PICTURES

 

Visit Our SmugMug Gallery

 

ADULT GI RESULTS

 

Vicious Submission Gi

Blake Bebee: 13 second Armbar

Brown  207.6 & Above

1st John Diggins  SBGi
2nd Trevin Raak  Lotus Club/Foster BJJ
3rd Nate Lynch  GB WA Seattle/Bellevue

Brown 167.6 to 194.5

1st Brent Primus  NWMA
2nd Joel Pettit  BJJ of Olympia
3rd Joshua Calvo  Lotus Club/Foster BJJ

Brown 167.5 & Below

1st Zach Adamson  Seaside JJA
2nd Michael Joy  Marcelo Alonso BJJ
3rd Nathan Adamson  Seaside JJA

Purple 221 & Above

1st Brandon Reed  Marcelo Alonso BJJ
2nd Vinh Pham  Lotus Club/Foster BJJ

Pruple 207.5

1st Kano Melvin  Marcelo Alonso BJJ
2nd Scott McQuary  Team Quest

Purple 194.5

1st  Jess Vaughn  Seaside JJA
2nd  Christopher Stearns  SBGi
3rd  Jeff Josephson  GB WA Ballard

Purple 181.0

1st Nik Gift  Seaside JJA
2nd Michael DeWitt Jr.  NWTC/10th Planet

Purple 154.0

1st Cody Cox  Iron Lion JJA
2nd Zach Dickson  SBGi
3rd Ethan Wakeley  Lotus Club/Foster BJJ

Blue 221.1 & Above

1st Michael Baltierra  Lotus Club/Foster BJJ
2nd Adam Ross  GB WA Federal Way

Blue 221.0

1st Ken Roach  Lotus Club/Foster BJJ
2nd Josh Smith  SBGi
3rd Peter Menuge  GB WA Seattle/Bellevue

Blue 207.5

1st Brent Ockerman  UTC & Demian Maia Jiu-Jitsu
2nd Hilario Anaya  DaKine BJJ
3rd Gus Nolte  SBGi

Blue 181.0 to 194.5

1st K.C. Thompson  Impact JJ
2nd Clayton Davis  Nemesis Jiu-Jitsu
3rd David Walker  SBGi

Blue 181.0

1st Blake Bebee  GB WA Ballard
2nd  hilip Raby  Team Monteiro
3rd Kyle Kraxberger  Rings JJ

Blue 167.5

1st William Hundven  Lotus Club/CSF
2nd  Javi Garcia  Salem-Keizer BJJA
3rd  Rama Reddy  NWJJA & MatChess & UWBJJ

Blue 154.0

1st Ben Brosbe  GB WA Seattle/Bellevue
2nd Daniel Aisaka  GB WA Seattle/Bellevue
3rd Trevor Sevigny  GB WA Ballard

Blue 141.1 & Below

1st Randy Baco   NWJJA
2nd Hoc Do  Marcelo Alonso BJJ
3rd Dyton Galliher  Iron Lion JJA

Blue Master 167.5

1st Glenn McCrary  GB WA Seattle/Bellevue
2nd Paul Meno  DaKine BJJ
3rd Paul Wade  10th Planet Portland

Blue Women 141.1 & Above

1st  Amanda Loewen  SBGi
2nd Leah Taylor  SBGi
3rd Jessica Sexton  5 Rings JJ

Blue Women 141.0

1st Rehanna Kerridge  Team Quest
2nd Rilla Foxdancer  GB WA & Sleeper Athletics

Blue Women 129.0 & Below

1st Illi Wong  T-Town MMA
2nd Sabrina Barrera  FMXMA
3rd Kimber Wright  Pedro Sauer & AMC Pankration

White 221.1 & Above

1st David Pearson  Moscow BJJ
2nd Jeff Wisher  SBGi
3rd Noah Gordon  5 Rings JJ

White 221.0

1st Justin Yeates  T-Town MMA
2nd Keith Kuckert  Independent
3rd Jason Purcell  GB WA Ballard

White 207.5

1st James Mole  Team Quest
2nd Albert Tadevosyan  Lotus Club/Foster BJJ
3rd Raymond Cuevas  Marcelo Alonso BJJ

White 194.5

1st Jungyeon Jo  Mat Chess
2nd Matthew Chandler  SBGi
3rd Chhi’med Kunzang  SBGi Montana

White 181.0

1st Phillip Zuck  Marcelo Alonso BJJ
2nd Brock Gorang  Marcelo Alonso BJJ
3rd Kris Hamper  Marcelo Alonso BJJ

White 167.5

1st Eldon Walker  Impact JJ
2nd Brendan Parker  GB WA Everett
3rd Alan Barthold  5 Rings JJ

White 154.0

1st Sam Lewis  Newborn-Cascao Jiu-Jitsu
2nd Gustavo Lewis  Lotus Club/Foster BJJ
3rd Johnny Schryer   ravity BJJ

White 141.0 & Below

1st Daniel Estigoy  Ring Demon
2nd Brian Huynh  NWMA
3rd Christopher Sharp  Marcelo Alonso BJJ/Hybrid

White Master 221.0

1st Johnny Sprada  Lotus Club/Combat Sport and Fitness
2nd Tyler Sever   T-Town MMA
3rd Casey Johnson  Summit BJJ

White Master 207.5

1st Lauriano Perreira  Lotus Club/Foster BJJ
2nd Chuck Jantzen  SBGi
3rd Nhi Cun   B WA Seattle/Bellevue

White Master 194.5

1st Brian House  GB WA Yakima
2nd Dan VanDetta  5 Rings JJ
3rd Larry Reynolds  SBGi

White Master 181.0

1st Scott Megargle  Lotus Club/Combat Sport and Fitness
2nd Timothy Morita  Oregon Martial Arts
3rd Nick Wood  GB WA Seattle/Bellevue

White Women 152.1 & Above

1st Melissa Deer  Lotus Club/Combat Sport and Fitness
2nd V Ellickson  Warhorse Jiu-Jitsu
3rd Jessica Aguilar  GB WA

White Women 152.0

1st Cornelia Rossier  GB WA Seattle/Bellevue
2nd Alicia Claiborne  Sleeper Athletics
3rd Carly Rangel  Arlington Kickboxing Academy

White Women  141.0

1st Jaime Brizzi  NWMA
2nd Morgen Peugh  GB WA Yakima
3rd Louisa Bruschi 5 Rings JJ

Women White 129.0 & Under

1st  Ali Beemsterboer  Shane Simpson Team Rock Solid
2nd Becca Hundven  T-Town MMA
3rd  Jade Tomelden  Gravity BJJ

 

ADULT NO-GI RESULTS

Vicious Submission Gi:

Matt Murdock :13 Guillotine Choke

 

Advanced 202.1 & Above

1st John Diggins  SBGi
2nd Tony Clark  Ivan Salaverry MMA

Advanced 202.0

1st Ivan Maryanski  Ivan Salaverry MMA
2nd Kosuke Minemura  Ivan Salaverry MMA
3rd Joel Pettit  BJJ of Olympia

Advanced 188.5

1st Steven Storwick  Victory Athletics
2nd Blake Bebee  GB WA Ballard

Advanced 175.5

1st  Michael DeWitt Jr. NW Training Center/10th Planet
2nd Damion Shehan  United Training Center

Advanced 162.0

1st Jacob Boysen  Ivan Salaverry MMA
2nd Dan Dejos  Ivan Salaverry MMA
3rd Benn Pyne  WA Seattle/Bellevue

Advanced 149.0 & Below

1st Randy Bacon  NWJJA
2nd Zach Dickson  SBGi

Intermediate 215.1 & Above

1st David Pearson  Moscow BJJ
2nd Justin Bottcher  T-Town MMA
3rd  Nick Shirley  AMC

Intermediate 215.0

1st Alfonso Gonzales  Northwest Defensive Arts
2nd Jack Darcher  Ivan Salaverry MMA

Intermediate 202.0

1st Jerry Tindall  RingDemon
2nd Don Almer  CodeFour Training
3rd Alex Kyllo  GB WA

Intermediate 188.5

1st Tyson Cunningham  Lotus Club/CSF
2nd Bradley Foust  Full Circle Fight Club
3rd Albert Tadevosyan  Lotus Club/Foster BJJ

Intermediate 175.5

1st Matt Murdock  Ivan Salaverry MMA
2nd Ryan Phillipy  BJJ Spokane
3rd Cory Schutz  Ivan Salaverry MMA

Intermediate 162.0

1st BJ Swift  Evolution BJJ
2nd Pete Nicacio  Ivan Salaverry MMA
3rd  Graham Hookano  NWTC/10th Planet

Intermediate 149.0

1st Rick Brewer Ivan Salaverry MMA
2nd Alex Miller  Shane Simpson Team Rock Solid

Intermediate 135.5 & Below

1st Manny Mendiola  DaKine BJJ
2nd Victor Young  Full Circle Fight Club

Intermediate Women 147.0

1st Rehanna Kerridge  Team Quest
2nd Alicia Claiborne  Ring Sports United
3rd Carly Rangel  Arlington Kickboxing Academy

Intermediate Women 135.5 & Below

1st Rilla Foxdancer  GB WA Seattle/Bellevue & Sleeper
2nd Kimber Wright  Pedro Sauer & AMC

Beginner 215.0

1st Grant Thompson  Edmonds BJJ
2nd  Jonathan Razo  GB WA Yakima
3rd Keith Kuckert  Independent

Beginner 202.0

1st Kevin Lepert  Chimera MMA
2nd Jeromy Scaggs  Marcelo Alonso BJJ
3rd Fernando Tovar  Marcelo Alonso BJJ/WCFC

Beginner 188.5

1st Mark Aulaumea  Ivan Salaverry MMA
2nd Kevin Gilbert  Ivan Salaverry MMA
3rd Justin Wilson  Chimera MMA

Beginner 175.5

1st Chris Hogan  G.U.M.M.A.
2nd Emre Gundogdu  Ivan Salaverry MMA
3rd  Justin Brown  GB WA Yakima

Beginner  162.0

1st Josh Kilfoyle  Battleground MMA
2n  Pedro Becerra  Marcelo Alonso BJJ/WCFC
3rd Andrew Molina  United Training Center

Beginner 149.0

1st Sam Lewis  Newborn-Cascao Jiu-Jitsu
2nd Kenneth Jensema Full Circle Fight Club
3rd Matt Toma  UWBJJ

Beginner 135.5 & Below

1st Trevor Gaskin  GB WA Yakima
2nd Richard Nguyen  Impact JJ
3rd  Jireh Carcellar  BJJ Of Olympia

Beginner Women 135.5 & Below

1st Kala Shivers  United Training Center
2nd Jessie Engler  Marcelo Alonso BJJ/WCFC
3rdAndrea Sawyer  Marcelo Alonso BJJ/WCFC

 

YOUTH GI RESULTS

White 5 to 7 36 to 46

1st Kyle Bridge  Iron Lion JJA
2nd Carson Fricke  GB WA Seattle/Bellevue
3rd Traic Fainter  SBGi

White 6 & 7 47 to 56

1st Madeline Patrick  DFCC
2nd Mac Qusick  SBGi
3rd Bella Arriaga  SBGi

White 7 & 8 61 to 67

1st Liam Mallory  Purebred
2nd Roman Thome  Sleeper Athletics
3rd Phillip Jacobse   BJJ of Olympia

White 7 to 9 70 to 76

1st Avery Stiles  SBGi
2nd Collin Nager Marcelo Alonso BJJ
3rd Grey Sunderland  GB WA Seattle/Bellevue

White 8 & 9 48 to 55

1st Hayden Gomel  SBGi
2nd Luke Manchester  GB WA Seattle/Bellevue
3rd Tabitha DeGolier  Lotus Club/Foster BJJ

White 8 to 10 55 to 60

1st Jaiden Bundy  Shane Simpson Team Rock Solid
2nd Nicole Carl  Fife BJJ
3rd Emil Rahman  Lotus Club/Foster BJJ

White 9 to 10 63 to 68

1st Payton Keough  Iron Lion JJA
2nd Adrian Barrera  FMXMA
3rd Tristin Dains  Bloodline

White 9 to 10 80 to 92

1st Ana Baldner  GB WA Seattle/Bellevue
2nd Kyle Souza  Marcelo Alonso BJJ
3rd Jonathan Sanchez  Shane Simpson Team Rock Solid

White 10 to 11 105 to 115

1st Tyler Haney  Purebred
2nd Derrek Stevens  OBJJ
3rd Jared Howells  Lotus Club/Combat Sport and Fitness

White 10 to 12 71 to 79

1st  Cole Manchester  GB WA Seattle/Bellevue
2nd  Dacian Wise-Drennen  Lotus Club/CSF

3rd Colton Schneider  BJJ of Olympia

White 11 95 to 95

1st Andrew Moskal  Shane Simpson Team Rock Solid
2nd Garrison Foster  GB WA Seattle/Bellevue

White 12 130 to 137

1st Kaleb Thome  Sleeper Athletics
2nd Jonas Adams  ACMMA
3rd Luke Denuelle  BJJ of Olympia

White 13 201 to 208

1st Daniel Matapula  Sleeper Athletics
2nd Reiner Tuiolemotu  Sleeper Athletics
3rd Chance Smith  T-Town MMA

White 13 to 15 90 to 100

1st Ryley Absher  MABJJ/Team Resistance
2nd Eli Clure  MABJJ/Team Resistance
3rd Cameron Meade  GB WA Seattle/Bellevue

White 13 to 15 112 to 127

1st Hunter Gomel  SBGi
2n Tanner Griffiths  Marcelo Alonso/WCFC
3rd  Isis Wadleig   DaKine BJJ

White 13 to 15 174 to 185

1st Nathan Hanson  GB WA Everett
2nd Tristan Neeley  BJJ of Olympia
3rd Mia Scholoss  SBGi

White 14 & 15 133 to 142

1st Jacob Davis  Everett Jiu Jitsu
2nd Austin Wolfe  GB WA Seattle/Bellevue
3rd Jordan Brewer  BJKB & BJJ of Olympia

White 15 & 16 160 to 167

1st Vito Tuiolemotu  Sleeper Athletics
2nd Jordan Foster  Lotus Club/Foster BJJ

White 16 & 17 125 to 133

1st Kurt Burgan  Newborn-Cascao Jiu-Jitsu
2nd Sean Williams  Lotus Club/CSF
3rd Christian Scholoss  SBGi

White 16 & 17 142 to 147

1st Dakota Tackett  SBGi
2nd Ocean Wadleigh  DaKine BJJ
3rd Garret Moser  Marcelo Alonso BJJ/WCFC

White 16 & 17 1750 to 180

1st Brandon Wolfe  GB WA Seattle/Bellevue
2nd Kendal McNab  Marcelo Alonso BJJ
3rd Nicholaus Veljkov  Marcelo Alonso BJJ/WCFC

Yellow 7 & 8 45 to 55

1st Kyler Romero  GB WA Yakima
2nd Austin McCalib  Fife BJJ
3rd Joey Davison  SBGi

Yellow 8 & 9 60 to 70

1st Monkey Carroll  Lotus Club/Combat Sport and Fitness
2nd  Jalen Hawes  SBGi
3rd Logan Lechot  Iron Lion JJA

Yellow 8 to 10 79 to 84

1st Hixon Dorsett  5 Rings JJ
2nd Noah Nickless  Lotus Club/Foster BJJ
3rd Candace Hernandez  GB WA Yakima

Yellow 10 & 11 68 to 75

1st Johnny Drakes  GB WA Yakima
2nd Ricky Escalant   Seattle BJJ
3rd Colter Jacobsen  BJJ of Olympia

Yellow 10 to 12 97 to 104

1st Chase Hooper   Lotus Club/Combat Sport and Fitness
2nd Mason Flint  GB WA
3rd Madison Martin  MABJJ/Hybrid

Yellow 11 to 14 122 to 137

1st Gavin Turcott  Bloodline
2nd Devin Tracy  Marcelo Alonso BJJ
3rd Xavier Bruening  5 Rings JJ

Yellow 12 & 13 103 to 111

1st Christopher Hurd  BJJ of Olympia
2nd Caitlin Williams  Lotus Club/Combat Sport and Fitness
3rd  Moses Romer   BJJ of Olympia

Yellow 12 to 14

1st Jordan Carranza  GB WA YAkima
2nd Cooper McAuslan  Arlington Kickboxing
3rd Hunter Conway  MABJJ/Team Resistance

Yellow 13 to 15 140 to 153

1st Evan Yokoyama  Seaside JJA
2nd Payton O’Meara  Steve Maxwell BJJ
3rd Dillon Wyatt  T-Town MMA

Yellow 15 158 to 160

1st Brant Powers  T-Town MMA
2nd Spencer Pedroni  Fife BJJ Team Monteiro
3rd Emilio Ambrocio  Lotus Club/Foster BJJ

Orange 8 & 9 52 to 63

1st Ricky Davison  SBGi
2nd Stella Davison  SBGi
3rd Karen O’Neal  5 Rings JJ

Orange 11 & 12 73 to 78

1st Emmanuel Ardena  Sleeper Athletics
2nd Ted Davison  SBGi

Orange 12 to 14 106 to 115

1st Airik Spike  Fife BJJ
2nd Anthony Flint  GB WA
3rd Davin Barthold  5 Rings JJ

Orange 13 & 14 132 to 142

1st Carson Whittaker  Lotus Club/Foster BJJ
2nd John Anderson  5 Rings JJ
3rd Chad Platt-Kuh   Iron Lion JJA

Orange 15 & 16 126 to 130

1st Bryn Stump  T-Town MMA
2nd Matthew Paul  Seattle BJJ

Green 15 & 16 125 to 132

1st Wolfgang Prince-Wilhem  Iron Lion JJA
2nd Richie Nicolini  GB WA Seattle/Bellevue
3rd Abby Sheets  BJJ of Olympia

Blue 16 & 17 150 to 157

1st Hunter Hass  Universal JJ
2nd Nicholas Hansen  GB WA Yakima

 

YOUTH NO-GI RESULTS

Beginner 5 & 6 36 to 48

1st Traic Fainter  SBGi
2nd Kavy Siguenza  Sleeper Athletics

Beginner 6 & 7 51 to 56

1st Tenocht Arena  Sleeper Athletics
2nd Robert Stevens  BJJ of Yakima
3rd Bella Arriaga  SBGi

Beginner 7 & 8 60 to 66

1st  Sutton Keeler  SBGi
2nd Roman Thome  Sleeper Athletics
3rd Chloe French  Marcelo Alonso BJJ/WCFC

Beginner 7 to 9 70 to 76

1st Avery Stiles  SBGi
2nd  Max Baer  Sleeper Athletics
3rd  Bridger Wareham  SBGi

Beginner 8 & 9 48 to 55

1st Luke Manchester  GB WA
2ndHayden Gomel  SBGi
3rd Ian Chavez  Ring Sports United

Beginner 9 to 10 59 to 56

1st Jaiden Bundy  Shane Simpson Team Rock Solid
2nd Jalen Hawes  SBGi
3rd Tristin Dains  Bloodline

Beginner 10 & 11 68 to 80

1st Johnny Drakes  GB WA Yakima
2ndCole Manchester  GB WA Seattle/Bellevue
3rd Dre Forbes  GB WA Seattle/Bellevue

Beginner 12 130 to 137

1st Jonas Adams  ACMMA
2nd Parker Neeley  BJJ of Olympia
3rd  aleb Thone  Sleeper Athletics

Beginner 12 & 13 96 to 105

1st Cole Tucker  Bloodline
2nd Erika Dezellem  GB WA Yakima

Beginner 13 185 & Above

1st Daniel Matapaula  Sleeper Athletics
2nd Tristan Neelery  BJJ of Olympia
3rd Reiner Tuiolemotu   leeper Athletics

Beginner 13 & 15 110 to 118

1st Aiden Jackson   odeFour Training
2nd Tanner Griffiths  MABBJ/WCFC

Beginner 15 & 16 125 to 135

1st Hunter Gomel  SBGi
2nd  Abby Sheets  BJJ of Olympia
3rd Jordan Brewer  BJKA & BJJ of Olympia

Beginner 15 & 16 169 to 185

1st Kendall McNab  Marcelo Alonso BJJ/WCFC
2nd Dylan Potter  Brian Johnson Kickboxing
3rd Vito Tuiolemotu  Sleeper Athletics

Beginner 16 & 17 145 to 452

1st Matthew Hughes  Ring Demon
2nd  Bladden Bushaw  Brian Johnson Kickboxing
3rd  Ocean Wadleigh  DaKine BJJ

Intermediate 7 to 9 45 to 55

1st Stella Davison  SBGi
2nd Kyler Romero  GB WA Yakima
3rd Ricky Davison  SBGi

Intermediate 8 to 11 61 to 73

1st Ted Davison  SBGi
2nd Monkey Carroll  Lotus Club/Combat Sport and Fitness
3rd Isaac Lawrence  Iron Lion JJA

Intermediate 12 to 14 85 to 115

1st Airik Spike Fife BJJ
2nd Anthony Flint  GB WA
3rd Davin Barthold  5 Rings JJ

Intermediate 14 & 15 137 to 142

1st Dillon Wyatt  T-Town MMA
2nd Chad Platt-Kuhn  Iron Lion JJA

Intermediate 15 & 16 1221 to 133

1st Christian Schloss  SBGi
2nd Bryn Stump  T-Town MMA
3rd Shellby Connelly  NWTC

Intermediate 15 155 to 158

1st Brant Powers  T-Town MMA
2nd Emilio Ambrocio  Lotus Club/Foster BJJ

Intermediate 15 to 16 176 to 180

1st Brandon Wolfe  GB WA Seattle/Bellevue
2nd Mia Schloss  SBGi

Intermediate 16 to 17 144 to 155

1st Nicholas Hansen  GB WA Yakima
2nd Dakota Tacke   SBGi

Advanced 10 to 12 78 to 81

1st Emmanuel Ardena  Sleeper
2nd Candace Hernandez  GB WA Yakima

 
Congratulations to the Adult Team Gi Champions for
The Revolution 03.12.11

LOTUS CLUB
with 84 points

Congratulations to the Adult Team No-Gi Champions for
The Revolution 03.12.11

IVAN SALAVERRY MMA
with 86 points

Congratulations to the Adult Team Overall Champions for
The Revolution 03.12.11

Gracie Barra WA
with 99.5 points

Congratulations to the Youth/Junior Team Gi Champions for
The Revolution 03.12.11

Gracie Barra WA
with 98 points

Congratulations to the Youth/Junior Team No-Gi Champions for
The Revolution 03.12.11

SBGi
with 82 points

Congratulations to the Youth/Junior Team Overall Champions for
The Revolution 03.12.11

Gracie Barra WA
with 155 points

Adult Gi Team Points

Lotus Club  84

Gracie Barra WA  74

SBGi  54

Marcelo Alonso BJJ  46

Seaside JJA  34

T-Town MMA  27

NWMA  25

Team Quest  23

Impact JJ  19

Iron Lion JJA  12

NWJJA  10

UTC & Demian Maia Jiu-Jitsu  10

Mat Chess  9

Moscow BJJ  9

Newborn-Cascao Jiu-Jitsu  9

Ring Demon  9

Shane Simpson Team Rock Solid  9

5 Rings JJ  9

DaKine BJJ  8

Sleeper Athletics  6

BJJ of Olympia  4

FMXMA  4

Independent  4

Nemesis Jiu-Jitsu  4

NWTC/10th Planet  4

Oregon Martial Arts  4

Salem-Keizer BJJA  4

Team Monteiro  4

Warhorse Jiu-Jitsu  4

Gravity BJJ  2

10th Planet Portland  1

Arlington Kickboxing Academy  1

Pedro Sauer & AMC Pankration  1

Summit BJJ  1 

 

Adult No-Gi Team Points

Ivan Salaverry MMA  86

Gracie Barra WA  25.5

SBGi  17

NWTraining Center/10th Planet  14

United Training Center  14

Marcelo Alonso BJJ  14

NWJJA  13

Victory Athletics  13

Lotus Club  12

Full Circle Fight Club  12

DaKine BJJ  11

Evolution BJJ  11

Moscow BJJ  11

Northwest Defensive Arts  11

RingDemon  11

Team Quest  11

Chimera MMA  10

Battleground MMA  9

Edmonds BJJ  9

G.U.M.M.A. 

Newborn-Cascao Jiu-Jitsu  9

Sleeper Athletics  5.5

BJJ Spokane  4

CodeFour Training  4

Impact JJ  4

Pedro Sauer & AMC  4

Ring Sports United  4

Shane Simpson Team Rock Solid  4

T-Town MMA  4

BJJ of Olympia  2

AMC  1

Arlington Kickboxing Academy  1

Independent  1

UWBJ  1

 

Adult Overall Team Points

Gracie Barra WA  99.5

Lotus Club  96

Ivan Salaverry MMA  86

SBGi  71

Marcelo Alonso BJJ  60

Seaside JJA  34

Team Quest  34

T-Town MMA  31

NWMA  25

NWJJA  23

Moscow BJJ  20

Ring Demon  20

DaKine BJJ  19

Newborn-Cascao Jiu-Jitsu  18

Northwest Training Center/10th Planet  18

Impact JJ  14

United Training Center  14

Shane Simpson Team Rock Solid  13

Victory Athletics  13

Full Circle Fight Club  12

Iron Lion JJA  12

Sleeper Athletics  11.5

Evolution BJJ  11

Northwest Defensive Arts  11

UTC & Demian Maia Jiu-Jitsu  10

5 Rings JJ  9

Battleground MMA  9

Chimera MMA  9

Edmonds BJJ  9

G.U.M.M.A.  9

Mat Ches  s9

BJJ of Olympia  6

Independent  5

Pedro Sauer & AMC  5

BJJ Spokane  4

CodeFour Training  4

FMXMA  4

Nemesis Jiu-Jitsu  4

Oregon Martial Arts  4

Ring Sports United  4

Salem-Keizer BJJA  4

Team Monteiro  4

Warhorse Jiu-Jitsu  4

Arlington Kickboxing Academy  2

Gravity BJJ  2

10th Planet Portland  1

AMC  1

Summit BJJ  1

UWBJJ  1

 

Youth/Jr Gi Team Points

Gracie Barra WA  98

SBGi  66

Lotus Club  47

Sleeper Athletics  44

Marcelo Alonso BJJ  37

Iron Lion JJA  29

Fife BJJ  21

T-Town MMA  20

BJJ of Olympia  19.5

Shane Simpson Team Rock Solid  19

Purebred  18

5 Rings JJ  16

Bloodline  10

DFCC  9

Everett Jiu Jitsu  9

Newborn-Cascao Jiu-Jitsu  9

Seaside JJA  9

Universal JJ  9

Seattle BJJ  8

DaKine BJJ  5

ACMMA  4

Arlington Kickboxing  4

FMXMA  4

Steve Maxwell BJJ  4

BJKB & BJJ of Olympia  0.5

 

Youth/Jr No-Gi Team Points

SBGi  82

Gracie Barra WA  57

Sleeper Athletics  42

T-Town MMA  22

Marcelo Alonso BJJ  14

BJJ of Olympia  12.5

Bloodline  10

ACMMA  9

CodeFour Training  9

Fife BJJ  9

Ring Demon  9

Shane Simpson Team Rock Solid  9

Brian Johnson Kickboxing  8.5

Lotus Club  8

Iron Lion JJA  5

5 Rings JJ  5

BJJ of Yakima  4

DaKine BJJ  1

Ring Sports United  1

 

Youth/Jr Overall Team Points

Gracie Barra WA  155

SBGi  148

Sleeper Athletics  86

Lotus Club  55

Marcelo Alonso BJJ  51

T-Town MMA  42

Iron Lion JJA  34

BJJ of Olympia  32

Fife BJJ  30

Shane Simpson Team Rock Solid  28

5 Rings JJ  21

Bloodline  20

Purebred  18

ACMMA  13

DFCC  9

Everett Jiu Jitsu  9

Newborn-Cascao Jiu-Jitsu  9

Ring Demon  9

Seaside JJA  9

Universal JJ  9

Brian Johnson Kickboxing  9

Seattle BJJ  8

DaKine BJJ  6

Arlington Kickboxing  4

BJJ of Yakima  4

FMXMA  4

Steve Maxwell BJJ  4

Ring Sports United  1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Revolution 03.12.11