PICTURES

 

Visit our SmugMug Gallery

 

Matt Ferris Photography

 

ADULT GI RESULTS

 

Vicious Submission Gi

Kevin Thompson :16 Armbar

 

Black Female 163.5 & Below

1st Cindy Hales  GB NW / Kirkland

2nd Leah Taylor  SBG / Montana

Brown 154.5

1st Sina Razi  East  Van BJJ

2nd Benjami Brosbe  GB NW / Bellevue

Brown 168

1st Shawn Weisenburgh  Mat Chess MMA

2nd Sa Kim  GB NW / Seattle

3rd Kevin Dadik  RLNW

Brown 181.5

1st Hamilton Ash  SBG / Montana

2nd Kevin Britton  East Van BJJ

3rd Eddy Ellis  United Training Center

Brown 181.6 to 208

1st Philip Raby  GB NW / Federal Way

2nd Jeff Tinklepaugh  MABJJ

Purple 154.5 & Below

1st Anthony Tiburcio  GB NW / Bellevue

2nd Nick Ryan   MABJJ

3rd William Acton  RLNW

Purple 168

1st Ryne Cox  RLNW

2nd Riley Wiseman  Team Wise

3rd Adam Smith  MABJJ

Purple Master 168

1st Howard Darko  GB NW / Federal Way

2nd Justin Palanca  Checkmat / T-Town MMA

3rd Geno Hair  Checkmat / The Base

Purple 181.5

1st James Johnson  Ground Game

2nd Alex Le   Zenith - Next Level

3rd Jamel Kennedy  SBG / Montana

Purple 195

1st Ashton Ellis  NWJJA

2nd Daniel Stewart  Checkmat

Purple 208

1st Aris Lara  Elite BJJ of Everett

2nd Joe LaVasseur  GB NW / Seattle

3rd Donald Paul  Checkmat / T-Town MMA

Purple 208.1 & Up

1st Shane Malone  Island Top Team

2nd James Thompson  Zenith - North Sound

3rd Mike DeVose  MABJJ / Fife

Blue 127

1stV ern Asuncion  Checkmat / The Base

2nd Tristen Glass  Champion Martial Arts

Blue 141.5

1st Claudeus Laude  Team FBJJ / Foster BJJ

2nd Jordan Carranza  GB NW / Federal Way

3rd Jesus Antonio Landin  GB NW / Seattle

Blue Adult 154.5

1st Josiah Pau  lIron Lion JJA

2nd Frank Vahdati  Elite BJJ of Bothell

3rd Aasin Liberato  SBG / Seattle

Blue 168

1st David BalintGB   NW / Issaquah

2nd Chase Hooper  Combat Sport & Fitness

3rd Cameron Taylor  MABJJ

Blue Master 168

1st James Lillie  GB NW / Seattle

2nd Roy Warren   Checkmat / The Base

3rd Carl Moranski  Checkmat / T-Town MMA

Blue Adult 181.5

1st Joseph Swinehart  RLNW

2nd Beau Collins  Northshore MMA

3rd John Constein  Team Quest

Blue Master 181.5

1st Michael Salconi  GB NW / Vancouver

2nd Quang Lam  NWJJA

3rd J.J. Tudela  RLNW / Salem/Kaizer

Blue Adult 195

1st Kazuki Umemura  MABJJ

2nd Kyle McAlister  Elite BJJ of Everett

3rd Simon Doyle  SBG / Montana

Blue Master 195

1st Pedro SantosTeam   FBJJ / Phantom BJJ

2nd Aaron Westphal  SBG / Montana

3rd Brian VanOrnum  Impact Jiu Jitsu

Blue 208

1st Brandon Wolkosky  Pacific Top Team / Chilliwqack

2nd Zak Rydzak  Team Wise

3rd Julio Delacruz  NW H.I.T. Center

Blue Adult 222

1st Antonio Morena  BJJ of Tacoma / 253BJJ

2nd Jose Rebolledo  GB NW / Imperial Jitz

3rd Jorge Moreno  GB NW / Imperial Jitz

Blue Master 222

1st Lorenzo Washington  RLNW / Demile

2nd Jon Fjellman  Ground Game

3rd Alexander Padron  Impact Jiu Jitsu

Blue 222.1 & Above

1st Dwayne Johnston  Island Top Team

2nd Karl Rohde  Pacific Top Team / Chilliwqack

3rd Shane Steward  SBG / Seattle

Blue Women 129.0

1st Vicky ShearerGB NW / Vancouver

2nd Kali LeenstraTeam FBJJ / Phantom BJJ

3rd Hannah EllisonNWJJA

Blue Women 141.5

1st Isis WadleighTeam Royce Gracie

2n dGabrielle PangelinanGB NW / Federal Way

Blue Women 152.5

1st Sarah PaulIron Lion JJA

2nd Charmaine SenaMABJJ / GHBJJ / Hybrid

3rd Louisa BruschiRLNW / 5 Rings

Blue Women 163.5

1st Christy Van Gerwen  GB NW / Bellevue

2nd Isa Bruno  RLNW / 5 Rings

White 141.5 & Below

1st Carter Davis  Team Braga

2nd Jacob Grillo  Team Braga

3rd Samuel Johnson  UW BJJ

White 154.5

1st Jacob Smith  MABJJ

2nd Nicolas Germanos  MABJJ

3rd Josh Klamer  Team Royce Gracie

White Adult 168

1st Avory Acfalle  MABJJ / GHBJJ / Hybrid

2nd Jadon Johnson  Independent

3rd Jonathan Taft  MABJJ / Puyallup

White Master 168

1st Scott Moen  MABJJ / Axiom BJJ

2nd Anthony Wilson  Impact Jiu Jitsu

3rd Keith Swank  GB NW / Seattle

White Adult 181.5

1st Kaleb Germany  BJJ Pinnacle

2nd Johnny Nguyen  Elite BJJ of Bellevue

3rd Hamzeh Musleh  Team Wise

White Master 181.5

1st Don Keller  Mat Chess MMA

2nd Eric Bronson  Team Braga

3r dMicah Lindgren  GB NW / Imperial Jitz

White Adult 195

1st Michael Blackmon  GB NW / Issaquah

2nd Ivan Mondragon  GB NW / Imperial Jitz

3rd Mickael Guerroro  Checkmat / The Base

White Master 195

1st Aaron Huff  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

2nd Osodipe Olomo  MABJJ

3rd Adam Kinyon  GB NW / Portland

White Adult 208

1st Justin Krzmarzick  Pride Jiu Jitsu

2nd Kyle Clark  Ground Game

3rd Ross Jason  MABJJ / Stray Dogs

White Master 208

1st Jason Schaefer  GB NW / Bellevue

2nd Scott Heaston  NW H.I.T. Center

3rd David Fairchild  GB NW / Seattle

White Adult 222.0

1st Clemente Miller   MABJJ

2nd Santos Gonzalez  GB NW / Imperial Jitz

3rd Rigo Castaneda  GB NW / Seattle

White Master 222.0

1st Gary Hooper  Combat Sport & Fitness

2nd Nathan Bove  GB NW / Kirkland

3rd Eric Johnson  Checkmat / Gig Harbor

White Adult 222.1 and Above

1s tDakota Sherry  Team Wise

2nd Paul Reyes  BJJ of Tacoma / 253BJJ

3rd Jesse Phillips  Team FBJJ / Phantom

White Master 222.1 and Above

1st Gregory Catton  Checkmat / The Base

2nd Andrew Wright  Impact Jiu Jitsu

3rd Matt Hutcherson  Northshore MMA

White Women 118

1st Rachna Grunkemeier  Elite BJJ of Factoria

2nd Christine Lo  NWJJA

White Women 129

1st Jacqueline Ford  GB NW / Kirkland

2nd Darcie Omori  GB NW / Vancouver

3rd Naarah Hastings  Elite BJJ of Redmond

White Women 141.5

1st Meagan Zielinski  Independent

2nd Leeza Rancourt  RLNW / 5 Rings

3rd Mary Crabb  Checkmat / Gigharbor Kickboxing

White Women 152.5

1st Amber Arenas  GB NW / Kirkland

2nd Rae Hicks  MABJJ

White Women 163.5

1st Rachel Sanders  SBG / Montana

2nd Kendra Bukovac  MABJJ / Fife

3rd Bekah Bell  SBG / Montana

White Women 163.6 and Above

1st Laree Callihan  United Training Center

2nd Anne Quintanilla  GB NW / Federal Way

3rd Amanda Estepp  SBG / Montana

 

ADULT NO GI RESULTS

Vicious Submission No-Gi

Kevin Thompson :10 Guillotine

 

Advanced 149

1st Glen Galbasini  GB NW / Portland

2nd Claudeus Laude  Team FBJJ / Foster BJJ

3rd Curtis Haggard  Elite BJJ of Factoria

Advanced 162.5

1st Shawn Weisenburgh  Mat Chess MMA

2nd Jae Chang  RGA BK / Northern Valley

3rd Paul Ingham  MABJJ / Ivan Salaverry MMA

Advanced Adult 175.5

1st Aaron Martin   MABJJ

2nd Adam Smith  MABJJ

3rd Kevin Thompson  Team FBJJ / Foster BJJ

Advanced 202

1st Joe LeVasseur  GB NW / Seattle

2nd Simon Doyle  SBG / Montana

3rd Augustin Kamden  MABJJ / Repose

Advanced 202.1 &Above

1st Shane Malone  Island Top Team

2nd Jason Needham  United Training Center

Intermediate 136

1st Jordan Carranza  GB NW / Federal Way

2nd Jacob Grillo  Team Braga

3rd Drew Files  Battleground MMA

Inermediate 149

1st Jesus Anton Landin  GB NW / Seattle

2nd Blake Tsuyuki  East Van BJJ

3rd Josiah Paul  Iron Lion JJA

Intermediate 162.5

1st David Balint  GB NW / Issaquah

2nd Dominic Cerovac  GB NW / Seattle

3rd Jadon Johnson  Independent

Intermediate Adult 175.5

1st Drew Peterson  United Training Center

2n dDbladden Bushaw  MABJJ / Fife

3rd Justin Silveira  Rise Martial Arts 

Intermediate Master 175.5

1st Jason Cumiford  United Training Center

2nd Carl Moranski  Checkmat / T-Town MMA

3rd Brandon Maines  Combat Sport & Fitness

Intermediate Adult 188.5

1st Rory Van Vliet  Island Top Team

2nd Brandon Bilotta  MABJJ / ivan Salaverry BJJ

3rd Javahn Matthews  GB NW / Portland

Intermediate Master 188.5

1st Aaron Westphal  SBG / Montana

2nd Ben Bobzien  MABJJ / Ivan Salaverry MMA

3rd Tim Horton  Kung Fu Club Fall City

Intermediate Adult 202

1st Julian Dizon  UW BJJ

2nd Brian VanOrnum  Impact Jiu Jitsu

3rd Justin Krzmarzick  Pride Jiu Jitsu

Intermediate 215

1st Zak Rydzak  Team Wise

2nd Blake Adams  NWJJA

Intermediate Adult 215 & above

1st Dakota Sherry  Team Wise

2nd David McAuliffe  Zenith / North Sound

Intermediate Master 215 & above

1st Nathan Ullevig  Checkmat /  Gig Harbor

2nd Gregory Catton  Checkmat / The Base

3rd Gene Hawks  Team FBJJ / Phantom

Intermediate Female 136 & Below

1st Meagan Zielinski  Independent

2nd Naarah Hastings  Elite BJJ of Redmond

3rd Hannah Ellison  NWJJA

Intermediate Female 158.1 & Up

1st Laree Callihan United Training Center

2nd Amanda Estepp  SBG / Montana

Beginner 122.5 & Below

1st Eric Ledesma  Battleground MMA

2nd Trung Banh  Team Wise

Beginner 136

1st Carter Davis  Team Braga

2nd Ryan Clemens  Team Wise

3rd Johnathan Reese  Team Quest

Beginner 149

1st John Morrison  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

2nd Brady Hiestand  MABJJ

3rd Tim Constien  Independent

Beginner 162.5

1st Gustavo Alvarez  Checkmat / Quincy BJJ

2nd Jacob Moyer  United Training Center

3rd Kyle Hayden  Battleground MMA

Beginner 175.5

1st Zack Wiseman  Team Wise

2nd Hamzeh Musleh  Team Wise

3rd Ryan Hill  NW H.I.T. Center

Beginner 188.5

1st Charlie Boag  Team Wise

2nd Michael Blackmon  GB NW / Issaquah

3rd Anthony Campa  GB NW / Federal Way

Beginner Adult 202

1st Kylan Ashcraft  Combat Sport & Fitness

2nd Steven Goltapeh  Team Wise

3rd Travis Winslow  MABJJ / Stray Dogs

Beginner Master 202

1st Geromy Scaggs  MABJJ / Fife

2nd Wolf Salter  Kung Fu Club Fall City

3rd Eric Johnson  Checkmat / Gig Harbor

Beginner 215.0

1st Scott LaValla  NW H.I.T. Center

2nd Fernando Gonzalez  Checkmat / Quincy BJJ 

3rd Lane Meye  rMat Chess MMA

Beginner 215.1 & Up

1st Shane Steward  SBG / Seattle

2nd Joseph Villegas  Team Braga

3rd Andrew Lonzo  UFC Gym

Beginner Female 136

1st Jacqueline Ford  GB NW / Kirkland

2nd Mary Crabb  Checkmat / Gigharbor Kickboxing

3rd Joanna Blevins  Independent

Beginner Female 147

1st Amber Arenas  GB NW / Kirkland

2nd Charmaine Sena  MABJJ / GHBJJ / Hybrid

3rd Danielle Hauser  NW H.I.T. Center

Beginner Female 158

1st Kendra Bukovac  MABJJ / Fife

2nd Rachel Sanders  SBG / Montana

3rd Skylar Thomas  Battleground MMA

Beginner Female 169

1st Bekah Bell  SBG / Montana

2nd Ilona Rosenfeld  Independent

 

YOUTH GI RESULTS

White 4 & 5 35 to 40

1st  Caleb Castro  Checkmat / The Base

2nd  Alexander Gass  Elite BJJ of Factoria

3rd  Rebecca Arneecher   YMCA of Yakima BJJ

White 5 & 6 38 to 45

1st  Charles Alvarez IIIA  PEX Martial Arts

2nd Aveah Airie Asuncion  Checkmat / The Base

3rd  Lucas Threatt  Elite BJJ of Factoria

White 5 & 6 48 to 55

1st  Owen Avery   RLNW

2nd  Audric Cunningham  Checkmat

3rd  Luke White  Elite BJJ of Redmond

White 6 & 7 44 to 50

1st  Carter Heyum  Elite BJJ of Redmond

2nd  Travis Barnett  NW H.I.T. Center

3rd  Avery Aiko Asuncion  Checkmat / The Base

White 6 & 7 62 to 67

1st Benjamin Henrikson  Team Wise

2nd Marcel Senger  Torque Martial Arts

3rd Alexander Chen   YMCA of Yakima BJJ

White 6 & 7 68 to 75

1st Ben Buckley  Checkmat / T-Town MMA

2nd Adrian Hayes  Ring Demon

3rd Ethan Chanler  Team Braga

White 7 & 8 54 to 58

1s tEan Owens  BJJ of Tacoma / 253BJJ

2nd Breanna Carez  GB NW / Federal Way

3rd Christianna Nickles  sTeam FBJJ / Foster BJJ

White 8 & 9 45 to 53

1st Kaven Bews  Team BJJ / Phantom BJJ

2nd Haliyah DuBois  Checkmat / T-Town MMA

3rd Pistol Henry  Team Braga

White 8 & 9 58 to 65

1st Neveah Hash  NW H.I.T. Center

2nd Emerson Stiner  Team FBJJ / Phantom BJJ

3rd Gunnar Westbrook  Jiu Jitsu Dynamics

White 8 & 9 66 to 73

1st Oliver Martinez  MABJJ / Cageworx

2nd Jayla Palacios  Jiu Jitsu Dynamics

3rd Matthew Fauth  RLNW

White 8 & 9 73 to 78

1st Julian Morehouse  RLNW / First Light

2nd Kylie Lamarre  Jiu Jitsu Dynamics

3rd Grayson Kelley  RLNW / Miller's

White 9 80 to 85

1st Elijah Gill  APEX Martial Arts

2nd Isaac Padilla  MABJJ / Fife

3rd Kyeana Marshall  GB NW / Bellevue

White 9 & 10 103 to 111

1st Talan Leon Guerrero  Checkmat / The Base

2nd Adaline Yuva  NW H.I.T. Center

3rd Ellis Nelson  RLNW - Miller's

White 10 & 11 65 to 71

1st Igor Shabalov  Team Wise

2nd Scout Snider  Combat Sport & Fitness

3rd Jack Quinn  Fjellman Fight Club

White 10 & 11 74 to 79

1st Leah Walker  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

2nd Brandon Alvarez  Jiu Jitsu Dynamics

3rd Kayden Simpson  Shayne Simpson Team Rock Solid

White 10 & 11 80 to 90

1st Skye Kirk  Jiu Jitsu Dynamics

2nd Alexa Guzman  YMCA of Yakima BJJ

3rd Maleia Chessler Polanska  Shayne Simpson Team Rock Solid

White 10 & 11 80 to 88

1st Ethan Brandon  NW H.I.T. Center

2nd Isaiah Gill  APEX Martial Arts

3rd Koll Langlois  GB NW / Kirkland

White 10 & 11 91 to 100

1st Jeilen Rosa  Ring Demon

2nd Theo Smith  RLNW

3rd Cade Robertson  YMCA of Yakima BJJ

White / Gray 11 54 to 58

1st Austin Merwin  Shayne Simpson Team Rock Solid

2nd Kearnan Bishop  NW H.I.T. Center

White 11 to 13 101 to 111

1st Quincy Eggert  Elite BJJ of Factoria

2nd Matthew Lievano  Team FBJJ / Phantom

3rd Britney Hoang  SBG / Seattle

White 11 to 12 112 to 115

1st Ailin Guzman  YMCA of Yakima BJJ

2nd Simon Martinez  Combat Sport & Fitness

3rd Eiden Quintanilla  GB NW / Federal Way

White 11 130 to 141

1st Joseph Hudson  Charlie's Combat Club

2nd Taylor Morehouse  RLNW / First Light

3rd Corbin Moe  NW H.I.T. Center

White 12 90 to 100

1st Anthony Norton  Ground Game Academy

2nd Reya Adkins  MABJJ / Cageworx

3rd Benjamin Hartman  Team FBJJ / Foster BJJ

White 12 to 14 159 to 163

1st Parker James  Team Braga

2nd Aidan Sotelo  Team FBJJ / Phantom BJJ

3rd Hunter Harrington  Checkmat / Quincy BJJ

White 13 112 to 119

1st Liam Gibbs  RLNW / Miller's

2nd Daniel Orfao  Jiu Jitsu Dynamics

3rd Ryan Wolfgang  MABJJ / Cageworx

White 13 to 15 120 to 127

1st Benjamin Ellis  GB NW / Seattle

2nd Max Grim  GB NW / Federal Way

3rd Hunter Robertson  YMCA of Yakima BJJ

White / Gray 13 to 15 133 to 146

1st Umrao Dhadda  West Coast BJJ

2nd Michele Sezgin  Mat Chess MMA

3rd Luke Ellis  GB NW / Seattle

White / Gray 13 to 15 183

1st Jorge Herrera Jr.  YMCA of Yakima BJJ

2nd Dylan Lindberg  SBG / Montana

White / Gray 15 & 16 111 to 115

1st Jordan Lam  GB NW / Issaquah

2nd Page Udhus  Team Wise

White 15 & 16 159 to 165 

1st Dustin Case  Pride Jiu Jitsu

2nd John Ellis  GB NW / Seattle

3rd Anthony SoteloTeam FBJJ / Phantom BJJ

Gray 5 36 to 43

1st Megan Au  APEX Martial Arts

2nd Hayden Fernandez  GB NW / Federal Way

3rd Emana Blas  GB NW / Federal Way

Gray 5 & 6 51 to 58

1st Scottie Blas  GB NW / Federal Way

2nd Domico Johnson  GB NW / Federal Way

3rd Matthew Abgrall  APEX Martial Arts

Gray 5 to 7 45 to 49

1st Victor Burga  GB NW / Federal Way

2nd Colton Grunkemeier  Elite BJJ of Factoria

3rd Rayjae Cavinta  APEX Martial Arts

Gray 6 & 7 61 to 68

1st Sergio Estrada-Acosta  GB NW / Federal Way

2nd Lillian Searie  Impact Jiu Jitsu

3rd Evan Tkatch  Elite BJJ of Redmon

Gray 6 to 8 68 to 72

1st Brogan Bjarnason  Alliance

2nd Cade Handy  Alliance

3rd Adam Parry  Shayne Simpson Team Rock Solid

Gray 7 & 8 50 to 57

1st Leanna Au  APEX Martial Arts

2nd Kalijah Wieczorek  SBG / Montana

3rd Henri Rahin  BJJ of Tacoma / 253BJJ

Gray 8 & 9 47 to 55

1st Kadyn Hagerty  Jiu Jitsu Dynamics

2nd Nate Edwards  GB NW / Issaquah

3rd Nathan Cronin  MABJJ / GHBJJ / Hybrid

Gray 8 & 9 76 to 85

1st Ryker Popke  Combat Sport & Fitness

2nd Xander Ganir  GB NW / Bellevue

3rd Aryah Quintanilla  GB NW / Federal Way

Gray 8 & 9 89 to 98

1st Ayden Washburn  Iron Lion JJA

2nd Carl Orchard  Team Quest

3rd Dean Cochran  Combat Sport & Fitness

Gray 8 & 9 59 to 65

1st Riley Jhuty  APEX Martial Arts

2nd Isabella Downing  SBG / Montana

3rd Nathan Regan  GB NW / Issaquah

Gray 9 66 to 75

1st Cayden Wieczorek  SBG / Montana

2nd Jake Morrison  Elite BJJ of Bothell

3rd Brodan Curtiss  Team Quest

Gray 10 & 11 69 to 78

1st Lakoda WieczorekSBG / Montana

2nd Cody RansomShayne Simpson Team Rock Solid

3rd Nathan CavanaughTeam Mean MMA

Gray 10 to 12 97 to 104

1st Liam Joslyn  GB NW / Federal Way

2nd Jonathan Espindola  Team Wise

3rd Curis Reyes  GB NW / Federal Way

Gray 11 to 13 82 to 93

1st Michael Abgrall  APEX Martial Arts

2nd Helen Patrick  GB NW / Federal Way

3rd Colton Wieczorek  SBG / Montana

Gray 11 to 13 120 to 129

1st Gavin Devore  MABJJ / Cageworx

2nd Arabella Quintanilla  GB NW / Federal Way

3rd McKynzi Adams   SBG / Montana

Yellow 7 & 8 48 to 56

1st Jase Macatangay  GB NW / Federal Way

2nd Jameson Clegg  GB NW / Issaquah

3rd Kai Thach  Team FBJJ / Phantom BJJ

Yellow 8 & 9 66 to 72

1st Gordon Gibson  GB NW / Seattle

2nd Jayla Wilcox  BJJ of Tacoma / 253BJJ

3rd Sigrun Metzger  Checkmat / The Base 

Yellow 9 & 10 54 to 59

1st Sam Treperinas  Team Wise

2nd Alyssa Xiong  GB NW / Federal Way

3rd Bill Heino  RLNW / Miller's

Yellow 9 & 10 77 to 84

1st Wyatt Hobbs  NW H.I.T. Center

2nd Zac Reese  NW H.I.T. Center

3rd Alyssa Reyes  SBG / Montana

Yellow 8 & 9 66 to 75

1st Jakan Lawrence  Iron Lion JJA

2nd David Veloria  GB NW / Federal Way

3rd Kaito Ortgies  RLNW / Miller's

Yellow 9 to 11 85 to 88

1st Archer Garey  RLNW / Miller's

2nd Dean Wadleigh  Checkmat / T-Town MMA

3rd Luke Klooster  GB NW / Bellevue

Yellow 10 to 12 105 to 115

1st Trenton Kain  Team FBJJ / Foster BJJ

2nd Hunter Sonnenberg  Hammerhead MMA

3rd Junior DuBois  Checkmat / T-Town MMA

Yellow 11 93 to 98

1st Russel Hare  Team Wise

2nd Kaylene Saechao  SBG / Seattle

3rd Ezra Veloria  GB NW / Federal Way

Yellow 11 & 12 75 to 85

1st Lethal Lilli Montenegro  GB NW / Bellevue

2nd Freydis Metzger  Checkmat / The Base

3rd Natlie Sarabosing  GB NW / Bellevue

Yellow 11 to 13 123 to 132

1st Isaiah Coley  Northshore MMA Academy

2nd Tabitha DeGolier  Team FBJJ / Foster BJJ

3rd Ethan Castro  GB NW / Bellevue

Yellow 13 & 14  90 to 97

1st Kale Simpson  Shayne Simpson Team Rock Solid

2nd Henry Heino  RLNW / Miller's

3rd Michael Aksdal  Elite BJJ of Redmond

Yellow 13 103 to 110

1st Luca Palazzo  RLNW / Miller's

2nd Shannon Curran  GB NW / Bellevue

Yellow / Gray 13 & 14 110 to 120

1st Nick Sibiryakov  Team Wise

2nd Jonathan Ramos  GB NW / Federal Way

3rd Tyeson Neal  Chimera MMA

Yellow 14 & 15 141 to 147

1st Terrill Martinez  Team Wise

2nd Nathan Penner  Genesis

3rd Oliver Hopcroft  RLNW / Miller's

Orange 9 & 10 58 to 68

1st Diego Carranza  GB NW / Federal Way

2nd Elijah Adams  RLNW / First Light

Orange 10 to 12 72 to 88

1st Logan Paul  Iron Lion JJA

2ndJoe Davison  SBG / Montana

3rd  Hailey Erichsen  BJJ of  Tacoma / 253BJJ

Orange 12 to 14 88 to 95

1st Stella Davison  SBG / Montana

2nd Luke Manchester  Elite BJJ of Redmond

3rd Tenocht Arenas-Buxton  GB NW / Kirkland

Orange 13 & 14 100 to 110

1st Ricky Davison  SBG / Montana

2nd Jake Reese  NW H.I.T. Center

3rd Nathaniel Gilbert  BJJ of Tacoma / 253BJJ

Orange 13 to 15 109 to 119

1st Sutton Keeler  SBG / Montana

2nd Kheal Mixon  NW H.I.T. Center

3rd Gabe Suplizio  GB NW / Federal Way 

Orange 13 & 14 125 to 133

1st Ariel Rodrigues  Elite BJJ of Factoria

2nd Jaselyn Jones  Checkmat / Quincy BJJ

Orange 13 147 to 150

1st Lorenzo Herrera  SBG / Montana

2nd Gustavo de Souza  SBG / Montana

Green 14 109 to 120

1st Isaac Lawrence  Iron Lion JJA

2nd Noah Nickless  Team FBJJ / Foster BJJ

Green 14 & 15 154 to 160

1st Cameron Lilly  NW H.I.T. Center

2nd Max Sherman  Pride Jiu Jitsu

Blue 15 to 17 135 142

1st Christopher Cabe  Checkmat / The Base

2nd Cole Manchester  Elite BJJ of Redmond

3rd Garrett Fisher  RLNW / Miller's

Blue 16 & 17 146 to 157

1st Jaikob Vernon  RLNW / 5 Rings

2nd Joshua Gilbert  BJJ of Tacoma / 253BJJ

3rd Curtis Haggard  Elite BJJ of Factoria

 

YOUTH NO GI RESULTS

Beginner 5 & 6 36 to 42

1st Charlie Alvarez III  APEX Martial Arts

2nd Hayden Fernandez  GB NW / Federal Way

3rd Lucas Threatt  Elite BJJ of Factoria

Beginner 5 & 6 45 to 49

1st Carter Heyum  Elite BJJ of Redmond

2nd Brandon Cheng  Poseners Pankration

3rd Pedro Andrade  Elite BJJ of Redmond

Beginner 5 & 6 54 to 65

1st Matthew AbgrallAPEX Martial Arts

2nd Dylan ChandlerTeam Braga

3rd Lincoln HastingsElite BJJ of Redmond

Beginner 6 & 7 68 to 75

1st Ethan Chandler  Team Braga

2nd Ben Buckley  Checkmat / T-Town MMA

3rd Adrian Hayes  Ring Demon

Beginner 7 49 to 56

1st Akim Khabibullin  Iron Lion JJA

2nd Emma Gonzalez  United Training Center

3rd Rayjae Cavinta  APEX Martial Arts

Beginner 8 & 9 51 to 60

1st Kaven Bews  Team FBJJ / Phantom BJJ

2nd Isabella Downing  SBG / Montana

3rd Derrick Dager  United Training Center

Beginner 8 65 to 73

1st Oliver MartinezMABJJ / Cageworx

2nd Adam ParryShayne Simpson Team Rock Solid

3rd Matthew FauthRLNW

Beginner 9 69 to 75

1st Mauri Ham  GB NW / Bellevue

2nd Jayla Wilcox  BJJ of Tacoma / 253BJJ

3rd Miguel Curro  Elite BJJ of Redmond

Beginner 9 & 10 80 to 87

1st AJ Martinez  MABJJ / Cageworx

2nd Isaiah Gonzalez  United Training Center

3rd Lacy Bebout  Tazmanian MA

Beginner 10 & 11 69 to 75

1st Igor Shabalov  Team Wise

2nd Kayden Simpson  Shayne Simpson Team Rock Solid

3rd Roman Rough  United Training Center

Beginner 10 & 11 93 to 105

1st Maliyah Ham  GB NW / Bellevue

2nd Treum Rough  Independent

3rd Jaiden Edson  Kung Fu Club of Fall City

Beginner 11 & 12 81 to 90

1st Koll Langlois  GB NW / Kirkland

2nd Carter Spaniel  BJJ of Tacoma / 253BJJ

3rd Cameron Morgan  Kung Fu Club of Fall City

Beginner 12 to 15 111 to 119

1st Paige Udhus  Team Wise

2nd Ethan Spaniel  BJJ of Tacoma / 253BJJ

Beginner 14 to 16 145 to 164

1st Parker James  Team Braga

2nd Tyrese Johnson-Hull  Peak MMA & Fitness

3rd Kai Griem  Summit BJJ

Intermediate 5 to 7 43 to 49

1st Victor Burga  GB NW / Federal Way

2nd Carson Riley Lungull  APEX Martial Arts

3rd Colton Grunkemeier  Elite BJJ of Factoria

Intermediate 6 & 7 58 to 67

1st Sergio Estrada-Acosta  GB NW / Federal Way

2nd Scottie Blas  GB NW / Federal Way

3rd Benjamin Henriksen  Team Wise

Intermediate 7 to 9 45 to 54

1st Leanna Au  APEX Martial Arts

2nd Jase Macatangay  GB NW / Federal Way

3rd Pistol Henry  Team Braga

Intermediate 7 to 9 65 to 70

1st Gael Arenas-Buxton  GB NW / Kirkland

2nd Cayden Wieczorek  SBG / Montana

3rd Emerson Stiner  Team FBJJ / Phantom BJJ

Intermediate 8 & 9 55 to 63

1st Alyssa Xiong  GB NW / Federal Way

2nd Riley Jhuty  APEX Martial Arts

3rd Elijah Adams  RLNW / First Light

Intermediate 8 to 10 87 to 97

1st Dean Wadleigh  Checkmat / T-Town MMA

2nd Ayden Washburn  Iron Lion JJA

3rd Jeilen Rosa  Ring Demon

Intermediate 9 & 10 69 to 78

1st Lakoda Wieczorek  SBG / Montana

2nd David Veloria  GB NW / Federal Way

3rd Nathan Cavanaugh  Team Mean MMA

Inermediate 10 & 11 58 to 67

1st Dylan Cheng  Poseners Pankration

2nd Austin Merwin  Shayne Simpson Team Rock Solid

3rd Eric Reid  GB NW / Federal Way

Intermediate 10 & 11 104 to 110

1st Christian Guarnes  GB NW / Federal Way

2nd Curtis Reyes  GB NW / Federal Way

3rd Jonathan EspindolaT  eam Wise

Intermediate 11 85 to 95

1st Hailey Erichsen  BJJ of Tacoma / 253BJJ

2nd Lethal Lilli Montenegro  GB NW / Bellevue

3rd Cody Wehr  SBG / Montana

Intermediate 12 112 to 118

1st Cooper Wright  Eatonville Martial Arts Center

2nd Junior DuBois  Checkmat / T-Town MMA

Intermediate 12 & 13 82 to 90

1st Carson Jackson  Charlie's Combat Club

2nd Michael Abgrall  APEX Martial Arts

3rd Michael Aksdal  Elite BJJ of Redmond

Intermediate 13 to 15 110 to 119

1st Nick Sibiryakov  Team Wise

2nd Sutton Keeler  SBG / Montana

3rd Jack Coucoules  Checkmat / T-Town MMA

Intermediate 13 to 15 125 to 133

1st Ariel RodriguesElite BJJ of Factoria

2nd Isaiah ColeyNorthshore MMA Academy

3rd Max GrimGB NW / Federal Way

Intermediate 13 & 14 183 to 190

1st Dylan Lindberg  SBG / Montana

2nd Jack Salter  Kung Fu Club of Fall City

3rd Henry Roman Buentello III  MABJJ / GHBJJ / Hybrid

Intermediate 14 & 15 160 to 165

1st Conor Trygstad  Team FBJJ / Phantom BJJ

2nd Hunter Harrington  Checkmat / Quincy BJJ

Advanced 10 66 to 72

1st Jakan Lawrence  Iron Lion JJA

2nd Diego Carranza  GB NW / Federal Way

3rd Izaiah Adams  RLNW / First Light

Advanced 10 59 to 68

1st Sam Treperinas  Team Wise

2nd Gordon Gibson  GB NW / Seattle

Advanced 11 & 12 75 to 85

1st Logan Paul  Iron Lion JJA

2nd Joe Davison  SBG / Montana

3rd Brock Wagenaar  Independent

Advanced 11 & 12 89 to 93

1st Adam Posener  Poseners Pankration

2nd Russel Har  eTeam Wise

3rd Tenocht Arenas-Buxton  GB NW / Kirkland

Advanced 12 to 14 113 to 115

1st Trenton Kain  Team FBJJ / Foster BJJ

2nd Joseph Hudson  GB NW / Issaquah

Advanced 13 & 14 100 to 110

1st Isaac Lawrence  Iron Lion JJA

2nd Ricky Davison  SBG / Montana

3rd Jonathan Hawks  Team FBJJ / Phantom BJJ

Advanced 13 & 14 88 to 97

1st Kale Simpson  Shayne Simpson Team Rock Solid

2nd Stella Davison  SBG / Montana

3rd Luke Manchester  Elite BJJ of Redmond

Advanced 13 to 15 140 to 150

1st Cole Manchester  Elite BJJ of Redmond

2nd Terrill Martinez  Team Wise

Advanced 16 & 17 210 to 225

1st Antonio Moreno  BJJ of Tacoma / 253BJJ

2nd Zaeylen Bell  Catalyst 

 

 

The Revolution XXX -  March 2016

 
Congratulations to the Adult Team
Gi Placers
The Revolution XXX

1st Gracie Barra NW with 184 points

2nd Marcelo Alonso BJJ with 88 points

3rd Ribeiro Lovato NW with 43 points

Congratulations to the Adult Team
No-Gi Placers
The Revolution XXX

1st Gracie Barra NW with 87 points

2nd Marcelo Alonso BJJ with 67 points

3rd Team Wise with 56 points

Congratulations to the Adult Team
Overall Placers
The Revolution XXX

1st Gracie Barra NW with 271 points

2nd Marcelo Alonso with 155 points

3rd Straight Blast Gym with 76 points

Congratulations to the Youth/Junior Team Gi Placers
The Revolution XXX

1st Gracie Barra NW with 160 points

2nd Team Straight Blast Gym with 82 points

3rd Ribeiro Lovato NW with 77 points

Congratulations to the Youth/Junior Team No-Gi Placers
The Revolution XXX

1st Gracie Barra NW with 111 points

2nd Team Wise with 46 points

3rd Straight Blast Gym with 43 points

Congratulations to the Youth/Junior Team Overall Placers
The Revolution XXX

1st Gracie Barra NW with 271 points

2nd Straight Blast Gym with 125 points

3rd  Team Wise with 108 points

Adult Gi Team Points

Gracie Barra NW  184

Marcelo Alonso BJJ  88

Ribeiro Lovato NW  43

Checkmat  37

Straight Blast Gym  35

Elite BJJ  33

Foster BJJ  25

Island Top Team  21

Mat Chess MMA  21

Iron Lion JJA  20

Northwest Jiu Jitsu Association  20

Ground Game  19

Team Wise  18

Team Braga  17

East Van BJJ  16

BJJ of Tacoma / 253BJJ  14

Pacific Top Team / Chilliwqack  14

Combat Sport & Fitness  13

Independent  13

Team Royce Gracie  11

Impact Jiu Jitsu  10

United Training Center  10

BJJ Pinnacle  9

Pride Jiu Jitsu  9

Zenith  8

Northshore MMA  5

NW H.I.T. Center  5

Champion Martial Arts  4

Team Quest  1

UW BJJ  1

 

Adult No-Gi Team Points

Gracie Barra NW  87

Marcelo Alonso BJJ  67

Team Wise  56

Straight Blast Gym  41

United Training Center  41

Checkmat  37

Island Top Team  24

Independent  18

Team Braga  17

Mat Chess MMA  14

Battleground MMA  12

NW H.I.T. Center  11

UW BJJ  11

Combat Sport & Fitness  10

Foster BJJ  6

Elite BJJ  5

Kung Fu Club Fall City  5

Northwest Jiu Jitsu Association  5

East Van BJJ  4

Impact Jiu Jitsu  4

RGA BK / Northern Valley  4

Iron Lion JJA  1

Pride Jiu Jitsu 1

Rise Martial Arts  1

Team Quest  1

UFC Gym  1

Zenith  4

 

Adult Overall Team Points

Gracie Barra NW  271

Marcelo Alonso BJJ  155

Straight Blast Gym  76

Checkmat  74

Team Wise  74

United Training Center  51

Island Top Team  45

Ribeiro Lovato NW  43

Elite BJJ  38

Mat Chess MMA  35

Team Braga  34

Independent  31

Foster BJJ  31

Nortwest Jiu Jitsu Association  25

Combat Sport & Fitness  23

Iron Lion JJA  21

East Van BJJ  20

Ground Game  19

NW H.I.T. Center  16

BJJ of Tacoma / 253BJJ  14

Impact Jiu Jitsu  14

Pacific Top Team / Chilliwqack  14

Battleground MMA  12

UW BJJ  12

Zenith  12

Team Royce Gracie  11

Pride Jiu Jitsu  10

BJJ Pinnacle  9

Kung Fu Club Fall City  5

Northshore MMA  5

Champion Martial Arts  4

RGA BK / Northern Valley  4

Team Quest  2

Rise Martial Arts  1

UFC Gym  1

 

Youth/Junior Gi Team Points

Gracie Barra NW  160

Straight Blast Gym  82

Ribeiro Lovato NW  77

Checkmat  64

Team Wise  62

NW H.I.T. Center  61

APEX Martial Arts  60

Elite BJJ  52

Foster BJJ  42

Marcelo Alonso BJJ  37

Iron Lion JJA  36

Jiu Jitsu Dynamics  35

YMCA of Yakima BJJ  26

Shayne Simpson Team Rock Solid  25

BJJ of  Tacoma / 253BJJ  20

Combat Sport & Fitness  18

Alliance  13

Pride Jiu Jitsu  13

Ring Demon  13

Team Braga  11

Charlie's Combat Club  9

Ground Game Academy  9

Northshore MMA Academy  9

West Coast BJJ  9

Team Quest  5

Genesis  4

Hammerhead MMA  4

Impact Jiu Jitsu  4

Mat Chess MMA  4

Torque Martial Arts  4

Chimera MMA  1

Fjellman Fight Club  1

Team Mean MMA  1

 

Youth/Junior No-Gi Team Points

Gracie Barra NW  111

Team Wise  46

Straight Blast Gym  43

APEX Martial Arts  40

Iron Lion JJA  40

Elite BJJ  34

BJJ of Tacoma / 253BJJ  30

Foster BJJ  29

Team Braga  23

Checkmat  22

Poseners Pankration  22

Shayne Simpson Team Rock Solid  21

Marcelo Alonso BJJ  19

United Training Center  10

Charlie's Combat Club  9

Eatonville Martial Arts Center  9

Kung Fu Club of Fall City  6

Independent  5

Catalyst  4

Northshore MMA Academy  4

Peak MMA & Fitness  4

Ribeiro Lovato NW  3

Ring Demon  2

Summit BJJ  1

Tazmanian MA  1

Team Mean MMA  1

 

Youth/Junior Overall Team Points

Gracie Barra NW  271

Straight Blast Gym  125

Team Wise  108

APEX Martial Arts  100

Elite BJJ  86

Checkmat  86

Ribeiro Lovato NW  80

Iron Lion JJA  76

Foster BJJ  71

NW H.I.T. Center  61

MABJJ  56

BJJ of Tacoma / 253BJJ  50

Shayne Simpson Team Rock Solid  46

Jiu Jitsu Dynamics  35

Team Braga  34

YMCA of Yakima BJJ  26

Poseners Pankration  22

Combat Sport & Fitness  18

Charlie's Combat Club  18

Ring Demon  15

Pride Jiu Jitsu  13

Northshore MMA Academy  13

Alliance  13

United Training Center  10

West Coast BJJ  9

Ground Game Academy  9

Eatonville Martial Arts Center  9

Kung Fu Club of Fall City  6

Team Quest  5

Independent  5

Torque Martial Arts  4

Peak MMA & Fitness  4

Mat Chess MMA 4

Impact Jiu Jitsu  4

Hammerhead MMA  4

Genesis  4

Catalyst  4

Team Mean MMA  2

Tazmanian MA  1

Summit BJJ  1

Fjellman Fight Club  1

Chimera MMA  1