THE REVOLUTION XXVI - November 2014

PICTURES

 

Visit our SmugMug Gallery

 

kristensphotos.com (photos to view & purchase)

 

ADULT GI RESULTS

 

Vicious Submission Gi

Nikita Minkin Elite BJJ of Redmond 0:16

 

Black 205 & Above

1st Russel Tupper-Brown Cia Paulista

2nd Griff Sombke GB NW/Edmonds BJJ

Black 185

1st Josh “Earmuffs” Calvo Lotus Club

2nd Lindsey Johnson GB NW/Seattle

3rd Casey “Handsome” King GB NW/Seattle

Brown 195

1st KC “Sunshine” Thompson Impact Jiu Jitsu

2nd Charles Siler MABJJ

Brown 181.5

1st Greg Anderson Checkmat

2nd Shawn Gaspaire MABJJ

3rd Matthew Nielsen Lotus Club/FBJJ

Brown 168

1st Hamilton Ash SBG/Montana

2nd Dyton Galliher Iron Lion JJA

3rd Aaron Martin MABJJ

Brown 154.5

1st Jason Gagnon Alliance LA

2nd Mark Fisher SBG/Portland

Purple 208.1 & Above

1st Noah Simon Mat Chess MMA

2nd Brent Ockerman United Fight Team

3rd Tim Dunn Lotus Club/FBJJ

Purple 208.0

1st Kyle Mitchell MABJJ

2nd Mike Devose MABJJ/Evolution MMA

3rd Timothy Edman SBG/Portland

Purple 195.0

1st Tim Sternod MABJJ

2nd Sergio Ulloa MABJJ

3rd Vicente Inoncillo Cobra Kai

Purple 181.5

1st Kevin Thompson Lotus Club/FBJJ

2nd Robert Wolfe Ribeiro Lovato NW/5 Rings

3rd Joseph Montange NWJJA

Purple 168.0

1st Ethan Wakeley SBG/Seattle

2nd Kevin Dadik Ribeiro Lovato NW

3rd Ryan Mulvihill MABJJ

Purple 154.5 & Below

1st Ben Brosbe GB NW/ Bellevue

2nd Mark Balmes Gravity BJJ

3rd Alisson Teixeira GB NW/ Bellevue

Purple Women 152.5 & Below

1st Liz Tracy Ribeiro Lovato NW/5 Rings

2nd Ashleigh Force Impact Jiu Jitsu

Blue 222.1 and Above

1st James Thompson Zenith/North Sound

2nd Nasheed Abdul-Hameed Narrows Fight Team

3rd J.c. Fjellman Fjellman FightClub

Blue 222

1st Scott Klooster GB NW/Bellevue

2nd Bryan Fleming Lotus Club/CSF

3rd Issac Hernandez Independent

Blue 208

1st Santiago Rodriguez Ribeiro Lovato NW/Millers

2nd Zachary Baltierra Lotus Club/FBJJ

3rd Kenneth Beach United Fight Team

Blue Master 208

1st Jake Hanson Ronin Mat Club

2nd Joshua Chamberlain Zenith/Next Level

3rd Michael Barnett Iron Lion JJA

Blue 195

1st Julio Delacruz MABJJ/Evolution MMA

2nd Fernando Heredia MABJJ/Evolution MMA

3rd Scott Gaines Zenyu

Blue Master 195

1st Dane McTear MABJJ/Puyallup

2nd Shawn Lawrence Iron Lion JJA

3rd Daniel Fedurr GB NW/Issaquah

Blue 181.5

1st Bobby McIntyre United Fight Team

2nd Joseph Swinehart Ribeiro Lovato NW

3rd Kyle McAlister Elite BJJ of Everett

Blue Master 181.5

1st Darin Loth Zenith/North Sound

2nd Nir Mashkowski Lotus Club/FBJJ

3rd Oliver Chang MABJJ

Blue 168

1st Mickey Elliot GB NW/Federal Way

2nd Matthew Verstegen GB NW/Issaquah

3rd Garrick Bennett GB NW/Kirkland

Blue Master 168

1st Michael Zedella Lotus Club/FBJJ

2nd Shannon Higgason Ring Demon

3rd Jesse Freer MABJJ

Blue 154.5

1st Amanveer Kaler Alliance LA

2nd Alex Chang MABJJ

3rd Dan Bush Elite BJJ of Everett

Blue 141.5

1st Claudeus Laude Lotus Club/FBJJ

2nd Clint Cooper Alliance LA

3rd Edwin Sugawara Lotus Club/FBJJ

Blue Women 163.5

1st Christy Van Gerwen GB NW/Bellevue

2nd Rachael Kaulig Newborn Cascao JJ

Blue Women 152.5

1st Rebecca Pheasant-Reis Lotus Club/FBJJ

2nd Olivia Jollimore Lotus Club/FBJJ

3rd Carly Rangel Zenith/North Sound

Blue Women 107.1 to 129

1st Savannah Martin Newborn Cascao JJ

2nd Bonnie Wade Lotus Club/FBJJ

Blue Women 107

1st Maryam Romani Elite BJJ of Redmond

2nd Christian Seda Narrows Fight Team

White 222 and Above

1st Matt Murdock Ivan Salaverry MMA

2nd Dane Oldfield Cerna Martial Arts

3rd J Guadalupe Castaneda Neah Bay Ground Control

White Master 222 & Above

1st Ronald Spencer NW HIT Center

2nd Andy Thomas Ribeiro Lovato NW/Millers

3rd Josh Wilkins GB NW/Federal Way

White 222

1st Zachary Beraza MABJJ/Puyallup

2nd Brandon Smith Neah Bay Ground Control

3rd Rodney Walker PDX BJJ

White Master 222

1st Dan Davis NW HIT Center

2nd Steven Finch NW HIT Center

3rd Lucas Braxton MABJJ/Fife

White 208

1st Christopher Little MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Nathan Vander Ven SBG/Montana

3rd Karl Macaraig Ivan Salaverry MMA

White Master 208

1st Jon Knutsen Shayne Simpson Team Rock Solid

2nd Alex Papadopulos GB NW/Bellevue

3rd Akeem Micheli Lotus Club/FBJJ

White 195

1st Antonio Fuentes MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Victor Diaz Ivan Salaverry MMA

3rd Nick Greenwell Portland Jiu Jitsu

White Master 195

1st Raymi Dyskant Ivan Salaverry MMA

2nd Joshua Steele MABJJ

3rd Tim Currier Ribeiro Lovato NW/Millers

White 181.5

1st Joshua Heald Elite BJJ of Bothell

2nd Jersain Orozco Imperial Jitz

3rd Kevin Anh UWBJJ

White Master 181.5

1st Carl Moranski Narrows Fight Team

2nd Jason Mcmanus Narrows Fight Team

3rd Charles Quintanilla GB NW/Federal Way

White 168

1st Kazuki Umemura MABJJ

2nd Zachary Moore SBG/Portland

3rd Eric Lemcke MABJJ

White Master 168

1st Casey Winder SBG/Portland

2nd Kevin Fields SIMA

3rd Gordon Osberg NW HIT Center

White 154.5

1st Frankie Ruiz New Breed

2nd Tristan Wit Ivan Salaverry MMA

3rd Cameron Jarman GB NW/Federal Way

White Master 154.5

1st Ryan Robinson SBG/Montana

2nd Jim Constantine SBG/Portland

3rd Kyle Pollard Impact Jiu Jitsu

White 141.5

1st Claude Laude Lotus Club/FBJJ

2nd Clarence Statler Ribeiro Lovato NW

3rd Gabriel Daffron GB NW/Kirkland

White 127

1st Colter Jacobsen NW HIT Center

2nd Josh Schreiner SBG/Montana

White Women 175.1 & Above

1st Nicole Richey Iron Lion JJA

2nd Lori Bailey NW HIT Center

White Women 152.6 to 175

1st Casey Vrla Elite BJJ of Factoria

2nd Erika Snell Stray Dogs

3rd Kelsey Neal GB NW/Issaquah

White Women 152.5

1st Paige Wallace NW HIT Center

2nd Erika Treanor Independent

3rd Marissa Micheli Lotus Club/FBJJ

White Women 141.5

1st Kristina Dosey Fjellman FightClub

2nd Stephanie Madison Milazzo SBG/Seattle

3rd Charmaine Sena MABJJ/GHBJJ/Hybrid

White Women 129

1st Heather Buntich Elite BJJ of Bothell

2nd Daria Maletis Mata Leao Combat Sports

3rd Lian Light Ivan Salaverry MMA

White Women 118

1st Julia Jones GB NW/Seattle

2nd Staccia Greenwell Portland Jiu Jitsu

3rd Kaari Tattar Ribeiro Lovato NW/5 Rings

 

 

Adult No Gi Results

 

Vicious Submission No Gi

Dakota Tackett SBG Montana 0:28

 

Advanced 215

1st Brent Ockerman United Fight Team

2nd Brandon Lunny AMC

Advanced 202

1st Charles Johnson NW HIT Center

2nd Charles Siler MABJJ

3rd Timothy Edman SBG/Portland

Advanced 188.5

1st Matt Webber 10th Planet

2nd Eddy Ellis United Fight Team

3rd Fernando Heredia MABJJ/Evolution MMA

Advanced 175.5

1st Hamilton Ash SBG/Montana

2nd Robert Fuentes MABJJ

3rd Bobby McIntyre United Fight Team

Advanced 162.5

1st Dakota Tackett SBG/Montana

2nd Shawn Weisenburgh Mat Chess MMA

3rd Jose Bastidas Independent

Advanced 149

1st Clint Cooper Alliance LA

2nd William Acton Ribeiro Lovato NW/5 Rings

3rd Andrew Molina United Fight Team

Intermediate 215 and above

1st Lucas Shifflett Cerna Martial Arts

2nd Catlin Strom GB NW/Issaquah

Intermediate 202

1st Jay White AMC

2nd Brett Ogaard Ring Demon

3rd Nathan Vander Ven SBG/Montana

Intermediate 188.5

1st “Jumbo” Jack Munnell Lotus Club/CSF

2nd Denis Das SBG/Portland

3rd Nathan Collyer Independent

Intermediate 175.5

1st Bryan Hopster UW BJJ

2nd Sean McNally Mat Chess MMA

3rd John Lawrence Narrows Fight Team

Intermediate 162.5

1st Garrick Bennett GB NW/Kirkland

2nd Paul Njoku SingHa MMA

3rd Matt Bell MABJJ

Intermediate 149

1st Amanveer Kaler AMC

2nd Brandon Wilson Lotus Club/Phantom BJJ

3rd Osama Khalaf Ivan Salaverry MMA

Intermediate 136

1st Claudeus Laude Lotus Club/FBJJ

2nd Sarprit Samra Leading Edge Kickboxing

Intermediate Women 158

1st Rachael Kaulig Newborn Cascao JJ

2nd Olivia Jollimore Lotus Club/FBJJ

Intermediate Women 147.0

1st Rebecca Pheasant-Reis Lotus Club/FBJJ

2nd Susan Drummond AMC

Beginner 215 & Above

1st Jason Needham United Fight Team

2nd Angel Sanchez MABJJ

3rd Steven Finch NW HIT Center

Beginner 215

1st Max McDermott Mat Chess MMA

2nd Adam Murry Portland State University BJJ

3rd Kit Vergara Lotus Club/FBJJ

Beginner 188.5

1st Jayden Elmore Narrows Fight Team

2nd Anthony Campa GB NW/Federal Way

3rd Andrew Rosas SBG/Montana

Beginner 175.5

1st Zachary VanZile NW HIT Center

2nd Joshua Heald Elite BJJ of Bothell

3rd Jesus Rangel Zenith/North Sound

Beginner Master 175.5

1st Charles Quintanilla GB NW/Federal Way

2nd Carl Moranski Narrows Fight Team

3rd Thomas Wang Evergreen Karate and JJ

Beginner 162.5

1st Casey Winder SBG/Portland

2nd Cameron Kirby Independent

3rd Patrick Heald Elite BJJ of Bothell

Beginner 149

1st Joseph Rania United Fight Team

2nd Max Shalitmontagne United Fight Team

3rd Billy Delucia Independent

Beginner 136

1st Nam Nguyen UW BJJ

2nd Josh Schreiner SBG/Montana

3rd Andy Dahl Fjellman FightClub

Beginner Women 125.1 to 147

1st Cassandra Chupa Peak MMA & Fitness

2nd Paige Wallace NW HIT Center

3rd Amanda Anderson MABJJ

Beginner Women 125

1st Lian Light Ivan Salaverry MMA

2nd Samantha Currier Impact Jiu Jitsu

3rd Rebekah Lane Narrows Fight Team

 

 

YOUTH GI RESULTS

 

White 36 to 38 4

1st Aiden Villanueva Independent

2nd Megan Au Apex Martial Arts

3rd Hannah Vann Ribeiro Lovato NW

White 43 to 52 5 & 6

1st Sergio Estrada-Acosta GB NW / Federal Way

2nd Christian Wagner GB NW / Federal Way

3rd Jesse Belarmino GB NW / Kirkland

White 57 to 64 6 & 7

1st Sheldon O’Donnal GB NW / Federal Way

2nd Brandon Elliott Lotus Club / Phantom BJJ

3rd Kameron Piepkorn Ribeiro Lovato NW / Millers

White 46 to 56 7 & 8

1st Kai Cabaccang Ring Demon

2nd Bill Heino Ribeiro Lovato NW / Millers

3rd Zoe Wolf GB NW / Issaquah

White 58 to 63 8 & 9

1st Kaiden Swain Chimera MMA

2nd Tessa Kain Lotus Club / FBJJ

3rd Ari Mantz Purebred

White 69 to 77 8 & 9

1st Dean Wadleigh Narrows Fight Team

2nd Kingston Hookano Lotus Club / Phantom BJJ

3rd Raul Morales MABJJ

White & Gray 80 to 90 8 & 9

1st Ethan O’Malley Narrows Fight Team

2nd Nicolas Ruiz-Gromadzki SBG / Seattle

3rd Jeilen Rosa Ring Demon

White 100 to 105 8 & 9

1st Jesse Davis Narrows Fight Team

2nd Jurrien Hollingsworth Lotus Club / Phantom BJJ

White 65 to 73 10

1st Fredis Metzger The Base Alliance JJ

2nd Lillie Montenegro GB NW / Seattle

3rd Kaito Ortgies Ribeiro Lovato NW / Millers

White 90 to 94 10 & 11

1st Tyler Hogan Lotus Club / Phantom BJJ

2nd Trenton Kain Lotus Club / FBJJ

3rd Junior DuBois Narrows Fight Team

White 76 to 86 10 to 12

1st Sage Brown Newbreed

2nd Archer Garey Ribeiro Lovato NW / Millers

3rd Ashton Desmul GB NW / Federal Way

White & Gray 105 to 110 10 & 11

1st Madison Trader Iron Lion JJA

2nd Zachary Hillger Ribeiro Lovato NW / Millers

3rd Mykenzi Realme Narrows Fight Team

White 117 to 128 10 & 11

1st Dillan Arbaugh Team Mean MMA

2nd Jaden Ragsdale NW HIT Center

White 173 to 191 11 & 12

1st Ryan Cruz Purebred

2nd Caullin McLarney Fjellman Fight Club

White 80 to 91 12 & 13

1st Nick Sibiryakov Team Wise

2nd Henry Heino Ribeiro Lovato NW / Millers

3rd Joseph Cabaccang Ring Demon

White & Gray 152 to 162 12 & 13

1st Cody Green Lotus Club / CSF

2nd Dylan Lindberg SBG / Montana

White 133 to 140 12 to 14

1st Dylan McKinzie Full Impact Fitness

2nd Ireigh Zander SBG / Montana

3rd Conor Trygstad Lotus Club / Phantom BJJ

White 113 to 120 13

1st Thales Correa Elite BJJ of Redmond

2nd Oliver Hopcroft Ribeiro Lovato NW / Millers

White & Gray 91 to 103 13 & 14

1st Yan Correa Elite BJJ of Redmond

2nd Takoda Mahan Adamson Bros.

3rd Jose Rodriguez MABJJ

White 110 to 132 14 & 15

1st Peter Buffo Narrows Fight Team

2nd Grayson Wandless Ribeiro Lovato NW / Millers

3rd Nikolas Burton GB NW / Issaquah

White 104 to 106 15 & 16

1st Anna Fusaro GB NW / Issaquah

2nd Alexandra Brown MABJJ / Pinnacle

White 136 to 151 15 & 16

1st Angus Pitner MABJJ / Puyallup

2nd Luke Garey Ribeiro Lovato NW / Millers

3rd Sean Joo Champion Martial Arts

White & Gray 185 to 210 15 & 16

1st Jaydon Hunt Adamson Bros.

2nd Nathaniel Trader Iron Lion JJA

3rd Wesley Posten Lotus Club / FBJJ

Gray 39 to 48 5 & 6

1st Leanna Au Apex Martial Arts

2nd Jameson Clegg GB NW / Issaquah

3rd Kalijah Wieczorek SBG / Montana

Gray 50 to 54 5 & 6

1st Eli Solheim Elite BJJ of Everett

2nd Walker Minshall GB NW / Federal Way

3rd Anthony Giardina SBG / Montana

Gray 58 to 64 6 & 7

1st Gannon Wisher SBG / Montana

2nd Gerondrick Taylor Iron Lion JJA

3rd Gael Arenas-Buxton GB NW / Kirkland

Gray 60 to 69 6 & 7

1st Kaemon Barnett Iron Lion JJA

2nd Jacqueline DeRoche GB NW / Federal Way

3rd Damien Kato SBG / Montana

Gray 45 to 55 7

1st Eric Samoilov GB NW / Federal Way

2nd Gavin Higley SBG / Seattle

3rd Weston Robinson SBG / Montana

Gray 48 to 55 8 & 9

1st Sam Treperinas Team Wise

2nd Kaden Martindale GB NW / Issaquah

3rd Leliah Moore MABJJ / GHBJJ / Hybrid

Gray 58 to 64 8 to 10

1st Jakan Lawrence Iron Lion JJA

2nd Solana Ordonez Elite BJJ of Everett

3rd Gordon Gibson GB NW / Seattle

Gray 65 to 73 9 & 10

1st Luke Klooster GB NW / Bellevue

2nd Max Townsend SBG / Seattle

3rd Lakota Wieczorek SBG / Montana

Gray 73 to 84 10 & 11

1st Kaylene Saechao SBG / Seattle

2nd Samuel Taylor Adamson Bros.

3rd David Samoilov GB NW / Federal Way

Gray 140 to 142 10 to 12

1st Lorenzo Herrera SBG / Seattle

2nd Shiobue Parks MABJJ / GHBJJ / Hybrid

Gray 104 to 112 12 & 13

1st Ivan Gilbertson MABJJ

2nd Aidan Kelley SBG / Seattle

3rd Paige Udhus Team Wise

Yellow 64 to 70 6 to 8

1st Zac Reese NW HIT Center

2nd Maddox Galvez GB NW / Federal Way

3rd Maya Spencer Lotus Club / FBJJ

Yellow 52 to 61 7 & 8

1st Erik Owens NW HIT Center

2nd Ava Thornsberry SBG / Montana

3rd Jake Pech II GB NW / Federal Way

Yellow 59 to 68 9

1st Fenton Eustache PTT Vernon & Unity MA

2nd Hunter Eustache PTT Vernon & Unity MA

3rd Hayden Lazar NOS / ATOS

Yellow 70 to 80 9 & 10

1st Jonah Lazar NOS / ATOS

2nd Russel Hare Team Wise

3rd Christian Talbert Shayne Simpson Team Rock Solid

Yellow & Orange 83 to 95 10 & 11

1st Tenocht Arenas-Buxton GB NW / Kirkland

2nd Seth Dawkins GB NW / Federal Way

3rd Nikolai Boisvert Adamson Bros.

Yellow 97 to 102 10 & 11

1st Jasaun Dumas SBG / Seattle

2nd Ryan Fowler Yakima MMA

3rd Christian Guarnes GB NW / Federal Way

Yellow 60 to 67 10 & 11

1st Joe Davison SBG / Montana

2nd Jaydan Macatangay GB NW / Federal Way

3rd Sidney Mckasson Eatonville MMA

Yellow 75 to 82 11 & 12

1st Elijah Lazar NOS / ATOS

2nd Cameron Burkey Lotus Club / Phantom BJJ

3rd Andrew Gastelum Adamson Bros.

Yellow 92 to 99 12

1st Howie Hare Team Wise

2nd Luca Palazzo Ribeiro Lovato NW / Millers

3rd Declan Treacy GB NW / Issaquah

Yellow & Gray 105 to 115 12 & 13

1st Ariel Rodrigues Elite BJJ of Everett

2nd Spencer Chilton SBG / Portland

3rd Jack Coucoules Narrows Fight Team

Yellow 132 to 140 12 & 13

1st Benji Adkins GB NW / Issaquah

2nd Erik Brecto Lotus Club / Phantom BJJ

3rd Will Andersen Narrows Fight Team

Yellow 120 to 122 12 to 14

1st Lucas Lane Eatonville MMA

2nd Jacelyn Jones Narrows Fight Team

3rd Axel Reiswig NW HIT Center

Yellow & Orange 165 to 175 13 & 14

1st Leighton Lash-Diaz Narrows Fight Team

2nd Luke Nelson Adamson Bros.

3rd Adrian Ogden GB NW / Issaquah

Yellow & Gray 132 to 140 15

1st David Knight MABJJ / Fife

2nd Ethan Highfill Narrows Fight Team

Orange 90 to 92 11 & 12

1st Angelo Pangelinan MABJJ / GHBJJ / Hybrid

2nd Jacob Reese NW HIT Center

3rd Connor Coleman GB NW / Federal Way

Orange 77 to 87 12 & 13

1st Isaac Lawrence Iron Lion JJA

2nd Ricky Davison SBG / Montana

3rd Stella Davison SBG / Montana

Orange 101 to 114 13

1st Jake Henson Narrows Fight Team

2nd Damian Mansapit GB NW / Federal Way

3rd Vanna Almario GB NW / Federal Way

Orange 130 to 137 14 & 15

1st Garrett Fisher Ribeiro Lovato NW / Millers

2nd Cole Manchester Elite BJJ of Redmond

Green 125 to 127 15

1st Liam Moss AOJ / ATOS

2nd Riley Moody NW HIT Center

Green 151 to 155 15 & 16

1st Julien Valladares Lotus Club / FBJJ

2nd Cache Haggard Adamson Bros.

Green & Blue 175 to 190 13 to 17

1st Jumbo Jack Munnell Lotus Club / CSF

2nd Kaden Gilbert Adamson Bros.

3rd Lorenzo Lapus GB NW / Federal Way

 

Youth & Junior No Gi Results

 

Beginner 37 to 38 4

1st Megan Au Apex Martial Arts

2nd Hannah Vann Ribeiro Lovato NW

Beginner 39 to 48 5 & 6

1st Leanna Au Apex Martial Arts

2nd Tyce Mavin GB NW Federal Way

3rd Brock Moloney SBG/Montana

Beginner 50 to 54 5 & 6

1st Wlaker Minshall GB NW Federal Way

2nd Eli Solheim Elite BJJ of Everett

3rd Sergio Estrada-Acosta GB NW Federal Way

Beginner 45 to 55 7 & 8

1st Grady Robinson SBG/Montana

2nd Leliah Moore MABJJ/GHBJJ/Hybrid

3rd Andre Ordonez Elite BJJ of Everett

Beginner 57 to 67 7 & 8

1st Gannon Wisher SBG/Montana

2nd Sheldon O’Donnel GB NW Federal Way

3rd Gordon Gibson SBG/Seattle

Beginner 65 to 75 7 to 9

1st Dean Wadleigh Narrows Fight Team

2nd Kaemon Barnett Iron Lion JJA

3rd Max Townsdin SBG/Seattle

Beginner 87 to 93 8 & 9

1st Tejah Jones Narrows Fight Team

2nd Kai Hathaway Narrows Fight Team

3rd Nicolas Ruiz-Gromadzki SBG/Seattle

Beginner 80 to 88 8 to 10

1st Samuel Taylor Adamson Bros.

2nd Ethan O’Malley Narrows Fight Team

3rd Cole Ness Lotus Club/Phantom BJJ

Beginner 105 to 113 8 to 11

1st Mykenzi Realme Narrows Fight Team

2nd Jonathan Ruiz-Gromadzki SBG/Seattle

3rd Pele Manivanh Ring Demon

Beginner 70 to 79 10

1st David Samoilov GB NW Federal Way

2nd Isaiah Woolworth Narrows Fight Team

3rd Thomas Roberts Shayne Simpson Team Rock Solid

Beginner 140 to 152 10 to 12

1st Lorenzo Herrera SBG/Seattle

2nd Dylan Lindberg SBG/Montana

3rd Shiobue Parks MABJJ/GHBJJ/Hybrid

Beginner 86 to 91 11 & 12

1st Tyler Hogan Lotus Club/Phantom BJJ

2nd Joseph Cabaccang Lotus Club/Phantom BJJ

3rd Beau Gillies Ring Demon

Beginner 117 to 122 11 to 13

1st Jaselyn Jones Narrows Fight Team

2nd Dillan Arbaugh Team Mean MMA

Beginner 103 to 112 12 & 13

1st Ivan Gilbertson MABJJ

2nd Madison Trader Iron Lion JJA

3rd Kai Buffo Narrows Fight Team

Beginner 135 to 147 13 & 14

1st Ireigh Zander SBG/Montana

2nd Gabe Thompson Leading Edge Kickboxing

Intermediate 64 to 70 7 to 9

1st Kaden Thornsberry SBG/Montana

2nd Samiya Dumas SBG/Seattle

3rd Maddox Galvez GB NW Federal Way

Intermediate 53 to 62 8 & 9

1st Jakan Lawrence Iron Lion JJA

2nd Hunter Eustache PTT Vernon & Unity MA

3rd Sam Treperinas Team Wise

Intermediate 58 to 62 9 & 10

1st Fenton Eustache PTT Vernon & Unity MA

2nd Solana Ordonez Elite BJJ of Everett

3rd Hayden Lazar NOS/ATOS

Intermediate 70 to 80 9 & 10

1st Jonah Lazar NOS/ATOS

2nd Christian Talbert Shayne Simpson Team Rock Solid

3rd Kaylene Saechao SBG/Seattle

Intermediate 82 to 95 10 & 11

1st Anjelo Pangelinan MABJJ/GHBJJ/Hybrid

2nd Seth Dawkins GB NW Federal Way

3rd Michael Kaulig Newborn Cascao JJ

Intermediate 99 to 109 10 & 11

1st Nayanna Fichtner MABJJ/Evolution MMA

2nd Jasaun Dumas SBG/Seattle

3rd Christian Guarnes GB NW Federal Way

Intermediate 75 to 78 12 & 13

1st Elijah Lazar NOS/ATOS

2nd Luke Manchester Elite BJJ of Redmond

Intermediate 95 to 105 12 & 13

1st Vanna Alnario GB NW Federal Way

2nd Aiden Kelley SBG/Seattle

3rd Jack Coucoules Narrows Fight Team

Intermediate 120 to 139 13 & 14

1st Cole Manchester Elite BJJ of Redmond

2nd Lucas Lane Eatonville MMA

Intermediate 132 to 145 15 & 16

1st Angus Pitner MABJJ/Puyallup

2nd Tory Lane-Partlow MABJJ/Pinnacle

3rd Andrew Medina United Fight Team

Advanced 79 to 83 10

1st Russel Hare Team Wise

2nd Tenocht Arenas-Buxton GB NW Federal Way

Advanced 63 to 67 10 & 11

1st Joe Davison SBG/Montana

2nd Haley Vann Ribeiro Lovato NW

3rd Jayda Macatangay GB NW Federal Way

Advanced 87 to 99 12

1st Isaac Lawrence Iron Lion JJA

2nd Howie Hare Team Wise

Advanced 77 to 85 12 & 13

1st Ricky Davison SBG/Montana

2nd Stella Davison SBG/Montana

3rd Sage Brown Newbreed

Advanced 103 to 114 13

1st Jake Henson Narrows Fight Team

2nd Damion Mansapit GB NW Federal Way

Advanced 151 to 152 15 & 17

1st Tristan Weisser Zenith/North Sound

2nd Cache Haggard Adamson Bros.

 
Congratulations to the Adult Team
Gi Placers for
The Revolution XXVI

1st Marcelo Alonso BJJ with 113 points

2nd Lotus Club with 88 points

3rd Gracie Barra NW with 75 points

Congratulations to the Adult Team
No-Gi Placers for
The Revolution XXVI

1st SBG with 46 points

2nd United Fight Team with 41 points

3rd Lotus Club with 40 points

Congratulations to the Adult Team
Overall Placers for
 The Revolution XXVI

1st Lotus Club with 128 points (9 1st places)

2nd Place Marcello Alonso BJJ with 128 points (8 1st places)

3rd Place SBG with 112 points

Congratulations to the Youth/Junior Team Gi Placers for
The Revolution XXVI

1st Gracie Barra NW with 117 points

2nd Place SBG with 87 points

3rd Place Lotus Club with 67 points

Congratulations to the Youth/Junior Team No-Gi Placers for
The Revolution XXVI

1st SBG with 92 points

2nd Place Narrows Fight Team with 59 points

3rd Place Gracie Barra NW with 51 points

Congratulations to the Youth/Junior Team Overall Placers for
The Revolution XXVI

1st SBG with 179 points

2nd Place Gracie Barra NW with 168 points

3rd Place Narrows Fight Team with 125 points

 

 

Adult Gi Team Points

MABJJ  113

Lotus Club  88

GB NW  75

SBG  66

NW HIT Center  45

Ribeiro Lovato NW  43

Elite BJJ  39

Ivan Salaverry MMA  28

Alliance LA   26

Zenith  25

Narrows Fight Team  21

Iron Lion JJA  18

Impact Jiu Jitsu  17

United Fight Team  15

Newborn Cascao  14

Cia Paulista  13

Checkmat  12

Mat Chess MMA  11

Fjellman FightClub  10

Ronin Mat Club  10

New Breed  9

Shayne Simpson Team Rock Solid  9

Independent  5

Neah Bay Ground Control  5

Portland Jiu Jitsu  5

Cerna Martial Arts  4

Gravity BJJ  4

Imperial Jitz  4

Mata Leao Combat Sports  4

Ring Demon  4

SIMA  4

Stray Dogs  4

Cobra Kai  1

NWJJA  1

PDX BJJ  1

UWBJJ  1

Zenyu  1

 

Adult No-Gi Team Points

SBG  46

United Fight Team  41

Lotus Club  40

GB NW  32

NW HIT Center  27

AMC  26

UW BJJ  20

Mat Chess MMA  17

Narrows Fight Team  15

MABJJ  15

Alliance LA  13

10th Planet  13

Cerna Martial Arts  11

Ivan Salaverry MMA  10

Peak MMA & Fitness  9

Newborn Cascao JJ  9

Elite BJJ  5

SingHa MMA  4

Ring Demon  4

Ribeiro Lovato NW  4

Portland State University BJJ   4

Leading Edge Kickboxing  4

Independent  4

Impact Jiu Jits  4

Zenith/North Sound  1

Independent  1

Fjellman FightClub  1

Evergreen Karate and JJ  1

 

Adult Overall Team Points

Lotus Club  128

MABJJ  128

SBG  112

GB NW  107

NW HIT Center  72

United Fight Team  56

Ribeiro Lovato NW  47

Elite BJJ  44

Alliance LA  39

Ivan Salaverry MMA  38

Narrows Fight Team  36

Mat Chess MMA  28

AMC  26

Zenith  26

Newborn Cascao JJ  23

Impact Jiu Jitsu  21

UW BJJ  21

Iron Lion JJA  18

Cerna Martial Arts  15

10th Planet  13

Cia Paulista  13

Checkmat  12

Independent 12

Fjellman FightClub  11

Ronin Mat Club  10

New Breed  9

Peak MMA & Fitness  9

Shayne Simpson Team Rock Solid  9

Ring Demon  8

Neah Bay Ground Control  5

Portland Jiu Jitsu  5

Gravity BJJ  4

Imperial Jitz  4

Leading Edge Kickboxing  4

Mata Leao Combat Sports  4

Portland State University BJJ  4

SIMA  4

SingHa MMA  4

Stray Dogs  4

Cobra Kai  1

Evergreen Karate and JJ  1

NWJJA  1

PDX BJJ  1

Zenyu 1

 

Youth/Jr Gi Team Points

GB NW  117

SBG  87

Lotus Club  67

Narrows Fight Team  66

MABJJ  47

Ribeiro Lovato NW  44

Iron Lion JJA  44

Elite BJJ  44

Team Wise  32

NW HIT Center  31

Adamson Bros.  31

NOS / ATOS  19

PTT Vernon & Unity MA  13

Apex Martial Arts  13

Ring Demon  11

Purebred  10

Eatonville MMA  10

The Base Alliance JJ  9

Team Mean MMA  9

Newbreed  9

Independent  9

Full Impact Fitness  9

Chimera MMA  9

AOJ / ATOS  9

Yakima MMA  4

Fjellman Fight Club  4

Shayne Simpson Team Rock Solid  1

Champion Martial Arts  1

 

Youth/Jr No-Gi Team Points

SBG  92

Narrows Fight Team  59

GB NW  51

MABJJ  45

Iron Lion JJA  26

Elite BJJ  22

NOS/ATOS  19

Apex Martial Arts  18

Lotus Club  14

Team Wise  14

Adamson Bros.  13

PTT Vernon & Unity MA  13

Zenith  9

Ribeiro Lovato NW  8

Shayne Simpson Team Rock Solid  5

Eatonville MMA  4

Leading Edge Kickboxing  4

Team Mean MMA  4

Ring Demon  2

Newborn Cascao JJ  1

Newbreed  1

United Fight Team  1

 

Youth/Jr Overall Team Points

SBG  179

GB NW  168

Narrows Fight Team  125

MABJJ  92

Lotus Club  81

Iron Lion JJA  70

Elite BJJ of Everett  66

Ribeiro Lovato NW  52

Team Wise  46

Adamson Bros.  44

NOS / ATOS  38

Apex Martial Arts  31

NW HIT Center  31

PTT Vernon & Unity MA  26

Eatonville MMA  14

Ring Demon  13

Team Mean MMA  13

Newbreed  10

Purebred  10

AOJ / ATOS  9

Chimera MMA  9

Full Impact Fitness  9

Independent  9

The Base Alliance JJ  9

Zenith  9

Shayne Simpson Team Rock Solid  6

Fjellman Fight Club  4

Leading Edge Kickboxing  4

Yakima MMA  4

Champion Martial Arts  1

Newborn Cascao JJ   1

United Fight Team  1