The Revolution 03.17.12

PICTURES

 

Visit Our SmugMug Gallery

 

Adult Gi Results

 

Vicious Submission Gi

Joh Kois 0:10

 

Black 181.0

1st Carlos Sievert GB WA Seattle
2nd Daniel Tavares Premier Martial Arts
3rd Eddy Rajavong Ring Demon

Brown 181.0 to 207.5

1st Trevor Prangley Trevor Prangley’s AKA
2nd Bing Crook Lotus Club FBJJ
Brock Doyle GB WA Seattle

Brown 167.5

1st Nathan Adamson Ribeiro/Lovato NW
2nd Eric Montenegro NWJJA

Purple 207.6 & Above

1st Anthony Hamilton Lotus Club FBJJ
2nd Dimitri Miles MABJJ
3rd Jamie Laflen GB WA Bellevue

Purple 194.5

1st Matt Shepard Ribeiro/Lovato NW
2nd Andrew Ramm Hybrid MABJJ
3rd KC Thompson Impact JJ

Purple 181.0

1st Chris Stearns SBGi
2nd Louie Labrador GB WA Bellingham
3rd Nadir Kiyanclar GB WA Seattle

Purple 167.5

1st Bryan Marugg Impact JJ
2nd Curtis Mickelson North Idaho JJ
3rd David Veloria GB WA Federal Way

Purple 154.0

1st Zach Dickson SBGi Montana
2nd Randy Bacon NWJJA
3rd James Bang MABJJ

Purple/Blue Women 163.1 & Above

1st Angela Hernandez GB WA Seattle
2nd Andrea Gallo MABJJ

Blue 207.6 & Above

1st John Goforth Impact JJ
2nd Mick Marvin Ribeiro/Lovato NW
3rd Adam Ross GB WA Federal Way

Blue 207.5

1st Ransen Rodrigues Ribeiro/Lovato NW
2nd Edmond Isaac DaKine MABJJ
3rd Dmitriy Tukan Fiedlers MMA

Blue Master 207.5

1st Geromy Scaggs MABJJ
2nd Rudy Matanane Hybrid MABJJ
3rd Vicente Lopez GB WA Yakima

Blue 194.5

1st Chad Shaule GB WA Vancouver
2nd Brock Gorang Hybrid MABJJ
3rd Jack Bermudes Ribeiro/Lovato NW

Blue Master 194.5

1st Jason Osborne GB WA Federal Way
2nd Kris Johnson GB WA Edmonds
3rd Robert Wadleigh DaKine MABJJ

Blue 181.0

1st Andy Jung GB WA Yakima
2nd Nick Wallick Ring Demon
3rd Clayton Davis Nemesis JJ

Blue 167.5

1st Kevin Dadik Ribeiro/Lovato NW
2nd Howard Darko GB WA Federal Way
3rd Kyle Kautzman Hybrid MABJJ

Blue Master 167.5

1st Dan VanDetta Ribeiro/Lovato NW
2nd Simon Klein Nemesis JJ
3rd Pedro Trevino Trevor Prangley’s AKA

Blue 154.0

1st Dakota Tackett SBGi
2nd Edward Kang Lotus Club FBJJ
3rd Mark Balmes Gravity BJJ

Blue 141.0

1st Hoc Do MABJJ
2nd Ron Nomi GB WA Bellevue
3rd Sean Williams Lotus Club FBJJ

Blue Women 152.0 & Below

1st Amanda Loewen SBGi
2nd Kelly Butcher GB WA Bellevue
3rd Fae Pickering GB WA Federal Way

White 221.0 & Above

1st John Kois West Coast Fight Team
2nd Pete Connell Lotus Club CSF
3rd Kelly Pruss GB WA Federal Way

White 221.0

1st Xavier Smith Ribeiro/Lovato NW
2nd Matthew Bendickson Lotus Club FBJJ
3rd Brian Lettenmaier SBGi

White 207.5

1st Robert Hanson GB WA Federal Way
2nd Jon Stainbrook Ribeiro/Lovato NW
3rd Robert Slape East West MMA Longview

White Master 207.5

1st Leon Aldrich T-Town MMA
2nd Andrew Jang Elite BJJ of Everett
3rd Tim Irving SBGi

White 194.5

1st Steven Storwick MABJJ
2nd Louis Petrich Kalahi MABJJ
3rd Damian Cole Ribeiro/Lovato NW

White Master 194.5

1st Brian McDowell Elite BJJ of Everett
2nd Dave Leatham GB WA Bellevue
3rd Vince Domingcil GB WA Seattle

White 181.0

1st Billy Yi Ribeiro/Lovato NW
2nd Jose Gonzalez Premier Martial Arts
3rd Justin Wilson Chimera

White Master 181.0

1st Aaron Harrison Gravity BJJ
2nd Mike Maddox RockPile/Chimera
3rd Joe Arriaga SBGi

White 167.5

1st Jason Tracy Lotus Club FBJJ
2nd Hiro Monji MABJJ
3rd Benjamin Lee T-Town MMA

White 154.0

1st Kaylan Rodger Ribeiro/Lovato NW
2nd Derick Bartlemay Ribeiro/Lovato NW
3rd Zach Jeffreys GB WA Federal Way

White 141.0

1st Ceasar Esguerra Hybrid MABJJ
2nd Will Acton Ribeiro/Lovato NW
3rd Jacob Burns Rilion Gracie Association

White Women 163.1 & Above

1st Kimberly Stein BJJ of Olympia
2nd Jodi Nicklas Premier Martial Arts

White Women 163.0

1st Cherie Osborne GB WA Federal Way
2nd Andrea Aldous Quincy BJJ

White Women 141.0

1st Louisa Bruschi Ribeiro/Lovato NW
2nd Caitlin Wefler Ribeiro/Lovato NW
3rd Lindsey Tandingan NWMA

White Women 129.0 & Below

1st Erin Stavrides Sleeper Athletics
2nd Kat Truitt GB WA Federal Way
3rd Julie Clubb SBGi

 

Adult No Gi Results

 

Vicious Submission No Gi

Howard Darko 0:29

Advanced 202.1 & Above

1st Ryan Johns BJJ of Olympia
2nd Jason Collechi Lotus Club FBJJ

Advanced 202.0

1st Charles Johnson BJJ of Olympia
2nd Shane Smith SBGi
3rd Jerry Tindall Ring Demon

Advanced 188.5

1st John Diggins SBGi
2nd Andrew Ramm Hybrid MABJJ
3rd Brock Doyle GB WA Seattle

Advanced 175.5

1st Nadir Kiyanclar GB WA Seattle
2nd Mark Chappell GB WA Yakima

Advanced 162.0

1st Joshua Palmer Mat Chess MMA
2nd Kyle Kautzman Hybrid MABJJ
3rd Jacques Willis Ring Demon

Advanced 149.0

1st Shawn Weisenburgh Mat Chess MMA
2nd Zach Dickson SBGi Montana
3rd Chuck Jordan Mat Chess MMA

Advanced Women 147.0

1st Amanda Loewen SBGi
2nd Sen Ha Mat Chess MMA

Intermediate 202.1 & Above

1st Ransen Rodrigues Ribeiro/Lovato NW
2nd David Lopez Ring Demon
3rd Tim Perales Highline Hawks

Intermediate 202.0

1st Joe Mansur Independent
2nd Natividad Salazar Leading Edge Kickboxing

Intermediate 188.5

1st Jacob Goode Mat Chess MMA
2nd Mace Erickson Mat Chess MMA
3rd Brock Gorangg Hybrid MABJJ

Intermediate 175.5

1st Casey Rice Highline Hawks
2nd Andy Jung GB WA Yakima
3rd Andrew White Mat Chess MMA

Intermediate 162.0

1st Andrew Lingley Mat Chess MMA
2nd Tom Wilson COGA
3rd Casey Miner GUMMA

Intermediate 149.0 & Below

1st Dakota Tackett SBGi
2nd Josh Griest 10th Planet
3rd Domenique Crosby Premier Martial Arts

Beginner 215.1 & Above

1st Seth Dawson Alderwood MMA
2nd David Palm GB WA Edmonds BJJ
3rd Jeff Wisher SBGi Montana

Beginner 215.0

1st Jeff Kisner Lotus Club CSF
2nd Kevin Longust Mat Chess MMA
3rd Joseph Grimes NWDA

Beginner 202.0

1st Jon Adams Grapplers Guild
2nd Jeff Suwak BJJ of Olympia
3rd Brian Shepherd United Fight Team

Beginner 188.5

1st Josh Ratliff GB WA Edmonds BJJ
2nd Benjamiim Nelson Independent
3rd Vitaliy Zhosyan Leading Edge Kickboxing

Beginner 175.5

1st Brett Malone Elite BJJ of Everett
2nd Donovan Arndt NWDA
3rd Alex Decoy BJJ of Olympia

Beginner 162.0

1st Howard Darko GB WA Federal Way
2nd Matt Strathman Mat Chess MMA
3rd Anthony Burt Ring Demon

Beginner 149.0

1st Andrew Innes Mat Chess MMA
2nd Joseph Park GB WA Edmonds BJJ
3rd Jeremy Daws BJJ of Olympia

Beginner 135.5

1st Ryan McClain BJJ of Olympia
2nd Oscar Trinidad Eatonville MMA
3rd James Amos Ring Demon

Beginner 122.5

1st Chris Ungerecht COGA
2nd Bao Duong Ring Demon

Women Beginner 135.5

1st Ngoc Anh Phan Mat Chess MMA
2nd Siloh Radovsky BJJ of Olympia

 

Youth & Junior Gi Results

 

White/Yellow 4 to 6 35 to 45

1st Jakan Lawrence Iron Lion JJA
2nd Erik Owens BJJ of Olympia
3rd Maddox Galvez GB WA Federal Way

White 5 & 6 45 to 54

1st Dane Nager MABJJ
2nd Devin Rodrick BJJ of Olympia
3rd Zac Reese BJJ of Olympia

White 6 & 7 60 to 65

1st Brandon Wong Sleeper Athletics
2nd Sebastian Prangley Trevor Prangley’s AKA
3rd Malakai Quinene Hybrid MABJJ

White 7 & 8 53 to 56

1st Casey Maxwell Sleeper Athletics
2nd Reid Sunderland GB WA Bellevue
3rd Haithan Nguyen Ribeiro/Lovato NW

White 7 to 9 73 to 79

1st Brydan Martinez T-Town MMA
2nd Jordan Panganoron Hybrid MABJJ
3rd Amaya Saunders Hybrid MABJJ

White 7 to 9 81 to 91

1st Zyle Blas BJJ of Tacoma
2nd Frances O’Meara Elite BJJ of Everett
3rd Yana Mischke SBGi Montana

White 7 to 10 113 to 118

1st Declan Skinner Ribeiro/Lovato NW
2nd Niki Metcaf BJJ of Tacoma
3rd Anthony Dodge Lotus Club FBJJ

White/Gray 8 to 10 61 to 68

1st Hayden Gomel SBGi Montana
2nd Dominique O’Brien Trevor Prangley’s AKA
3rd Madeline Patrick DFCC

White 10 & 11 84 to 94

1st Conner Rodrick BJJ of Olympia
2nd Easton Howe Elite BJJ of Everett
3rd Jonothan Rindt BJJ of Olympia

White 10 to 12 70 to 78

1st Gabe Hawthorne Lotus Club FBJJ
2nd Dominic Marion BJJ of Olympia
3rd Ricky Bell GB WA Federal Way

White 10 & 11 130 to 144

1st Leighton Lash-Diaz T-Town MMA
2nd Nicholas Villegas Elite BJJ of Redmond
3rd Joe Toth Ribeiro/Lovato NW

White 12 85 to 90

1st Alec Acfalle Hybrid MABJJ
2nd David Knight MABJJ
3rd Seth Beech BJJ of Tacoma

White 12 102 to 112

1st Wyatt Mischke SBGi Montana
2nd Alex McGeachy Lotus Club FBJJ
3rd Riley moody Premier Martial Arts

White 12 155 to 170

1st Austin Pitts T-Town MMA
2nd Alex Gauntt GB WA Bellevue

White 12 to 15 95 to 97

1st Donovan Mischke SBGi Montana
2nd Noah Lopez Premier Martial Arts
3rd Sabrina Pott ACMMA

White 13 & 14 115 to 125

1st Isaiah Rivera BJJ of Olympia
2nd Tiffany Pott ACMMA
3rd Colton Gorian SBGi Montana

White 13 to 15 130 to 135

1st Frank Cline Ribeiro/Lovato NW
2nd Tyler Brown GB WA Bellevue
3rd Kai’jon Maye Lotus Club FBJJ

White 16 131

1st Hunter Gomel SBGi Montana
2nd Zachary Fox Premier Martial Arts
3rd Caroline deMoura Elite BJJ of Redmond

White 16 144 to 156

1st Ricky Reyes T-Town MMA
2nd Domingo Wagoner Kalahi MABJJ

White 16 & 17 176 to 180

1st Evan Zierath GB WA Federal Way
2nd Carsten Sorebo Academy of Brian Johnston MABJJ
3rd Ransom Bowen Seattle Integrated Martial Arts

Gray 5 42 to 47

1st Gannon Wisher SBGi Montana
2nd Adan Estrada GB WA Yakima
3rd Vidal Barajas GB WA Yakima

Gray 6 47 to 58

1st Landon Drury GB WA Yakima
2nd Jack Mehl Elite BJJ of Redmond
3rd Luis Mendoza GB WA Yakima

Gray 10 72 to 85

1st Bridger Wareham SBGi Montana
2nd Payton Reisinger SBGi Montana
3rd Jacob Ramsrud MABJJ Idaho

Gray/Yellow 8 & 9 70 to 79

1st Monkey Carroll Lotus Club CSF
2nd Luca Palazzo Ribeiro/Lovato NW
3rd Trevor McCoy Impact JJ

Yellow 7 & 8 47 to 57

1st Carlos Fernandez North Sound BJJ
2nd Carson Fricke Elite BJJ of Redmond
3rd Mason Keough Iron Lion JJA

Yellow 8 & 9 58 to 62

1st Haiden Drury GB WA Yakima
2nd Tenocht Arenas-Buxton Sleeper Athletics
3rd Logan Paul Iron Lion JJA

Yellow 8 & 9 80 to 89

1st Colin Nager MABJJ
2nd Jacob Reese BJJ of Olympia
3rd Akea Causing GB WA Federal Way

Yellow 9 & 10 56 to 66

1st Stella Davison SBGi Montana
2nd Isaac Lawrence Iron Lion JJA
3rd Ricky Davison SBGi Montana

Yellow/Orange 10 to 12 74 to 84

1st Payton Keough Iron Lion JJA
2nd Johnny Drakes GB WA Yakima
3rd Grey Sunderland GB WA Bellevue

Yellow 10 to 12 97 to 107

1st Hixon Dorsett Ribeiro/Lovato NW
2nd Desiree Eliasen Ribeiro/Lovato NW
3rd Jonathan Sanchez Shayne Simpson PNWKC

Yellow 11 & 12 65 to 75

1st Cutter Copeland BJJ of Olympia
2nd Austin Villanueva MABJJ
3rd Heather Huang GB WA Bellevue

Yellow 11 to 13 85 to 95

1st Colter Jacobsen BJJ of Olympia
2nd Cole Manchester Elite BJJ of Redmond
3rd Dre Forbes GB WA Bellevue

Yellow/Orange 11 to 13 111 to 113

1st Andrew Moskal Shayne Simpson PNWKC
2nd Andrew Martinez T-Town MMA
3rd Chloe Dorsett Ribeiro/Lovato NW

Yellow 13 132 to 141

1st Scott Graves Ribeiro/Lovato NW
2nd Anotnio Moreno T-Town MMA
3rd Jalen Ureta Sleeper Athletics

Yellow 14 & 15 124 to 130

1st Josiah Paul Iron Lion JJA
2nd Bobby Gilliam Ribeiro/Lovato NW

Yellow 15 165

1st Dario Martinez T-Town MMA
2nd Justin Raaver Iron Lion JJA

Orange 9 & 10 78 to 82

1st Ellen Mersereau GB WA Federal Way
2nd Jacob DeLeon Grapplers Guild

Orange 10 to 12 89 to 93

1st Johnny Marshall Trevor Prangley’s AKA
2nd Candace Hernandez GB WA Yakima
3rd Noah Nickless Lotus Club FBJJ

Orange 15 & 16 130 to 140

1st Thomas Runnels Kalahi MABJJ
2nd Andrew Andrada ACMMA
3rd Devin Tracy MABJJ

Orange/Green 13 to 15 144 to 148

1st John Andersen Ribeiro/Lovato NW
2nd Alex Burgos Ribeiro/Lovato NW
3rd Austin Wolfe GB WA Federal Way

Orange 13 & 14 150 to 160

1st Jumbo Jack Munnell Lotus Club CSF
2nd Alex Marshall Trevor Prangley’s AKA
3rd Xavier Bruening Ribeiro/Lovato NW

Green 13 & 14 95 to 102

1st David Weir GB WA Federal Way
2nd Journey Benedict GB WA Yakima

Green/Blue 15 to 17 165 to 200

1st Syd Springberg GB WA Edmonds & Sleeper Athletics
2nd Zachary Baltierra Lotus Club FBJJ
3rd Kody Moormeir Lotus Club FBJJ

 

Youth & Junior No Gi Results

Beginner 5 & 6 35 to 47

1st Gannon Wisher SBGi Montana
2nd Jakan Lawrence Iron Lion JJA
3rd Adan Estrada GB WA Yakima

Beginner 6 & 7 47 to 58

1st Kyle Bridge Iron Lion JJA
2nd Landon Drury GB WA Yakima
3rd Luis Mendoza GB WA Yakima

Beginner 7 & 8 59 to 66

1st Brandon Wong Sleeper Athletics
2nd Sebastian Prangley Trevor Prangley’s AKA
3rd Chris Bowen Lotus Club CSF

Beginner 8 53 to 56

1st Carlos Ferrnandez North Sound BJJ
2nd Casey Maxwell Sleeper Athletics
3rd Reid Sunderland GB WA Bellevue

Beginner 8 & 9 79 to 85

1st Trevor McCoy Impact JJ
2nd Yana Mischke SBGi Montana

Beginner 9 & 10 65 to 77

1st Gabe Hawthorne Lotus Club FBJJ
2nd Dominique O’Brien Trevor Prangley’s AKA
3rd Jake Henson T-Town MMA

Beginner 9 & 10 56 to 60

1st Luke Manchester Elite BJJ of Redmond
2nd Hayden Gomel SBGi Montana
3rd Michael Caulig 10th Planet

Beginner 10 to 12 90 to 98

1st Donovan Mischke SBGi Montana
2nd Elisey Ivashkin Ring Sports United
3rd David Knight MABJJ

Beginner 11 84 to 87

1st Cole Manchester Elite BJJ of Redmond
2nd Alexander Fernandez North Sound BJJ
3rd Easton Howe Elite BJJ of Everett

Beginner 13 to 15 162 to 165

1st Justin Raaver Iron Lion JJA
2nd Dalton Morris NWDA
3rd Brandon Simmons NWDA

Beginner 11 to 14 137 to 141

1st Antonio Moreno T-Town MMA
2nd Jonothon Holland GUMMA
3rd Nicholas Villejas Elite BJJ of Redmond

Beginner 14 & 15 125 to 136

1st Devin Tracy MABJJ
2nd Colton Gorian SBGi Montana
3rd Tyler Brown GB WA Bellevue

Beginner 16 & 17 146 to 149

1st Donovan Smith Pinnacle Martial Arts
2nd Ricky Reyes T-Town MMA

Intermediate 7 & 8 51 to 62

1st Logan Paul Iron Lion JJA
2nd Tenocht Arenas-Buxton Sleeper Athletics
3rd Joe Davison SBGi Montana

Intermediate 8 to 10 60 to 66

1st Isaac Lawrence Iron Lion JJA
2nd Haiden Drury GB WA Yakima
3rd Stella Davison SBGi Montana

Intermediate 9 & 10 72 to 73

1st Bridger Wareham SBGi Montana
2nd Brydan Martinez T-Town MMA

Intermediate 8 to 10 82 to 95

1st Colin Nager MABJJ
2nd Sarah Paul Iron Lion JJA
3rd Payton Reisinger SBGi Montana

Intermediate 10 to 12 71 to 81

1st Johnny Drakes GB WA Yakima
2nd Grey Sunderland GB WA Bellevue
3rd Allanah Boyum SikJitsu

Intermediate 11 to 14 102 to 113

1st Andrew Martinez T-Town MMA
2nd Wyatt Mischke SBGi Montana
3rd Journey Benedict GB WA Yakima

Intermediate 13 & 14 124 to 132

1st Jalen Ureta Sleeper Athletics
2nd Josiah Paul Iron Lion JJA

Intermediate 14 to 16 160 to 165

1st Jackson “Thunderstick” Munnell Lotus Club CSF
2nd Dario Martinez T-Town MMA

Intermediate 15 to 17 131 to 148

1st Hunter Gomel SBGi Montana
2nd Richie Nicolini GB WA Bellevue
3rd Austin Wolfe GB WA Federal Way

Intermediate 16 & 17 173 to 185

1st Brandon Wolfe GB WA Federal Way
2nd Syd Springberg GB WA Edmonds & Sleeper Athletics

 
Congratulations to the Adult Team
Gi Champions for
The Revolution 03.17.12

Ribeiro/Lovato NW
with 111 points and 9 1st-Place Competitors

 

Congratulations to the Adult Team
No-Gi Champions for
The Revolution 03.17.12

Mat Chess MMA
with 84 points

Congratulations to the Adult Team Combined Overall Champions for
The Revolution 03.17.12

Gracie Barra WA

with 159 points

Congratulations to the Youth/Junior Team Gi Champions for
The Revolution 03.17.12

Gracie Barra WA
with 86.5 points

 

Congratulations to the Youth/Junior Team No-Gi Champions for
The Revolution 03.17.12

Gracie Barra WA
with 42 points

 

Congratulations to the Youth/Junior Team Combined Overall Champions for
The Revolution 03.17.12

SBGi
with 125 points

 

 

Adult Gi Team Points

Ribeiro/Lovato NW   111  9

Gracie Barra WA   110  7

Marcelo Alonso BJJ  73

SBGi  46

Lotus Club  37

Impact JJ  22

Elite BJJ  13

Trevor Prangley’s AKA  13

Premier Martial Arts  12

T-Town MMA  12

Gravity BJJ  10

BJJ of Olympia  9

NWJJA 9

Sleeper Athletics  9

West Coast Fight Team  9

Nemesis JJ  5

Ring Demon  5

North Idaho JJ  4

Chimera  3

Quincy BJJ  2

RockPile  2

East West MMA Longview  1

Fiedlers MMA  1

NWMA  1

Rilion Gracie Association  1

 

Adult No-Gi Team Points

Mat Chess MMA  84

Gracie Barra WA  48

SBGi  46

BJJ of Olympia  45

Independent  15

COGA  13

Lotus Club  13

Highline Hawks  12

Ring Demon  12

Ribeiro/Lovato NW  11

MABJJ  9

Alderwood MMA  9

Elite BJJ  9

Grapplers Guild  9

Leading Edge Kickboxing  5

NWDA  5

10th Planet  4

Eatonville MMA  4

GUMMA  1

Premier Martial Arts  1

United Fight Team  1

 

Adult Overall Team Points

Gracie Barra WA  158

Ribeiro/Lovato NW  122

SBGi  92

Mat Chess MMA  84

MABJJ  82

BJJ of Olympia  54

Lotus Club  50

Impact JJ  22

Elite BJJ  22

Ring Demon  17

Independent  15

Trevor Prangley’s AKA  13

Premier Martial Arts  13

COGA  13

Highline Hawks  12

T-Town MMA 12

Gravity BJJ  10

West Coast Fight Team  9

Sleeper Athletics  9

NWJJA  9

Grapplers Guild  9

Alderwood MMA  9

NWDA  5

Nemesis JJ  5

Leading Edge Kickboxing  5

North Idaho JJ  4

Eatonville MMA  4

10th Planet  4

Chimera  3

Quincy BJJ  2

RockPile/Chimera  2

United Fight Team  1

Rilion Gracie Association  1

NWMA  1

GUMMA  1

Fiedlers MMA  1

East West MMA Longview  1

 

 

Youth/Jr Gi Team Points

Gracie Barra WA  86.5

SBGi  70

BJJ of Olympia  68

Ribeiro/Lovato NW  65

MABJJ  60

T-Town MMA  53

Lotus Club  39

Iron Lion JJA  37

Sleeper Athletics  27.5

Elite BJJ  25

Trevor Prangley’s AKA  21

Shayne Simpson PNWKC  10

ACMMA  9

North Sound BJJ  9

Premier Martial Arts  9

Grapplers Guild   4

DFCC  1

Impact JJ  1

Seattle IntegratedMartial Arts  1

 

 

Youth/Jr No-Gi Team Points

SBGI  55

Iron Lion JJA  48

Gracie Barra WA  42

T-Town MMA  31

Sleeper Athletics  28

Elite BJJ  20

MABJJ  19

Lotus Club  19

North Sound BJJ  13

Pinnacle Martial Arts  9

Impact JJ  9

Trevor Prangley’s AKA  8

NWDA  5

Ring Sports United  4

GUMMA  4

SikJitsu  1

10th Planet  1

 

Youth/Jr Overall Team Points

Gracie Barra WA  128.5

SBGi  125

Iron Lion JJA  85

T-Town MMA  84

MABJJ  79

BJJ of Olympia  68

Ribeiro/Lovato NW  65

Lotus Club  58

Sleeper Athletic  55.5

Elite BJ  J45

Trevor Prangley’s AKA  29

North Sound BJJ  22

Impact JJ  10

Shayne Simpson PNWKC  10

ACMMA  9

Pinnacle Martial Arts  9

Premier Martial Arts  9

NWDA  5

Grapplers Guild  4

GUMMA  4

Ring Sports United  4

10th Planet  1

DFCC  1

Seattle Integrated Martial Arts  1

SikJitsu  1