The Revolution 07.17.10

PICTURES

 

Visit Our SmugMug Gallery

 

ADULT GI RESULTS

 

Vicious Submission Gi

:08 Seconds   Eduardo Batista

 

Black Combined

1st Diego Noguiera  Alive MMA/BTT
2nd Carlos Sievert  GB WA Seattle
3rd Jesse Ruth  GB WA Seattle

Brown 181.1 & Above

1st Bill Bradley  Alive MMA/BTT
2nd Steve Cabana  MABJJ
3rd Chris Davis   MABJJ

Brown 181.0

1st Lance Parrish  GB WA Seattle
2nd Tom Tegner  Alive MMA/BTT

Purple 207.6 & Above

1st Stephan Van Gerpen  Moscow BJJ
2nd Trevin Raak  Lotus Club FBJJ
3rd Brian Matheson GB WA Ballard

Purple 207.5

1st John Diggins Straight Blast Gym
2nd  Joe Noel MABJJ

Purple 195.5

1st Christopher Stearns  Straight Blast Gym
2nd Jeff Josephson  GB WA Ballard
3rd Eric Sijgers   GB WA Ballard

Purple 167.5

1st Sauleh Eetamadi   GB WA Seattle
2nd Jacob Boysen  MABJJ
3rd Chris Dealy  Touch Em Up

Blue 207.6 & Above

1st Cody Sutherland   GB WA Seattle
2nd  Michael Amador  5 Rings Jiu Jitsu
3rd  Brian Johnson  T-Town MMA

Blue  207.5

1st KC Thompson  Impact Jiu Jitsu
2nd Daniel Sobole  Lotus Club FBJJ
3rd Derek Bitte   New Breed

Blue 194.5

1st Derek Ejde  MABJJ
2nd Andrew Furman  MABJJ
3rd Clayton Davis Cypher BJJ

Blue 181.0

1st Conan Riojas  Team Quest
2nd Jud Williams T-Town MMA
3rd Nadir Kiyanclar GB WA Ballard

Blue 167.5

1st Eric Gerdes  MABJJ Astoria
2nd Vernon Richards  MABJJ
3rd Brent Reichert  T-Town MMA

Blue 154.0

1st Ethan Wakeley Lotus Club FBJJ
2nd Trey Hull  Lotus Club FBJJ
3rd Alisson Teixeira  GB WA Seattle

Blue 141

1st Andrew Sicat  MABJJ
2nd Ronald Nomi  GB WA Seattle
3rd Jay Pense Touch M Up

Blue Women 163.0 & Below

1st Leah Taylor Straight Blast Gym
2nd Bianca Parrish  GB WA Seattle

White 221.1 & Above

1st John Raven  Impact Jiu Jitsu
2nd Faapo Reedus  MABJJ
3rd Kyle Adams  NW Jiu Jitsu Academy

White 221.0

1st Joshua Smith Straight Blast Gym
2nd Chris Caskey  MABJJ Astoria
3rd Jesse Clausen GB WA Seattle

White 207.5

1st Matt Bean Lotus Club FBJJ
2nd Brian Sullivan Fisticuffs
3rd Patrick Genest  GB WA Seattle

White 194.5

1st Nick Marvin 5 Rings Jiu Jitsu
2nd Preston Bower  5 Rings Jiu Jitsu
3rd Tyson Cunningham  Lotus Club CSF

White 181.0

1st Nick Henes Lotus Club FBJJ
2nd Josh Girello Lotus Club
3rd Kyle Lundstrom   MABJJ Monroe

White 167.5

1st Andreas Correa  5 Rings Jiu Jitsu
2nd Kevin Thompson  Lotus Club FBJJ
3rd  John Gilmore   GB WA Ballard

White154.0

1st Zack West  Scotts BJJ & Combat Grappling
2nd Jake Burns  Scotts BJJ & CombatGrappling
3rd  Rick Cummins  ACMMA

White 141.0 & Below

1st Craig Leong  NW Jiu Jitsu Academy
2nd Sophal Heang  BJJ of Olympia
3rd  Brian Hurt  GB WA Seattle

 White Women163.1 & Above

1st Jessica Sea   MABJJ
2nd Rosa Crumpton  Gamebred
3rd  Elena Stowell Lotus Club FBJJ

White Women 163.0

1st Jessica Sexton 5 Rings Jiu Jitsu
2nd Lori Molitor MABJJ
3rd Cyrena Respini-Irwin  Lotus Club FBJJ

White Women 152.0

1st  Amanda Loewen  Straight Blast Gym
2nd Carly VanWetten   5 Rings Jiu Jitsu

White Women 141.0

1st Stevie Williams  Lotus Club CSF
2nd Amy Bartlett-McGaughey   MABJJ Hybrid
3rd Rachel Kollar United Training Center

White Women 129.0 & Below

1st  Michelle Seward GB WA Ballard
2nd  Illi Wong T-Town MMA
3rd  Jade Tomelden  GB Surrey

 

ADULT NO GI RESULTS

 

Vicious Submission NoGi

:06  John Gress

 

Advanced 202.0

1st Bill Bradley  Alive MMA/BTT
2nd James Bergstom  Full Circle Fight Club

Advanced 188.5

1st  Andy Paves  Ivan Salaverry MMA
2nd Christopher Davis   MABJJ
3rd  Ronnie Russnes   Independent

Advanced 162.1 to 175.5

1st Stephen Harvey  United Training Center
2nd  Alex Branom Team Quest
3rd Conan Riojas  Team Quest

Advanced 162.0 & Below

1st  Jacob Boysen  Ivan Salaverry MMA
2nd Brad Conway  MABJJ
3rd Dan Dejos  Ivan Salaverry MMA

Intermediate 215.1 & Above

1st David Lopez  Ring Demon
2nd Adam Abdelhamed  Ring Sports United
3rd Justin Bottcher T-Town MMA

Intermediate 202.1 to 215.0

1st Jerry Tindall  Ring Demon
2nd Jack Darcher  Ivan Salaverry MMA
3rd Beau Maples  Ivan Salaverry MMA

Intermediate 175.6 to 188.5

1st Casey Park  Lotus Club CSF
2nd Tyler Donahue  Ring Sports United
3rd Kyle Harmia  T-Town MMA

Intermediate 162.1 to 175.5

1st Eddie Rajavong  Renton
2nd Alan Barthold  Impact Jiu Jitsu
3rd Billy Yi  Next Level MMA

Intermediate 149.1 to 162.0

1st Ethan Wakeley  Lotus Club FBJJ
2nd Eric Gerdes  MABJJ Astoria
3rd Jacques Willis  Ring Demon

Intermediate 149.0 & Below

1st  “Nutshot” DeVeglio  Lotus Club CSF
2nd Pedro Nicacio  Ivan Salaverry MMA
3rd Miguel Gonzalez  T-Town MMA

Beginner 215.1 & Above

1st Bubba Bragg  MABJJ Kalahi
2nd Jesse Collins  Touch M Up
1st Stephan Avorkliya  Independent

Beginner 202.1 to 215.0

2nd Jay White  Sleeper Athletics
3rd Nicholas Filer  Lotus Club

Beginner 188.6 to 202.0

1st  John-Michael Melville  United Training Center
2nd Phillip Yecny  Lotus Club FBJJ
3rd Geromy Scaggs  MABJJ

Beginner 175.6 to 188.5

1st  John Gress   Team Eastside
2nd Donald High   NW Defensive Arts
3rd  Armando Best  Black Belt USA

Beginner 162.1 to 175.5

1st Zach Martin  Team Show
2nd Joel Raff  Ring Sports United
3rd Cory Schutz  Ivan Salaverry MMA

Beginner 149.1 to 162.0

1st Corey Winkle BTT
2nd Tony Stash   MABJJ
3rd Scott Lee  Universal

Beginner 135.6 to 149.0

1st Rick Brewer Ivan Salaverry MMA
2nd Tim Riece  MABJJ WCFC
3rd Rick Cummins   ACMMA

Beginner 135.5 & Below

1st D’Artagnan Wagoner   MABJJ Kalahi
2nd Omar Arredondo   Redmond MMA
3rd Austin Durham Vision Quest

Beginner Women 135.5

1st Rachel Kollar  United Training Center
2nd Illi Wong  T-Town MMA

 

YOUTH GI RESULTS

White 40 to 50 6 & 7

1st Dominic Batara   Purebred
2nd Austin Mcalib  Gamebred
3rd Seth Dawkins  Bloodline

White 54 to 59 6 & 7

1st Liam Mallory  Purebred
2nd Nicholas Summers  GB WA Yakima
3rd Kyle Fancher  MABJJ

White 62 to 68 7 to 9

1st George Perea III  Yakima MMA
2nd Jacob Raaford  Purebred
3rd Collin Nager   T-Town MMA

White 75 to 85 7 to 9

1st Gage Cook  Yakima MMA
2nd Hixon Dorsett  5 Rings Jiu Jitsu
3rd Kyle Souza  T-Town MMA

White 50 to 59 8 & 9

1st Yusef Nelson   GB WA Seattle
2nd Isaac Lawrence  Lions Den
3rd Emilio Garcia   Yakima MMA

White 61 to 62 10 & 11

1st Jacob Berhnhard  Lotus Club FBJJ
2nd Cutter Copeland  BJJ of Olympia
3rd LJ Drakes  GB WA Yakima

White 72 to 82 10 & 11

1st  Jaray Corpus  Lotus Club FBJJ
2nd Calvin Perry  Gamebred
3rd  Sydney Perry   Gamebred

White 100 to 115 11

1st Madison Martin   MABJJ Hybrid
2nd Matthew McKinney  MABJJ

White 78 to 84 12 to 14

1st Elijah Clure  MABJJ Team Resistance
2nd Jordan Carranza   GB WA Yakima
3rd Chloe Dorsett  5 Rings Jiu Jitsu

White 95 to 103 13

1st Ryley Absher  MABJJ
2nd  Jade Bateman Bloodline
3rd Jayd Perea Yakima MMA

White 85 to 91 10

1st Ryan Redford  Bloodline
2nd Cammy Guerin  Yakima MMA
3rd Ethan Wood  MABJJ

White 127 to 135 13 & 14

1st Thomas Runnells  MABJJ Kalahi
2nd Austin Wolfe MABJJ
3rd Dillon Wyatt  T-Town MMA

White 110 to 128 14 & 15

1st Devin Tracy MABJJ
2nd Kyra Batara  Purebred
3rd Patrick Mendiola  MABJ

White 124 to 133 14 to 16

1st AJ Pontelandolfo  Bloodline
2nd Shane SanNicolas  Da Kine
3rd Seth Ziolkowski Da Kine

White 145 to 155 14 to 16

1st Kody Moormeier  Lotus Club FBJJ
2nd Ocean Wadleigh  Da Kine
3rd  Ziggy Kotchetkovo  5 Rings Jiu Jitsu

White 159 to 170 14 to 16

1st Dane Parker North Sound BJJ
2nd Dominic Mendiola  Da Kine
3rd Dominik Yorio  Lotus Club

White 170 to 180 15 & 16

1st  Tyler Saichompoo  Da Kine
2nd Brandon Wolfe  MABJJ
3rd Michael McGee   Bloodline

Yellow 62 to 67 6

1st Dylan Melton T-Town MMA
2nd Luke Verley  Seaside BJJ

Yellow 53 & Under 8

1st Kyler Romero  GB WA Yakima
2nd Haskelle White  5 Rings Jiu Jitsu

Yellow 67 to 76 8 to 11

1st Emmanuel Ardena  Sleeper Athletics
2nd  Aiden Mallory  Purebred
3rd  Vincent Hauser  GB WA

Yellow 89 to 117 8 to 12

1st Chase Hooper   Lotus Club CSF
2nd Cole Tucker  Bloodline
3rd Madison Morton  Bloodline

Yellow 82 to 93 12 & 13

1st Julian Ambrocio  Lotus Club FBJJ
2ndHunter Conway  MABJJ Team Resistance
3rd Ryan Rea Matworks

Yellow 123 to 134 13 to 15

1st Carson Whitaker Lotus Club FBJJ
2nd Emilio Ambrocio  Lotus Club FBJJ
3rd Andrew Andrada  ACMMA

Yellow 150 to 155 14

1st Brant Powers T-Town MMA
2nd Zachary Baltierra  Lotus Club FBJJ

Orange 115 to 121 13 to 15

1st Johnathan Davidson   5 Rings Jiu Jitsu
2nd Travis Foott  Gamebred
3rd Airik Spike  Gamebred

Blue 124 to 136 15 & 16

1st Nick HansenGB WA Yakima
2nd Evan Griffin   Gamebred
3rd Joel Murphy  Karate NorthWest

 

YOUTH NO-GI RESULTS

Beginner 40 to 50 6

1st Seth Dawkins  Bloodline
2nd Casey Maxwell  GB WA Seattle

Beginner 51 to 59 6 to 8

1st Kaiden Hendrix   Team Redline
2nd  Isaac Lawrence  Lions Den
3rd Nicholas Summers  GB WA Yakima

Beginner 59 to 67 8 & 9

1st Yusef Nelson   Ring Sports United
2nd Jacob Radford   Purebred
3rd Jacob Reese  BJJ of Olympia

Beginner 61 to 71  10 & 11

1st LJ Drakes  GB WA Yakima
2nd Jacob Burnhard   Lotus Club FBJJ
3rd  Asher Handaly   Ring Sports United

Beginner 94 to 101 11 & 12

1st Mac Espedilla  Team Redline
2nd Cole Tucker   Bloodline
3rd Matthew McKinney  MABJJ Hybrid

Beginner 135 to 140 11 to 13

1st  Jackson Munnell  Lotus Club CSF
2nd Parker Neeley   BJJ of Olympia

Beginner 117 to 120 12 & 13

1st Gavin Turcott  GB WA Seattle
2nd Sontia Tiglao  MABJJ

Beginner 95 to 103 13

1st Ryley Absher   Team Redline
2nd  Jayd Perea  Yakima MMA
3rd Tanner Griffiths  MABJJ

Beginner 89 to 110 13 to 15

1st Cody Knight  Touch m Up
2nd Kyra Batara  Purebred
3rd Andrew Revilla  Battleground

Beginner 123 to 128 15 &16

1st  Diego Blanco  Team Hermes Franca
2nd Bryn Stump  T-Town MMA
3rd Sean Swanson  Millers Martial Arts Academy

Beginner 138 to 147 15 to 17

1st Skyler Swan  Team Bartinho
2nd Matt Jones   West Coast Fight Team
3rd Benjamin Coomer   Eastside MMA

Intermediate 49 & Below 6 & 7

1st Dominic Batara  Purebred
2nd Phoenix Common  Alive MMA/BTT

Intermediate 50 to 59 8 & 9

1st Emilio Garcia   Yakima MMA
2nd Stevie Mayhue  Yakima MMA
3rd Timur Tezekbaev GB WA Yakima

Intermediate 65 to 75 8 to 10

1st Kyle Beal   USA Cobra
2nd  Luis Romero  Yakima MMA
3rd George Perea III   Yakima MMA

Intermediate 89 to 99 10 to 13

1st Julian Ambrocio Lotus Club FBJJ
2nd Kaitlin Lovelace  Lotus Club CSF
3rd Ryan Rea  Matworks

Intermediate 75 to 85 11 to 14

1st  Andrew Curry  USA Cobra
2nd Emmanuel Ardena  Sleeper Athletics
3rd Hunter Conway  MABJJ Team Resistance

Intermediate 134 to 135 13 & 14

1st Emilio Ambrocio  Lotus Club FBJJ
2nd Austin Lewis  MABJJ

Intermediate 112 to 124 13 & 14

1st  Andrew Andrada   ACMMA
2nd Carson Whitaker  Lotus Club FBJJ
3rd Airik Spike  Gamebred

Intermediate 135 & Above  14 to 16

1st Brandon Wolfe  MABJJ
2nd Nick Hansen  GB WA Yakima
3rd Brant Powers  T-Town MMA

Congratulations to the Team
Gi Champions for
The Revolution 07.17.10

MARCELO ALONSO BJJ
with 141 points

 

Congratulations to the Team
No-Gi Champions for
The Revolution 07.17.10

LOTUS CLUB
with 77 points

 

Congratulations to the Team
 Overall Champions for
The Revolution 07.17.10

LOTUS CLUB
with 200 points
16 1st Place winners

Adult Gi Team Points

MABJJ  141

Lotus Club  123

GB WA Ballard  104

5 Rings Jiu Jitsu   58

Straight Blast Gym  50

T-Town MMA  31

Purebred  30

Bloodline  29

Alive MMA/BTT  28

Yakima MMA  24

Da Kine  22

Gambred  22

Impact Jiu Jitsu  19

Scotts BJJ & Combat Grappling  13

Moscow BJJ  11

NW Jiu Jitsu Academy  10

Team Quest  10

North Sound BJJ  9

Sleeper Athletics  9

BJJ of Olympia  8

Fisticuffs  4

Lions Den  4

Seaside BJJ  4

ACMMA  2

Touch M Up  2

Cypher BJJ  1

GB Surrey  1

Karate NorthWest  1

Matworks  1

New Breed  1

United Training Center  1

 

Adult NoGi Team Points

Lotus Club 77

MABJJ 59

Ivan Salaverry MMA 46

United Training Center 31

GB WA Seattle 28

Team Redline 27

Alive MMA/BTT 26

Ring Demon 23

Ring Sports United 22

Yakima MMA 22

USA Cobra 18

Purebred 17

Bloodline 13

Touch m Up 13

T-Town MMA 12

Renton 11

ACMMA 10

Team Bartinho 9

Team Eastside 9

Team Hermes Franca 9

Team Show 9

Sleeper Athletics 8

BJJ of Olympia 5

Team Quest 5

Full Circle Fight Club 4

Impact Jiu Jitsu 4

Lions Den 4

NW Defensive Arts 4

Redmond MMA 4

West Coast Fight Team 4

Alive MMA/BTT 1

Battleground 1

Black Belt USA 1

Eastside MMA 1

Gamebred 1

Matworks 1

Millers Martial Arts Academy 1

Next Level MMA 1

Universal 1

Vision Quest 1

 

Adult Overall Team Points

Lotus Club 200 (16 First Places)

MABJJ 200 (12 First Places)

GB WA 132

5 Rings Jiu Jitsu 58

Alive MMA/BTT 54

Straight Blast Gym 50

Purebred 47

Ivan Salaverry MMA 46

Yakima MMA 46

T-Town MMA 43

Bloodline 42

United Training Center 32

Team Redline 27

Gamebred 23

Impact Jiu Jitsu 23

Ring Demon 23

Da Kine 22

USA Cobra 18

Sleeper Athletics 17

Team Quest 15

Touch m Up 15

BJJ of Olympia 13

Ring Sports United 13

Scotts BJJ & Combat Grappling 13

ACMMA 12

Moscow BJJ 11

Renton 11

NW Jiu Jitsu Academy 10

North Sound BJJ 9

Team Eastside 9

Team Hermes Franca 9

Team Show 9

Lions Den 8

Fisticuffs 4

Full Circle Fight Club 4

NW Defensive Arts 4

Redmond MMA 4

Seaside BJJ 4

West Coast Fight Team 4

Matworks 2

Battleground 1

BJJ of Olympia 1

Black Belt USA 1

Eastside MMA 1

GB Surrey 1

Millers Martial Arts Academy 1

New Breed 1

Next Level MMA 1

Universal 1