  MABJJ / Fife

2nd Andrew Edwards  Tri City Judo / BJJ

3rd Myrra Nelson  West Coast Fight Team  

Beginner 9 & 10 56 to 58   

1st Lilly Bates  Team Wise

2nd Kaven Bews  Phantom BJJ / MV / Team Foster

3rd Leia Isreal  Peak MMA & Fitness   

Beginner 9 & 10 69 to 78   

1st Tyler Yarger  Newborn Cascao Jiu Jitsu

2nd Austin Thomas  Eatonville MMA

3rd Jayla Wilcox  BJJ of Tacoma / 253BJJ  

Beginner 9 & 10 83 to 92   

1st Hayden Knauer  SBG / Montana

2nd Lacy Bebout  Tazmanian MA

3rd Elijah Gill  APEX Martial Arts   

Beginner 11 & 12 79 to 88   

1st Koll Langlois  GB NW / Kirkland

2nd Leo Cornelius  Elite BJJ of Factoria

3rd Isaiah Gill  APEX Martial Arts

Beginner 11 & 12 91 to 100   

1st Donavan Tesch  Tazmanian MA

2nd Devin Kiddo  Eatonville MMA

3rd Parker Chandler  Team Braga  

Beginner 13 & 14 140 to 145   

1st Luke Ellis  GB NW / Seattle

2nd Dalen Ufford  Ground Game Academy  

Intermediate 5 & 6 40 to 43   

1st Megan Au  APEX Martial Arts

2nd Kaisen E Leon Guerrero  GB NW / Federal Way  

Intermediate 5 & 6 43 to 53   

1st Carson Riley Lungull  APEX Martial Arts

2nd Matthew Abgrall  APEX Martial Arts

3rd Brandon Cheng  Budo Mixed Martial Art   

Intermediate 7 47 to 53   

1st Rayjae Cavinta  APEX Martial Arts

2nd Victor Burga  GB NW / Federal Way

3rd Luna Acoltzi  Elite BJJ of Factoria

Intermediate 7 to 9 73 to 75   

1st Oliver Martinez  MABJJ / Cageworx

2nd Connor Payne   NW H.I.T. Center

3rd Gabriel Acoltzi  Elite BJJ of Factoria    

Intermediate 8 54 to 69   

1st Leanna Au  APEX Martial Arts

2nd Bishop Bessler  MABJJ / Hybrid Gym

3rd onathan Arcivar  MABJJ / Hybrid Gym   

Intermediate 9 to 11 58 to 69   

1st Riley Jhuty  APEX Martial Arts

2nd Elisa Sanchez  Tri City Judo / BJJ

3rd Austin Merwin   Shayne Simpson Team Rock Solid   

Intermediate 9 & 10 80 to 90   

1st Jake Morrison  Elite BJJ of Bothell

2nd AJ Martinez  MABJJ / Cageworx

3rd Nathan Cavanaugh  Team Mean MMA   

Intermediate 10 & 11 69 to 79   

1st Roman Crasto  APEX Martial Arts

2nd Dyllan Cheng  Budo Mixed Martial Arts

3rd Ivoree Sudol  Iron Lion JJA   

Intermediate 11 90 to 96   

1st Lilli Montenegro  GB NW / Bellevue

2nd Dean Wadleigh  Checkmat / T-Town MMA

3rd Hailey Erichsen  BJJ of Tacoma / 253BJJ   

Intermediate 11 & 12 106 to 114   

1st Marco Lenhart  Iron Lion JJA

2nd Jonathan Espindola  Team Wise

3rd Karissa Davis  Newborn Cascao Jiu Jitsu  

Intermediate 12 & 13 91 to 95   

1st Carson Jackson  Charlie's Combat Club

2nd Anthony Vargas  GB NW / Federal Way

3rd Michael Abgrall  APEX Martial Arts  

Intermediate 13 & 14 132 to 140   

1st Jaselyn Jones  Checkmat / Quincy BJJ

2nd Isaiah Coley  GB NW / Kirkland   

Intermediate 14 & 15 155 to 165   

1st Terril Martinez  Team Wise

2nd Parker James  Team Braga

3rd Hunter Harrington  Checkmat / Quincy BJJ   

Intermediate 15 & 16 110 to 120   

1st Zion Welton  BJJ of Tacoma / 253BJJ

2nd Lance Galarpe  GB NW / Federal Way

3rd Aidan Granquist  Team Mean MMA 

Intermediate 17 166 to 170   

1st Joseph Washington  Gracie Academy

2nd Jack Ellis  GB NW / Seattle  

Advanced  10 & 11 64 to 70   

1st Sam Treperinas  Team Wise

2nd Jakan Lawrence  Iron Lion JJA

3rd Isaiah Hearn  BJJ of Tacoma / 253BJJ

Advanced 11 to 13 110 to 116   

1st Ayden Arnold  Budo Mixed Martial Arts

2nd Christian Guarnes  GB NW / Federal Way 

3rd Hunter Sonnenberg  Hammerhead MMA   

Advanced 12 to 14 91 to 107   

1stSeth DawkinsGB NW / Federal Way

2ndLuke ManchesterElite BJJ of Redmond

3rdTenocht Arenas-BuxtonGB NW / Kirkland

Advanced 12 & 13 125 to 128   

1st Trenton Kain  One Jiu Jitsu / FBJJ

2nd Kailea Fuller  Pacific Top Team - Chilliwqack

3rd Junior Dubois  Checkmat / T-Town MMA  

Advanced 14 & 15 115 to 127   

1st Isaac Lawrence  Iron Lion JJA

2nd Ariel Rodrigues  Elite BJJ of Factoria

3rd Nico Crosnoe  MABJJ 

Advanced 15 to 17 137 to 145   

1st Bailey Claudon  Team Wise

2nd Cole Manchester  Elite BJJ of Redmond

3rd Dominick Johnson  Eatonville MMA

Congratulations to the Adult Team
Gi Placers
The Revolution XXXI

1st Gracie Barra NW with 239 points

2nd Marcelo Alonso BJJ with 105 points

3rd One Jiu Jitsu with 49 points

Congratulations to the Adult Team
No-Gi Placers
The Revolution XXXI

1st Gracie Barra NW with 87 points

2nd Checkmat with 59 points

3rd Marcelo Alonso BJJ with 50 points

Congratulations to the Adult Team
Overall Placers
The Revolution XXXI

1st Gracie Barra NW with 326 points

2nd Place Marcelo Alonso with 155 points

3rd Place Checkmat with 90 points

Congratulations to the Youth/Junior
Team Gi Placers
The Revolution XXXI

1st Gracie Barra NW with 160 points

2nd Place Team Elite BJJ with 119 points

3rd Place Marcelo Alonso BJJ with 94 points

Congratulations to the Youth/Junior
Team No-Gi Placers
The Revolution XXXI

1st Gracie Barra NW with 84 points

2nd Place Apex Martial Arts with 61 points

3rd Place Iron Lion JJA with 53 points

Congratulations to the Youth/Junior
Team Overall Placers
The Revolution XXXI

1st Gracie Barra NW with 244 points

2nd Place Team Elite BJJ with 166 points

3rd Place Marcelo Alonso BJJ with 131 points

Adult Gi Points

Gracie Barra NW  239

Marcelo Alonso BJJ  105

One Jiu Jitsu  49

East Van BJJ  47

Ribeiro/Lovato NW  46

Checkmat  31

NWJJA  29

Team Royce Gracie  25

Praxis BJJ  23

Phantom BJJ / Team Foster  22

Team Wise  18

Gravity BJJ  16

Mat Chess MMA  16

BJJ of Tacoma/253BJJ  14

NW H.I.T. Center  14

Elite BJJ  12

Alliance  11

Combat Sport and Fitness  11

Livewire MMA  10

Ruffhouse JJ  10

Genesis  9

Shayne Simpson Team Rock Solid  9

Team Braga  9

Tri-City Judo / BJJ  8

Champion Martial Arts  5

Island Top Team  5

Jiu Jitsu Dynamics  4

Ring Demon  4

United Training Center  4

Yakima MMA  4

Arlington Kickboxing  1

Chimera MMA  1

Independent  1

Newborn Cascao Jiu Jitsu  1

SBG  1

 

Adult No-Gi Points

Gracie Barra NW  87

Checkmat  59

Marcelo Alonso BJJ  50

United Training Center  40

AMC  33

NW H.I.T. Center  19

Team Wise  18

Mat Chess MMA  13

NWJJA  13

BJJ of Tacoma/253BJJ  11

Island Top Team  10

Phantom BJJ  10

Shayne Simpson Team Rock Solid  10

Fjellman Fight Club  9

Pedro Sauer BJJ  9

Livewire MMA  8

One Jiu Jitsu  8

Yakima MMA  8

East Van BJJ  5

Elite BJJ  5

Arlington Kickboxing  4

Guardian Self Protection and Fitness  4

Impact Jiu Jitsu  4

Jiu Jitsu Brotherhood USA  4

Peak MMA & Fitness  4

Independent  2

Jiu Jitsu Dynamics  2

Praxis BJJ  2

Combat Sport and Fitness  1

MMA Peak Fitness  1

Newborn Cascao Jiu Jitsu  1

Ribeiro/Lovato NW  1

West Coast Fight Team  1

  

Adult Overall Team Points

Gracie Barra NW  326

Marcelo Alonso BJJ  155

Checkmat  90

One Jiu Jitsu  57

East Van BJJ  52

Ribeiro/Lovato NW  47

United Training Center  44

NWJJA  42

Team Wise  36

AMC  33

NW H.I.T. Center  33

Phantom BJJ  32

Mat Chess MMA  29

BJJ of Tacoma/253BJJ  25

Praxis BJJ  25

Team Royce Gracie  25

Shayne Simpson Team Rock Solid  19

Livewire MMA  18

Elite BJJ  17

Gravity BJJ  16

Island Top Team  15

Combat Sport and Fitness  12

Yakima MMA  12

Alliance  11

Ruffhouse JJ  10

Fjellman Fight Club  9

Genesis 9

Pedro Sauer BJJ  9

Team Braga  9

Tri-City Judo/BJJ  8

Jiu Jitsu Dynamics  6

Arlington Kickboxing  5

Champion Martial Arts  5

Guardian Self Protection and Fitness  4

Impact Jiu Jitsu  4

Jiu Jitsu Brotherhood USA  4

Peak MMA & Fitness  4

Ring Demon  4

Independent  3

Newborn Cascao Jiu Jitsu  2

Chimera MMA  1

MMA Peak Fitness  1

SBG  1

West Coast Fight Team  1

Youth Gi Team Points

Gracie Barra NW  160

Elite BJJ  119

Marcelo Alonso BJJ  94

APEX Martial Arts  67

Checkmat  60

Jiu Jitsu Dynamics  58

Team Wise  53

Iron Lion JJA  43

NW H.I.T. Center  39

SBG  32

BJJ of Tacoma/253BJJ  21

YMCA of Yakima BJJ  18

Phantom BJJ  17

Team Braga  15

One Jiu Jitsu  14

Tri City Judo/BJJ  12

Newborn Cascao Jiu Jitsu  10

Alliance  9

Budo Mix Martial Arts  9

Genesis  9

Ground Game Academy  9

Team Kiesel Jiu Jitsu  9

Ribeiro/Lovato NW  7

Combat Sport and Fitness  6

Eatonville MMA  5

Shayne Simpson Team Rock Solid  5

Hammerhead MMA  4

NWJJA  4

Gracie Academy  1

Independent  1

Pacific Top Team - Chilliwqack  1

Pride Jiu Jitsu  1

Tazmanian MA  1

Torque Martial Arts  1

Youth No-Gi Team Points

Gracie Barra NW  84

APEX Martial Arts  61

Iron Lion JJA  53

Elite BJJ  47

Team Wise  40

Marcelo Alonso BJJ  37

Team Braga  18

Checkmat  15

Budo Mixed Martial Art  14

Tazmanian MA  13

BJJ of Tacoma/253BJJ  12

Newborn Cascao Jiu Jitsu  10

SBG  10

Charlie's Combat Club  9

Eatonville MMA  9

Gracie Academy  9

One Jiu Jitsu  9

Tri City Judo/BJJ  9

NW H.I.T. Center  8

Ground Game Academy  4

Pacific Top Team - Chilliwqack  4

Phantom BJJ  4

Team Mean MMA  2

Hammerhead MMA  1

Peak MMA & Fitness  1

Shayne Simpson Team Rock Solid  1

West Coast Fight Team  1

Youth Overall Team Points

Gracie Barra NW  244

Elite BJJ  166

Marcelo Alonso BJJ  131

APEX Martial Arts  128

Iron Lion JJA 96

Team Wise  93

Checkmat  75

Jiu Jitsu Dynamics  58

NW H.I.T. Center  47

SBG  42

BJJ of Tacoma/253BJJ  33

Team Braga  33

Budo Mixed Martial Arts  23

One Jiu Jitsu  23

Phantom BJJ  21

Tri City Judo/BJJ  21

Newborn Cascao Jiu Jitsu  20

YMCA of Yakima BJJ  18

Eatonville MMA  14

Tazmanian MA  14

Ground Game Academy  13

Gracie Academy  10

Alliance  9

Charlie's Combat Club  9

Genesis  9

Team Kiesel Jiu Jitsu  9

RLNW  7

Combat Sport and Fitness  6

Shayne Simpson Team Rock Solid  6

Hammerhead MMA  5

Pacific Top Team - Chilliwqack  5

NWJJA  4

Team Mean MMA  2

Independent  1

Peak MMA & Fitness  1

Pride Jiu Jitsu  1

Torque Martial Arts 1

West Coast Fight Team  1