The Revolution XXVII - March 2015

PICTURES

 

Visit our SmugMug Gallery

 

ADULT GI RESULTS

 

Vicious Submission Gi

Joshua Heald Elite BJJ of Bothell 0:25

 

Black 185

1st Josh Calvo Lotus Club

2nd Lindsey Johnson GB NW/Seattle

3rd Greg Anderson CheckMat

Brown 154.5

1st Juan Aguilera MABJJ

2nd Ben Brosbe GB NW/Bellevue

Brown 181.5

1st Joshua Bacallao GB NW/Seattle

2nd Jason Gagnon Alliance Los Angeles

3rd Philip Raby GB NW/Federal Way

Brown 195.0

1st K.C. Sunshine Thompson Impact Jiu Jitsu

2nd Charles Siler MABJJ/Evolution MMA

Purple 141.5

1st Justin Gardner Renzo Gracie Academy

2nd Sean Williams Lotus Club/CSF

3rd Rocky Minick MABJJ/Hybrid

Purple 154.5

1st William Acton RLNW

2nd Tyy Withrow Lotus Club/FBJJ

3rd Brandon Wilson Lotus Club/Phantom

Purple 168.0

1st Robert Wolfe RLNW/5 Rings

2nd Andrew Lingley Mat Chess MMA

3rd Scott Stilwell NWJJA

Purple 181.5

1st Joseph Montange NWJJA

2nd Edward Jamrog Renzo Gracie Academy

3rd Billy Yi Zenith-Next Level

Purple 195.0

1st Brysen French Impact Jiu Jitsu

2nd Carsten Carlsen Renzo Gracie Academy

3rd Jimmy Williams MABJJ

Purple 195.1 to 222.0

1st James Mole Jr. GB NW/Portland

2nd Eric Deer Renzo Gracie Academy

Blue 141.5 & Below

1st Thiago Ricci GB NW/Portland

2nd Alex Morningstar RLNW

3rd Jacob Tucheck Cerna Martial Arts

Blue 154.5

1st Chase Hooper Lotus Club/CSF

2nd Claudeus Laude Lotus Club/FBJJ

3rd Alex Chang MABJJ

Blue 168.0

1st Jesus Rangel CheckMat

2nd Brian Heenan SBG/Portland

3rd Garrick Bennett GB NW/Kirkland

Blue 181.5

1st Joseph Swinehart RLNW-Salem/Keizer

2nd Taylor Roberts Zenith-North Sound

3rd Elias Stern-Rodriguez Independent

Blue Master 181.5

1st Ryan Bennion Lotus Club/Phantom

2nd William Heymann NW H.I.T. Center

3rd Ryan Carlisle Lotus Club/FBJJ

Blue Master 195.0

1st Dane McTear MABJJ/Puyallup

2nd Shawn Lawrence Iron Lion JJA

3rd Silent Rangel CheckMat

Blue 208.0

1st Ross Erickson Elite BJJ of Everett

2nd Jake Hanson GB NW/Federal Way

3rd Clayton Davis Independent

Blue 222.0

1st Luis Alvarez Imperial Jitz

2nd Christopher Villalobos GB NW/Federal Way

3rd Dan Davis NW H.I.T. Center

Blue 222.1 & Above

1st James Thompson Zenith-North Sound

2nd Ken Dunbar MABJJ Lacey

3rd Nasheed Abdul Hameed NarrowsFT/T-Town MMA

Blue Master 222.1 & Above

1st Lee Ajayi GB NW/Seattle

2nd J.C. Fjellman Fjellman Fightclub

3rd Brian Walters GB NW/Issaquah

Blue Women 129.0

1st Siloh Radovsky Jiu Jitsu Dynamics

2nd Erin Skinner Dynamics MMA

Blue Women 141.5

1st Caitlin Williams Lotus Club/CSF

2nd Lian Light Ivan Salaverry MMA

3rd Kat Truitt GB NW/Federal Way

Blue Women 152.5

1st Hannah Sharp Renzo Gracie Academy

2nd Kelsey Corey Puyallup BJJ

3rd Mayra Gonzales Pride Jiu Jitsu

White 141.5

1st Gabriel Daffron GB NW/Kirkland

2nd Blaze Fidler Chimera MMA

3rd Thang Le SBG/Portland

White 154

1st Roberto Cuellar SBG/Seattle

2nd Matthew Zarate Elite BJJ of Everett

3rd Arthur Kurzak East Van BJJ

White Master 154.5

1st Daniel Inks MABJJ/Puyallup

2nd TJ Strecker Lotus Club/CSF

3rd Jim Constantine SBG/Portland

White 168.0

1st Eduardo Torres SBG/Portland

2nd Dominic Cerovac GB NW/Seattle

3rd Frank Vahdati Elite BJJ of Bothell

White 181.5

1st Edson Penado NarrowsFT/Quincy BJJ

2nd Charles Quintanilla GB NW/Federal Way

3rd Joshua Heald Elite BJJ of Bothell

White Master 181.5

1st Loren Perkins-Johnson NWJJA

2nd Mark Rodriguez MABJJ/Hybrid/GHBJJ

3rd Aaron Snider Shayne Simpson Team Rock Solid

White 195.0

1st Antonio Fuentes MABJJ/Hybrid/GHBJJ

2nd Trentin Echegoyen MABJJ/Evolution MMA

3rd David Ramirez GB NW/Kirkland

White Master 195.0

1st David Palmer Ivan Salaverry MMA

2nd Ryan Lodge East Van BJJ

3rd Mike Clark Gravity BJJ

White 208.0

1st Chris Little MABJJ/Hybrid/GHBJJ

2nd Ryan Sullivan MABJJ/Hybrid/GHBJJ

3rd Santos Gonzalez Imperial Jitz

White 222.0

1st Tre’ Leckbee Full Impact Fitness

2nd Zacary Beraza MABJJ/Puyallup

3rd Richard Hike MABJJ/Evolution MMA

White Master 222.0

1st Steven Finch NW H.I.T. Center

2nd Rodney Vieira Lotus Club/Phantom

3rd Blake Adams NWJJA

White 222.1 & Above

1st Steven Anderson Team Quest

2nd Fernando Gonzalez Jr. GB NW/Federal Way

3rd David McAuliffe Zenith-North Sound

White Women 107.0

1st Ashley Boots New Breed

2nd Lady Abigail Vizmanos Elite BJJ of Everett

White Women 118.0

1st Rachel McCallon Team Braga

2nd Naarah Hastings Elite BJJ of Redmond

3rd Kaari Tattar RLNW-5 Rings

White Women 129.0

1st Yelena Badicke Ivan Salaverry MMA

2nd Kimi Walker SBG/Seattle

3rd Nicol Lovato Full Impact Fitness

White Women 141.5

1st Charmaine Sena MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Chie Osawa Bringman Ohana Martial Arts

3rd Stephanie Madison SBG/Seattle

White Women 152.5

1st Britney Walls Team Braga

2nd Sarah Little MABJJ/GHBJJ/Hybrid

3rd Sydney Whitaker MABJJ/Hybrid Gym

 

Adult No Gi Results

 

Vicious Submission No Gi

Josh Bird Independent 0:09

 

Advanced 136.0

1st Sean Williams Lotus Club/CSF

2nd Jacob Tucheck Cerna Martial Arts

Advanced 149.0

1st Rocky Minick MABJJ/Hybrid

2nd Brandon Wilson Lotus Club/Phantom

Advanced 162.5

1st Josh Rettinghouse Warrior Camp

2nd Nick Hession The Mat

3rd Anthony Reyes Lotus Club

Advanced 175.5

1st Joshua Bacallao GB NW/Seattle

2nd Edward Jamrog Renzo Gracie Academy

3rd Justin Palanca NarrowsFT/T-Town MMA

Advanced 175.6 ro 215.0

1st James Mole Jr. GB NW/Portland

2nd Charles Johnson NW H.I.T. Center

3rd Billy Yi Zenith-Next Level

Intermediate 136.0 & Below

1st Sarprit Samra Leading Edge Kickboxing

2nd Josh Bird Independent

3rd Thang Le SBG/Portland

Intermediate 149.0

1st Claudeus Laude Lotus Club/FBJJ

2nd Pocholo Cruz AMC

3rd Allan Nickolauson Warrior Camp

Intermediate 162.5

1st Jesus Rangel CheckMat

2nd Daniel Elliott MABJJ/Evolution MMA

3rd Jason Calabrese Lotus Club/Phantom

Intermediate 175.5

1st Zachary VanZite NW H.I.T Center

2nd Dean Phillips MABJJ/Puyallup

3rd David Vaisberg Mat Chess MMA

Intermediate 188.5

1st Jon Hanes AMC

2nd Taylor Roberts Zenith-North Sound

3rd Kyle McCoy Arlington Kickboxing Academy

Intermediate 202.0

1st Matthew Lane Independent

2nd Clayton Davis Independent

3rd Mat Juarez Six Feet Under MMA

Intermediate 215.0 & Above

1st Ken Dunbar MABJJ Lacey

2nd Aaron Lopez GB NW/Portland

3rd Nasheed Abdul Hameed NarrowsFT/T-Town MMA

Intermediate Women 136.0 & Below

1st Erin Skinner Dynamic MMA

2nd Andrea Jordan Renzo Gracie Academy

3rd Yalena Badicke Ivan Salaverry MMA

Beginner 136.0

1st Jeremy Goodloe MABJJ/Evolution MMA

2nd Felix Perez Imperial Jitz

3rd Michael Reggio MABJJ

Beginner 149.0

1st Carter Davis Team Braga

2nd Tyler Reggio MABJJ

3rd Brandon Wong Dynamic MMA

Beginner 162.5

1st Eduardo Torres SBG/Portland

2nd David Balint GB NW/Issaquah

3rd Shawn Hudson Team Mean MMA

Beginner 175.5

1st David Chavez Chimera MMA

2nd Ashley Fer Gravity BJJ

3rd Loren Perkins-Johnson NWJJA

Beginner 188.5

1st Justin Ruks Independent

2nd Daniel Whelan Fjellman Fight Club

3rd Patrick Smith Independent

Beginner 202.0

1st Jaskarn Samra Leading Edge Kickboxing

2nd Santos Gonzalez Imperial Jitz

Beginner 215.0

1st Bryan Parker Team Braga

2nd Jeremy Nadeau NW H.I.T. Center

3rd Blake Adams NWJJA

Beginner 215.1 & Above

1st Jose Rebolledo Imperial Jitz

2nd Steven Anderson Team Quest

3rd Joseph Villegas Team Braga

Beginner Women 125 & Below

1st Naarah Hastings Elite BJJ of Redmond

2nd Rachel McCallon Team Braga

Beginner Women 125.1 to 147.0

1st Britney Walls Team Braga

2nd Katherine Coulter MABJJ/Evolution MMA

3rd Toni Meade NarrowsFT/Quincy BJJ

Beginner Women 158.0

1st Cynthia Hegel MABJJ/Evolution MMA

2nd Skylar Thomas Battleground MMA

Beginner Women 158.1 & Above

1st Salome Fagalele Battleground MMA

2nd Maria McCreary MABJJ/Evolution MMA

 

YOUTH GI RESULTS

White 31 to 38 4

1st Zachary Kwan Elite BJJ of Factoria

2nd Emana Blas GB NW/Federal Way

3rd Kaisen EJ LeonGuerrero GB NW/Federal Way

White 43 to 45 4 & 5

1st Gavin Rodriguez MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Calleigh Boyer Chimera MMA

3rd Abrielle Lubas Elite BJJ of Factoria

White 46 to 49 5 & 6

1st James Shields NW H.I.T. Center

2nd Zackary Donoghue RLNW Millers

3rd Honey Augilar Pride Jiu Jitsu

White 50 to 54 5 & 6

1st Judah Deaton NW Hit Center

2nd Scottie Blas GB NW/Federal Way

3rd Hudson Donovan GB NW/Bellevue

White 40 to 45 6 & 7

1st Kai Cabaccang Ring Demon

2nd Isaac Kwan Elite BJJ of Factoria

3rd Jeht Sibucao GB NW/Federal Way

White 60 to 65 6 & 7

1st Cody Bennion Lotus Club/Phantom

2nd Kekoa Akina Lotus Club/Phantom

3rd Nicholaus Castro GB NW/Federal Way

White 45 to 49 7 & 8

1st Bill Heino RLNW Millers

2nd Carter Cope NW H.I.T. Center

3rd Kadyn Hagerty Jiu Jitsu Dynamics

White 52 to 58 7

1st Eric Samoilov GB NW/Federal Way

2nd Colin Sarabosing GB NW/Bellevue

3rd Nathan Regan GB NW/Issaquah

White 66 to 70 7 & 8

1st Brandon Hill Lotus Club/Phantom

2nd Addisen Boyer Chimera MMA

3rd Gabriel Acoltzi Elite BJJ of Factoria

White 50 to 58 8 & 9

1st Ari Mantz PureBred

2nd Ethan Frye Lotus Club/Phantom

3rd Rafael Pacheco Elite BJJ of Factoria

White 61 to 66 8 & 9

1st Sheridan Garey RLNW Millers

2nd Emelia Blas GB NW/Federal Way

3rd Mauri Ham GB NW/Bellevue

White 74 to 80 8 & 9

1st Kingston Hookano Lotus Club/Phantom

2nd Jeilen Rosa Ring Demon

3rd Aryah Quintanilla GB NW/Federal Way

White 81 to 83 9

1st Braden Hudgins Lotus Club/Phantom

2nd Ashley Allison GB NW/Federal Way

3rd Dante Dearie NarrowsFT/Quincy BJJ

White 87 to 95 9 to 11

1st Curtis Reyes GB NW/Federal Way

2nd Tyler Hogan Lotus Club/Phantom

3rd Theo Smith RLNW Millers

White 53 to 62 10 & 11

1st Connor Johnson NarrowsFT/Gig Harbor

2nd Natalie Sarabosing GB NW/Bellevue

3rd Rustam Vali Elite BJJ of Factoria

White 65 to 74 10 & 11

1st Kaito Ortiges RLNW Millers

2nd Ajay Frye Lotus Club/Phantom

3rd Zach McLean GB NW/Bellevue

White 75 to 84 10 & 11

1st Paige Bennion Lotus Club/Phantom

2nd Gage Nelson Eatonville MMA

3rd Archer Garey RLNW Millers

White 100 to 106 9 & 10

1st Arabella Quintanilla GB NW/Federal Way

2nd Damien Pangelinan GB NW/Federal Way

3rd Aden Takher Elite BJJ of Everett

White 152 10 to 12

1st Aidan Sotelo Lotus Club/Phantom

2nd Logan Weise

3rd Ally Thoms Full Impact Fitness

White 109 to 111 11 & 12

1st Mykenzi Realme NarrowsFT/Quincy BJJ

2nd Jonathan Ramos GB NW/Federal Way

3rd Tyeson Neal Chimera MMA

White 120 to 125 11

1st Dillan Arbaugh Team Mean MMA

2nd Dee Dee Dorrell MABJJ/CageWorx

White 92 to 95 12 to 14

1st Joseph Cabaccang Ring Demon

2nd Liam Gibbs RLNW Millers

3rd Nicholas Sibiryakov Team Wise

White 80 to 85 13

1st Henry Heino RLNW Millers

2nd Garrett Vassily RLNW

White 105 to 113 13 & 14

1st Amen Rind MABJJ/Puyallup

2nd Mason Davis MABJJ/Hybrid

White 126 to 134 14 to 16

1st Murphy Walker SBG/Seattle

2nd Grayson Wandless RLNW Millers

3rd Dylan McKinzie Full Impact Fitness

White 140 to 150 14 & 15

1st Kai Espinosa Mat Chess MMA

2nd Conor Trygstad Lotus Club/Phantom

3rd Adam Fluke MABJJ/Puyallup

White 151 to 160 15 & 16

1st Jaikob Vernon Independent

2nd Tory Lane-Partlow MABJJ/Pinnacle

3rd Joseph Washington Gracie University

White 139 to 145 16

1st Cobey Vetch MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Angus Pitner MABJJ/Puyallup

3rd Austin Miles MABJJ/Pinnacle

Gray 39 to 45 4 & 5

1st Alex Freeman SBG/Seattle

2nd Victor Burga GB NW/Federal Way

3rd Carson Riley Lungull GB NW/Vancouver

Gray 50 to 55 5 & 6

1st Sergio Estrada-Acosta GB NW/Federal Way

2nd Eli Solheim Elite BJJ of Everett

3rd Evan Reyes GB NW/Bellevue

Gray 39 to 49 6 & 7

1st Leanna Au Apex Martial Arts

2nd Jase Macatangay GB NW/Federal Way

3rd Jameson Clegg GB NW/Issaquah

Gray 51 to 58 7

1st Andre Ordonez Elite BJJ of Everett

2nd Malia Correia-Boyd Elite BJJ of Everett

3rd Calla Freeman SBG/Seattle

Gray 60 to 63 7

1st Gael Arenas Buxton GB NW/Kirkland

2nd Meriden Estlin SBG/Seattle

3rd Gavin Rahl MABJJ/Hybrid

Gray 70 to 75 7 to 9

1st Kyndra Risler Shayne Simpson Team Rock Solid

2nd Dean Cochran Lotus Club/CSF

3rd Cara Montenegro GB NW/Seattle

Gray 56 to 66 8

1st Gordon Gibson GB NW/Seattle

2nd Ryker Popke Lotus Club/CSF

3rd Jake Mavin GB NW/Federal Way

Gray 55 to 66 9 & 10

1st Jakan Lawrence Iron Lion JJA

2nd Solana Ordonez Elite BJJ of Everett

3rd Izaiah Adams RLNW First Light

Gray 90 to 94 9 & 10

1st Erik Rahl MABJJ/Hybrid

2nd Renzo Aquino NW H.I.T. Center

3rd Micahel Archar Elite BJJ of Everett

Gray 72 to 83 10

1st David Samoilov GB NW/Federal Way

2nd Tate Hoffman SBG/Seattle

3rd Brandon Lovato MABJJ/GHBJJ/Hybrid

Gray 85 to 86 11 & 12

1st Ashton Desmul GB NW/Federal Way

2nd Sonnhi Duong SBG/Seattle

Gray 101 to 109 12 to 14

1st Paige Udhus Team Wise

2nd Josie Walker SBG/Seattle

Gray 112 to 114 12 & 13

1st Ivan Gilbertson Lotus Club/CSF

2nd Spencer Chilton SBG/Portland

Gray & Yellow 177 to 180 12 & 13

1st Henry Roman Buentello III MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Cody Green Lotus Club/CSF

Gray & Yellow 145 to 158 12

1st Lorenzo Herrera SBG/Seattle

2nd Erik Brecto Lotus Club/Phantom

3rd Trytan Ortiz NarrowsFT/Quincy BJJ

Yellow 52 to 58 8 & 9

1st Sam Treperinas Team Wise

2nd Erik Owens NW H.I.T. Center

3rd Hunter Eustache Pacific Top Team Vernon

Yellow 62 to 70 8 & 9

1st Fenton Eustache Pacific Top Team Vernon

2nd David Veloria GB NW/Federal Way

3rd Zac Reese NW H.I.T. Center

Yellow 72 to 76 8 & 9

1st Dominik Pennock GB NW/Kirkland

2nd Liam Pennock GB NW/Kirkland

3rd Yulia Prokazova Elite BJJ of Redmond

Yellow 66 to 75 10 & 11

1st Ryan Babauta Jiu Jitsu Dynamics

2nd Lilli Montenegro GB NW/Seattle

3rd Sidney McKasson Eatonville MMA

Yellow 78 to 85 10

1st Russel Hare Team Wise

2nd Kaylene Saechao SBG/Seattle

3rd Christian Talbert Shayne Simpson Team Rock Solid

Yellow 100 to 107 10 & 11

1st Collin Burke NW H.I.T. Center

2nd Junior DuBois NarrowsFT/T-Town MMA

3rd Christian Guarnes GB NW/Federal Way

Yellow 120 to 124 10

1st Kamron Butler Elite BJJ of Redmond

2nd Hunter Sonnenberg Eatonville MMA

Yellow 83 to 90 11 & 12

1st Cameron Burkey Lotus Club/Phantom

2nd Michael Aksdal Elite BJJ of Redmond

3rd Leonardo Borges Elite BJJ of Redmond

Yellow 111 to 117 11 & 12

1st Jamie Watson Pacific Top Team Vernon

2nd Akea Cena Causing GB NW/Federal Way

3rd Cooper Wright Eatonville MMA

Yellow 90 to 99 12 & 13

1st Howie Hare Team Wise

2nd Nico Crosnoe MABJJ

3rd Zoe Hudgins Lotus Club/Phantom

Yellow 107 to 111 12 & 13

1st Kheal Mixon NW H.I.T. Center

2nd Daniel Redfern GB NW/Ballard

3rd Jack Coucoules NarrowsFT/T-Town MMA

Yellow 120 to 125 12 & 13

1st Jaselyn Jones NarrowsFT/Quincy BJJ

2nd Ariel Rodrigues Elite BJJ of Everett

Yellow 127 to 138 15 & 16

1st Axel Reiswig NW H.I.T. Center

2nd Ethan Highfill NarrowsFT/Quincy BJJ

Yellow & Orange 105 to 115 13 to 15

1st Chase Blackwell MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Damion Mansapit GB NW/Federal Way

3rd Jake Henson NarrowsFT/T-Town MMA

Orange 87 to 93 11 to 13

1st Isaac Lawrence Iron Lion JJA

2nd Anjelo Pangelinan MABJJ/GHBJJ/Hybrid

3rd Tenocht Arenas Buxton GB NW/Kirkland

Orange 72 to 77 12 & 13

1st Luke Manchester Elite BJJ of Redmond

2nd Jayda Macatangay GB NW/Federal Way

Orange 89 to 93 12 & 13

1st Kamron Butler Elite BJJ of Redmond

2nd Hunter Sonnenberg Eatonville MMA

Orange 123 to 134 13 & 14

1st Cole Manchester Elite BJJ of Redmond

2nd Izaveian Perez Pride Jiu Jitsu

Orange 131 to 138 15

1st Garrett Fisher RLNW Millers

2nd Moses Romero Jiu Jitsu Dynamics

Orange/Green/Blue 154 to 160 16 & 17

1st Nohel Mestas Team Braga

2nd Julian Valladares Lotus Club/FBJJ

3rd Kaleb Thome Elite BJJ of Redmond

 

Youth & Junior No Gi Results

 

Beginner 32 to 39 4

1st Kaisen EJ Leon Guerrero GB NW/Federal Way

2nd Hank Huber Elite BJJ of Factoria

3rd Megan Au Apex Martial Arts

Beginner 40 to 45 5

1st Alex Freeman SBG/Seattle

2nd Carson Riley Lungull GB NW/Vancouver

3rd Gavin Rodriguez MABJJ/GHBJJ/Hybrid

Beginner 39 to 49 6

1st Scottie Blas GB NW/Federal Way

2nd Sergio Estrada-Acosta GB NW/Federal Way

3rd Eli Solheim Elite BJJ of Everett

Beginner 50 to 55 5 & 6

1st Leanna Au Apex Martial Arts

2nd Kaia Kennedy SBG/Seattle

3rd Tyce Mavin GB NW/Federal Way

Beginner 42 to 51 7 & 8

1st Jase Macatangay GB NW/Federal Way

2nd Kai Cabaccang Ring Demon

3rd Malia Correia-Boyd Elite BJJ of Everett

Beginner 53 to 60 7 & 8

1st Eric Samoilov GB NW/Federal Way

2nd Andre Ordonez Elite BJJ of Everett

3rd Leilah Moore MABJJ/Hybrid

Beginner 61 to 68 7 & 8

1st Gordon Gibson GB NW/Seattle

2nd Nicolo Ditadi Elite BJJ of Everett

3rd Avery Vang Ring Demon

Beginner 57 to 58 9 & 10

1st Solana Ordonez Elite BJJ of Everett

2nd Alejandro Dizon Jr. Ring Demon

3rd Ethan Frye Lotus Club/Phantom

Beginner 70 to 80 9 & 10

1st Jelien Rosa Ring Demon

2nd Kingston Hookano Lotus Club/Phantom

3rd Cameron Morgan Kung Fu Club Issaquah

Beginner 83 to 93 9 & 10

1st David Samoilov GB NW/Federal Way

2nd Braden Hudgins Lotus Club/Phantom

3rd Erik Rahl MABJJ/Hybrid

Beginner 94 to 100 9 & 10

1st Curtis Reyes GB NW/Federal Way

2nd Michael Archer Elite BJJ of Everett

3rd Alondra Gonzalez NarrowsFT/Quincy BJJ

Beginner 73 to 81 10 & 11

1st Gage Nelson Eatonville MMA

2nd Jaiden Edson Independent

3rd Ajay Frye Lotus Club/Phantom

Beginner 92 to 93 11 to 13

1st Nicholas Sibiryakov Team Wise

2nd Tyler Hogan Lotus Club/Phantom

3rd Joseph Cabaccang Ring Demon

Beginner 117 to 125 11 & 12

1st Jamie Watson Pacific Top Team

2nd Jaselyn Jones NarrowsFT/Quincy BJJ

3rd Dillan Arbaugh Team Mean

Beginner 101 to 112 12 to 14

1st Ivan Gilbertson Lotus Club/CSF

2nd Josie Walker SBG/Seattle

3rd Paige Udhus Team Wise

Beginner 160 to 169 13 to 15

1st Joseph Washington Gracie University

2nd Jack Salter Independent

Beginner 134 to 140 14 to 16

1st Cobey Vetch MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Murphy Walker SBG/Seattle

3rd Conor Trygstad Lotus Club/Phantom

Intermediate 52 to 60 7 & 8

1st Gavin Higley SBG/Seattle

2nd Alyssa Xiong GB NW/Federal Way

3rd Gael Arenas Buxton GB NW/Kirkland

Intermediate 62 to 69 7 to 9

1st Fenton Eustache Pacific Top Team

2nd Brandon Hill Lotus Club/Phantom

3rd Tessa Kain Lotus Club/FBJJ

Intermediate 76 to 84 8 to 10

1st Christian Talbert Shayne Simpson Team Rock Solid

2nd Liam Pennock GB NW/Kirkland

3rd Kaylene Saechao SBG/Seattle

Intermediate 53 to 59 9 & 10

1st Jakan Lawrence Iron Lion JJA

2nd Hunter Eustache Pacific Top Team Vernon

3rd Sam Treperinas Team Wise

Intermediate 65 to 74 9

1st Dominik Pennock GB NW/Kirkland

2nd Maylin Finch NW H.I.T. Center

3rd Izaiah Adams RLNW First Light

Intermediate 66 to 67 10 & 11

1st Ryan Babauta Jiu Jitsu Dynamics

2nd Sidney Mckasson Eatonville MMA

Intermediate 84 to 95 10 to 12

1st Cameron Burkey Lotus Club/Phantom

2nd Trenton Kain Lotus Club/FBJJ

3rd Ethan O’Mailey NarrowsFT/T-Town MMA

Intermediate 100 to 113 10 to 12

1st Cooper Wright Eatonville MMA

2nd Junior DuBois NarrowsFT/T-Town MMA

3rd Mykenzi Realme NarrowsFT/Quincy BJJ

Intermediate 120 to 124 10

1st Hunter Sonnenberg Eatonville MMA

2nd Kamron Butler Elite BJJ of Redmond

Intermediate 72 to 83 12 & 13

1st Jayda Macatangay GB NW/Federal Way

2nd Luke Manchester Elite BJJ of Redmond

3rd Michael Aksdal Elite BJJ of Redmond

Intermediate 152 to 158 12

1st Aidan Sotelo Lotus Club/Phantom

2nd Trytan Ortiz NarrowsFT/Quincy BJJ

Intermediate 141 to 160 15 & 16

1st Angus Pitner MABJJ/Puyallup

2nd Anthony Sotelo Lotus Club/Phantom

Advanced 85 to 87 10 & 11

1st Russel Hare Team Wise

2nd Tenocht Arenas Buxton GB NW/Kirkland

Advanced 89 to 99 12 & 13

1st Isaac Lawrence Iron Lion JJA

2nd Angelo Pangelinan MABJJ/GHBJJ/Hybrid

3rd Howie Hare Team Wise

Advanced 105 to 115 13

1st Jake Henson NarrowsFT/T-Town MMA

2nd Damion Mansapit GB NW/Federal Way

3rd Chase Blackwell MABJJ/GHBJJ/Hybrid

 

 
Congratulations to the Adult Team
Gi Placers
The Revolution XXVII

1st Marcelo Alonso BJJ 91 points

2nd Gracie Barra NW 85 points

3rd Lotus Club  65 points

Congratulations to the Adult Team
No-Gi Placers
The Revolution XXVII

1st Marcelo Alonso BJJ 63 points

2nd Gracie Barra NW 34 points

3rd Team Braga with 32 points

 

Congratulations to the Adult Team
 Overall Placers
The Revolution XXVII

1st Marcelo Alonso BJJ 154 points

2nd Place Gracie Barra NW 119 points

3rd Place Lotus Club  95 points

 

Congratulations to the Youth/Junior Team Gi Placers
The Revolution XXVII

Gracie Barra NW 164 points

2nd Place Lotus Club 117 points

3rd Place Elite BJJ 87 points

Congratulations to the Youth/Junior Team No-Gi Placers
The Revolution XXVII

1st Gracie Barra NW 107 points

2nd Place Lotus Club 55 points

3rd Place Elite BJJ 36 points

Congratulations to the Youth/Junior Team Overall Placers
The Revolution XXVII

1st Gracie Barra NW 271 points

2nd Place Lotus Club 172 points

3rd Place Elite BJJ 123 points

 

 

Adult Gi Team Points

Gracie Barra  NW  114

Marcelo Alonso BJJ  91

Lotus Club  69

Elite BJJ  39

Straight Blast Gym  32

Checkmat  29

Zenith  29

Mat Chess MMA  24

NWJJA  21

Tri City Judo  21

Team Royce Gracie  19

Jiu Jitsu Dynamics  16

Ribeiro Lovato NW  14

Ivan Salaverry MMA  13

Pride Jiu Jitsu  13

The Base Alliance JJ  12

Absolute Fight Factory  11

Gravity BJJ  10

Ring Demon  10

Jason Palacios  9

Team Quest  9

Team Wise  9

253BJJ  5

Shayne Simpson Team Rock Solid  5

United Fight Team  5

NW H.I.T. Center  4

Praxis BJJ  4

Summit BJJ  4

Impact Jiu Jitsu  2

Team Braga  2

Champion Martial Arts  1

Iron Lion JJA  1

Newborn Cascao Jiu Jitsu  1

Renzo Gracie Academy  1

Ruffhouse JJ  1

 

Adult No-Gi Team Points

Gracie Barra NW  60

Marcelo Alonso BJJ  50

United Fight Team  44

Mat Chess MMA  31

Independent  29

Checkmat  24

Straight Blast Gym  23

Lotus Club  21

NW H.I.T. Center  18

NWJJA  18

AMC17

Impact Jiu Jitsu  13

The Base Alliance JJ  13

Atos  11

Ivan Salaverry MMA  11

Team Wise  9

Elite BJJ  5

Kung Fu Club of Fall City  5

SinHa MMA  5

Lees Martial Arts  4

Newborn Cascao Jiu Jitsu  4

Renzo Gracie Academy  4

Ribeiro/Lovato NW  4

SeaTown Sambo  4

Shayne Simpson Team Rock Solid  4

Team Braga  4

VicJitsu  4

253BJJ  4

Tri City Judo  3

Peak MMA and Fitness  2

Abrahando BJJ  1

Rough House  1

Submission Factory  1

UW BJJ  1

 

Adult Overall Team Points

Gracie Barra NW  174

Marcelo Alonso BJJ  141

Lotus Club  90

Mat Chess MMA  55

Straight Blast Gym  55

Checkmat  53

United Fight Team  49

Elite BJJ  44

NWJJA  30

Independent  29

Zenith  29

The Base Alliance JJ  25

Ivan Salaverry MMA  24

Tri City Judo  24

NW H.I.T. Center  22

Team Royce Gracie  19

Ribeiro/Lovato NW  18

Team Wise  18

AMC  17

Jiu Jitsu Dynamics  16

Impact Jiu Jitsu  15

Pride Jiu Jitsu  13

Absolute Fight Factory  11

Atos  11

Gravity BJJ  10

Ring Demon  10

Jason Palacios  9

Shayne Simpson Team Rock Solid  9

Team Quest  9

253BJJ  9

Team Braga  6

Kung Fu Club of Fall City  5

Newborn Cascao Jiu Jitsu  5

Renzo Gracie Academy  5

SinHa MMA  5

Lees Martial Arts  4

Praxis BJJ  4

SeaTown Sambo  4

Summit BJJ  4

VicJitsu  4

Peak MMA and Fitness  2

Abrahando BJJ  1

Champion Martial Arts  1

Iron Lion JJA  1

Rough House  1

Ruffhouse JJ  1

Submission Factory  1

UW BJJ  1

 

Youth/Jr Gi Team Points

Gracie Barra NW  133

Team Wise  90

Elite BJJ  80

Marcelo Alonso BJJ  71

Straight Blast Gym  71

Ribeiro Lovato NW  65

Lotus Club  64

Checkmat  52

NW H.I.T. Center  42

Ring Demon  37

Jiu Jitsu Dynamics  31

Shayne Simpson Team Rock Solid  22

253BJJ  22

APEX Martial Arts  18

Iron Lion JJA  18

Team Mean MMA  13

United Fight Team  13

YMCA of Yakima BJJ  10

Champion Martial Arts  9

Eatonville MMA  9

Newborn Cascao Jiu Jitsu  9

Northshore MMA Academy  9

Pacific Top Team  9

Pride Jiu Jitsu  9

Team Braga  9

Team Quest  9

The Base Alliance JJ  9

Fjellman Fight Club  8

Chimera MMA  4

Mat Chess MMA  4

Renzo Gracie Academy  4

Universal JJ  4

Adamson Bros / Seaside  1

Impact Jiu Jitsu  1

Team Kiesel Jujitsu  1

 

Youth/Jr No-Gi Team Points

Team Wise  55

Elite BJJ  53

Lotus Club  45

Checkmat  41

Marcelo Alonso BJJ  38

Gracie Barra NW  32

Team Quest  19

Straight Blast Gym  19

Shayne Simpson Team Rock Solid  18

Poseners Pankration  18

Iron Lion JJA  18

253BJJ  18

Ring Demon  15

Team Braga  13

United Fight Team  12

APEX Martial Arts  11

Davenport Gorilla Cage JJ  10

Northshore MMA Academy  9

Kung Fu Club of Fall City 9

Charlie’s Combat Club  9

Team Mean MMA  5

Universal JJ  4

The Base Alliance JJ  4

Newborn Cascao Jiu Jitsu  4

Leading Edge Kickboxing  4

Impact Jiu Jitsu  4

Eatonville MMA  4

Independent  2

Solid Base Jujitsu  1

Renzo Gracie Academy  1

 

Youth/Jr Overall Team Points

Gracie Barra NW  165

Team Wise  145

Elite BJJ  133

Lotus Club  109

Marcelo Alonso BJJ  109

Checkmat  93

Straight Blast Gym  90

Ribeiro/Lovato NW  65

Ring Demon  52

NW H.I.T. Center  42

253BJJ  40

Shayne Simpson Team Rock Solid  40

Iron Lion JJA  36

Jiu Jitsu Dynamics  31

APEX Martial Arts  29

Team Quest  28

United Fight Team  25

Team Braga  22

Poseners Pankration  18

Northshore MMA Academy  18

Team Mean MMA  18

Eatonville MMA  13

Newborn Cascao Jiu Jitsu  13

The Base Alliance JJ  13

Davenport Gorilla Cage JJ  10

YMCA of Yakima BJJ  10

Champion Martial Arts  9

Charlie’s Combat Club  9

Kung Fu Club of Fall City  9

Pacific Top Team  9

Pride Jiu Jitsu  9

Fjellman Fight Club  8

Universal JJ  8

Impact Jiu Jitsu  5

Renzo Gracie Academy  5

Chimera MMA  4

Leading Edge Kickboxing  4

Mat Chess MMA  4

Independent  2

Adamson Bros / Seaside  1

Solid Base Jujitsu  1

Team Kiesel Jujitsu  1