PICTURES

 

Visit our SmugMug Gallery

Matt Ferris Photography

KingKaito Photography -Adult

KingKaito Photography -Youth

 

ADULT GI RESULTS

 

Vicious Submission Gi

Andrei Cretu :13 Armbar

Black ABSOLUTE

 1st Carlos Sievert  GB NW / Bellevue

 2nd Josh Calvo  One Jiu Jitsu

 3rd K.C. Thompson  Impact Jiu Jitsu

Brown Master 154.5 & Below   

 1st Jesse Brock  SBG / Idaho

 2nd Micah Caputo  RLNW / 5 Rings

 3rd Chris Sickler  MABJJ / Hybrid

Brown 168   

 1st Kevin Dadik  RLNW / 5 Rings

 2nd Ben Mackenzie  MABJJ / Hybrid / GHBJJ

 3rd Justin Palanca  Checkmat / T-Town MMA 

Brown 181.5   

 1st Brock Gorang MABJJ / Hybrid / GHBJJ

 2nd Robert Wolf  eRLNW

 3rd Joseph Montange  NWJJA

Brown 181.6 to 208   

 1st Chad Shaule  GB NW / Vancouver

 2nd Kyle Mitchell  MABJJ

 3rd Jesse Mclaughlin  Checkmat / T-Town MMA

Brown 208.1 & Above   

 1st Peter Manage  GB NW / Seattle

 2nd Jimmy Williams  MABJJ / Fife  

Brown  Male ABSOLUTE    

 1st Chad Shaule  GB NW / Vancouver

 2nd Kyle Mitchell  MABJJ

 3rd Joseph Montagne  NWJJA 

Purple 141.5   

 1st Jeff Lai  Summit BJJ

 2nd Kris Reid  Lobo Jiu Jitsu - Team Pedro

 3rd Frank Lee  GB NW / Seattle

Purple Master 154.5   

 1st Virgil Ortigas  Caio Terra Association

 2nd Glen Galbasini  GB NW / Portland

Purple Adult 168   

 1st Chase Hooper  One Jiu Jitsu / Combat Sport & Fitness

 2nd Justin Trubiani  Enso JJ

 3rd Ryne Cox  RLNW

Purple 181.5   

 1st Jesus Rangel  Checkmat

 2nd Mike Salconi   GB NW / Vancouver

 3rd Alem Numic  Checkmat / The Base

Purple Master 195.0   

 1st Shawn Lawrence  Iron Lion JJA

 2nd Clayton Bundschuh  Gravity BJJ

 3rd Erik Eliasen  RLNW

Purple 195.1 to 222.0   

 1st Antonio Moreno  253BJJ

 2nd Ken Montanez  Praxis BJJ 

Purple 222.1 & Up   

 1st Jared Taitingfong  MABJJ / Hybrid

 2nd Manny Padilla  GB NW / Portland

 3rd Robert Parsons  Impact Jiu Jitsu

Purple Male ABSOLUTE

 1st Jesus Rangel  Checkmat / Electric North

 2nd Ken Montanez  Praxis BJJ

 3rd Ryne Cox  RLNW

Purple Women 141.5   

 1st Louisa Bruschi  RLNW / 5 Rings

 2nd Kat Truitt  GB NW / Federal Way 

Blue 141.5 & Below   

 1st Jesus Landin Ruiz   GB NW / Seattle

 2nd Kody Iverson  Lions MMA / Ribiero JJ

 3rd Roland Edgar  MABJJ / Hybrid / GHBJ

Blue Adult 154.5   

 1st Jason Lee  GF Team International

 2nd Aasin Liberato  SBG / Burien

 3rd Cheston Balaan  GB NW / Seattle

Blue Master 154.5   

 1st Rafael Villalobos  GB NW / Imperial Jitz

 2nd Michael Fletcher  Elite BJJ of West Seattle

 3rd Nathan Strening  MABJJ 

Blue Adult 168   

 1st David Balint  GB NW / Issaquah

 2nd Jason Calabrese  Phantom BJJ

 3rd Roberto Cuellar  GB NW / Seattle

Blue Master 168   

 1st Jose Tajon  Enso Jiu Jitsu

 2nd Scott Moen  MABJJ / Axiom BJJ

 3rd Carl Moranski  Checkmat / T-Town MMA

Blue Adult 181.5   

 1st Joseph Swinehart  RLNW

 2nd Sean Batye  GB NW / Issaquah

 3rd  Pedro Henrique Alencastro Arruda  GB NW / Vancouver

Blue Master 181.5   

 1st Eric Bronson  Team Braga

 2nd Jersain Orozco  GB NW / Imperial Jitz

 3rd Robb Thornton  Checkmat / T-Town MMA

Blue Adult 195   

 1st Michael Maginn  SBG / Portland

 2nd Preson Bauder   Oregon Martial Arts

 3rd Kyle McAlister  Elite BJJ of Everett

Blue Master 195   

 1st Justin Rivera  GB NW / Issaquah

 2nd Micah Lindgren  GB NW / Imperial Jitz

 3rd Chance Diaz  Alive MMA

Blue Adult 208   

 1st Nathan Vanderven  SBG / Montana

 2nd Ivan Mondragon  GB NW / Imperial Jitz

Blue 222   

 1st Ryan Sullivan  MABJJ / Hybrid / GHBJJ

 2nd Kado Strom  GB NW / Issaquah

 3rd Gavin Cochran  Summit BJJ

Blue 222.1 & Above   

 1st Shane Steward  Elite BJJ of West Seattle

 2nd William McDonald  GB NW / Portland

 3rd Ilias Apostolopoulos  MABJJ / Academy of Brian Johnson

Blue Male ABSOLUTE

 1st Preston Bauder  RLNW / 5 Rings

 2nd Jesus Landin Ruiz  GB NW / Seattle 

 3rd Joseph Swinehart  RLNW

Blue Women 118.0   

 1st Heather Buntich  Elite BJJ of Bothell

 2nd Mirmala Savage  NWJJA

Blue Women 129.0   

 1st Amy Montenegro   GB NW / Bellevue

 2nd Desiree  Eliasen  RLNW

 3rd Lisa Moore  GB NW / Federal Way

Blue Women 141.5   

 1st Vicky Shearer  GB NW / Vancouver

 2nd Darci Omori  GB NW / Vancouver

 3rd Emily Alvendia  Elite BJJ of West Seattle

Blue Women 152.5   

 1st Amber Arenas  GB NW / Kirkland

 2nd Caitlin Williams  One Jiu Jitsu / Combat Sport and Fitness

 3rd Kristina Dosey  Lionheart BJ

Blue Women ABSOLUTE   

 1st Vickey Shearer  GB NW 

 2nd Amy Montenegro  GB NW / Bellevue

 3rd Amber Arenas  GB NW / Kirkland

White Adult 141.5   

 1st Jacob Grillo  Team Braga

 2nd Shigeru Sasao  Praxis BJJ

 3rd Jayden Rodriguez  MABJJ / Hybrid

White Adult 154.5   

 1st Nicolas Germanos  MABJJ

 2nd Abdul Kamara  GB NW / Kirland

 3rd Donard Eban  aGB NW / Federal Way

White Adult 168

 1st Andrei Cretu  One Jiu Jitsu / Combat Sport and Fitness

 2nd Danny Chavez  Chimera BJJ

 3rd Jacob Markey  NWJJA

White Master 168   

 1st Sergio Flores  GB NW / Seattle

 2nd Garrett Schwanke  Impact Jiu Jitsu

 3rd Joshua Hernandez  Elite BJJ of West Seattle

White Adult 181.5

 1st Ian Palmer  GB NW / Portland

 2nd Richard Rice  Phantom BJJ

 3rd Elliot Lee  GB NW / Issaquah

White Master 181.5   

 1st Michael Trujillo  GB NW / Seattle

 2nd Tim Knickerbocker  GB NW / Puyallup

 3rd Duong Huynh  MABJJ / Fife

White Adult 195   

 1st Julian Dizon  MABJJ

 2nd Daniel McHugh  MABJJ / Fife

 3rd Terence Anders  MABJJ / Hybrid

White Master 195   

 1st Aaron Huff  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

 2nd Joshua Valek  NW H.I.T. Center

 3rd Noah Hormann  Elite BJJ of Redmond

White Adult 208   

 1st William McNamara  Praxis BJJ

 2nd Vladimir Bordak  Checkmat / The Base

 3rd Concan Vande  lMABJJ / Axiom BJJ

White Master 208   

 1stJoel Martin  Team Mean MMA

 2ndHugo Moreira  GB NW / Portland

 3rdRic Garold Wiliams  Impact Jiu Jitsu

White Adult 222   

 1st Greg Jago  Praxis BJJ

 2nd Benjamini Williams  Impact Jiu Jitsu

 3rd Joel Barnett  NW H.I.T. Center

White Master 222   

 1st Michael Price  Phantom BJJ

 2nd Aaron Light  RLNW / 5 Rings

 3rd David Castor  Elite BJJ of Everett

White Adult 222.1 & Above   

 1st Anthony Tillman  Caio Terra

 2nd Alex Acosta  MABJJ / Hybrid

 3rd Tony Ortiz  GB NW / Imperial Jitz

White Master 222.1 & Above   

 1st Craig Gorman  Electric North Lake Stevens

 2nd Dominic Lapraim  United Training Center

 3rd Hanson Song  Journey of Brazilian Jiu Jitsu

White Women 118   

 1st Stella Davison  SBG / Montana

 2nd Lala Gusakov  GB NW / Seattle

 3rd Michelle Matias  Elite BJJ of Redmond 

White Women 129   

 1st Jonalyn Marelic  Elite BJJ of Factoria

 2nd Kimi Walker  SBG / Burien

 3rd Christine Lo  NWJJA

White Women 141.5   

 1st Leeza Rancourt  RLNW / 5 Rings

 2nd Laura Joffe Hendrickson  GB NW / Seattle

 3rd Alexandra Binam  RLNW / 5 Rings

White Women 152.5   

 1st Amy Palacios  GB NW / Bellevue

 2nd Louise Queirolo  Impact Jiu Jitsu

 3rd Tresame Chong  GB NW / Federal Way

White Women 163.5   

 1st Kendra Bukovac  MABJJ / Fife

 2nd Courtney Anaya  Elite BJJ of Factoria

 3rd Jessica Aaron  MABJJ / Fife

White Women 175   

 1st Eleanor Goodall  Elite BJJ of West Seattle

 2nd Morgan Ragan  Checkmat / T-Town MMA

 3rd Emily Webbe  rImpact Jiu Jitsu

White Women 175.1 & Above   

 1st Kristina Freeman NWJJA

 2nd Brooke Music  Checkmat / T-Town MMA

 3rd Casey Burt  One Jiu Jitsu / FBJJ

ADULT NOGI RESULTS

Vicious Submission NoGi

Eric Bronson :17 Americana

    

Advanced 136.0   

 1st Jesus Landin Ruiz GB NW / Seattle 

 2nd Mike Chupa  Peak MMA & Fitness

 3rd Claudeus Laude  One Jiu Jitsu / FBJJ

Advanced 149.0   

 1st Jesse Brock  SBG / Idaho

 2nd Virgil Ortigas  Caio Terra Association

 3rd Glen Galbasani  GB NW / Portland

Advanced 162.5   

 1st Shawn Weisenburgh  Mat Chess MMA

 2nd Brandon Dettra  Renzo Gracie Academy

Advanced 175.5   

 1st Jesus Rangel  Checkmat

 2nd Bobby McIntyre  United Training Center

 3rd Jersain Orozco  GB NW / Imperial Jitz

Advanced 188.5   

 1st Louis Petrich  GB NW / Seattle

 2nd Michael Maginn  SBG / Portland

 3rd Brock Gorang  MABJJ / Hybrid / GHBJJ

Advanced 188.6 & Above   

 1st Antonio Moreno 253BJJ

 2nd Ryan Nelson Independent

Advanced ABSOLUTE

 1st Louis Petrich  GB NW / Seattle

 2nd Jesse Brock  SBG / Idaho

 3rd Jesus Rangel  Checkmat

Advanced Women 147.0 & Below   

 1st Louisa Bruschi  RLNW / 5 Rings

 2nd Melanie McIntyre  United Training Center

Intermediate 136.0   

 1st Jacob Grillo  Team Braga

 2nd Shigeru Sasao  Praxis BJJ

 3rd Nathan Strening  MABJJ

Intermediate 149.0   

 1st Chris Cabe  Checkmat / The Base

 2nd Abdul Kamara  GB NW / Portland

Intermediate 162.5   

 1st Charles Batey  RLNW

 2nd Robert McGruder  MABJJ

 3rd Micah Todd  NWJJA

Intermediate Adult 175.5   

 1st Charles Sauvageau  United Training Academy

 2nd Eric Bronson  Team Braga

 3rd Mason Allison  Independent

Intermediate Master 175.5   

 1st Zachery Cox  Impact Jiu Jitsu

 2nd Kaleb Germany  MABJJ / Pinnacle Martial Arts 

 3rd Logan Vieira  Phantom BJJ

Intermediate Adult 188.5   

 1st Kazuki Umemura  MABJJ

 2nd Aaron Huff  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

 3rd Eric Lemcke  Sila Voli West Coast

Intermediate Adult 202   

 1st Johnny James  GB NW / Portland

 2nd Geromy Scaggs  MABJJ / Fife

 3rd Nathan Vanderven  SBG / Montana

Intermediate 215.1 & Above   

 1st Shane Steward  Elite BJJ / West Seattle

 2nd Ilias Apostolopoulos  MABJJ / Academy of Brian Johnson

 3rd Robert Parsons  Impact Jiu Jitsu

Intermediate Male ABSOLUTE     

 1st Eric Lemcke Sila Voli West Coast

 2nd Charles Batey RLNW

 3rd Eric Bronson Team Braga

Intermediate Female 136 & Below   

 1st Cassandra Chupa  Peak MMA & Fitness

 2nd Emily Alvendia  Elite BJJ of West Seattle

 3rd Meagan Zielinsk  iNova Uniao

Intermediate Female 136.1 & Above   

 1st Amber Arenas  GB NW / Kirkland

 2nd Hannah Ellison  NWJJA

 3rd Hilary Murphy  Guardian Self Protection and Fitness

Beginner 149   

 1st Aaron Wisdom  Team Braga

 2nd Eliceo Carranza  GB NW / Imperial Jitz

 3rd Donard Ebana  GB NW / Federal Way

Beginner Adult 162.5   

 1st James Ellis Jr. SBG / Portland

 2nd Kenneth Langwasser  MABJJ

 3rd Ricardo Verduzco  Team Braga

Beginner 175.5   

 1st Andrei Cretu  One Jiu Jitsu / Combat Sport and Fitness

 2nd James Jensen  Elite BJJ of Redmond

 3rd Jordan Anderson  10th Planet

Beginner 188.5   

 1st Justin Huelshoff  Mata Leao Combat Sports

 2nd Ian Palmer  GB NW / Portland

 3rd Paul Boudreaux  MABJJ / Academy of Brian Johnson

Beginner Adult 202   

 1st William McNamara  Praxis BJJ

 2nd Brandon Robbins  UFC Gym

 3rd Aren Lee  GB NW / Issaquah

Beginner 215.0   

 1st Fernando Gonzalez  Checkmat / Quincy BJJ

 2n Steven Pettengill  Phantom BJJ

Beginner 215.1 & Up   

 1st Craig Gorman  Caio Terra / Electric North Lake Stevene

 2nd Tony Ortiz   GB NW / Imperial Jitz

 3rd Anthony Tilman  Caio Terra

Beginner Female 125 & Below   

 1st Stella Davison  SBG / Montana

 2nd Jonalyn Marelic  Elite BJj of Factoria

 3rd Katie Hench  Peak MMA and Fitness

Beginner Female 136   

 1st Kayla Ann Quinata  GB NW / Seattle

 2nd Marleen Aguon  GB NW / Federal Way

 3rd RoseAnne Isreal  Peak MMA and Fitness 

Beginner Female 158   

 1st Lorren Hix  Guardian Self Protection and Fitness

 2nd Alexand Zipprich  MABJJ

YOUTH GI RESULTS

White 4&5 52 to 54   

 1st Lincoln Vader  Elite BJJ of Bothell

 2nd Andre Lyman  Iron Lion JJA  

White 5&6 40 to 44   

 1st Kaisen EJ Leon Guerrero  GB NW / Federal Way 

 2nd Rebecca Arneecher  YMCA of Yakima BJJ

 3rd Tevin Gridley  Iron Lion JJA

White 6 50 to 52   

 1st Hunter Burns GB NW / Federal Way

 2nd Josue Flore GB NW / Seattle

 3rd Damien Deuz Phantom BJJ

White 6&7 56 to 59   

 1st Lincoln Deuel  Jiu Jitsu Dynamics

 2nd Eramaiah Camacho MABJJ / Hybrid Gym

 3rd Ava Rodriguez  Phantom BJJ / Snoqualmie

White 6&8 65 to 68   

 1st Alexander Chen YMCA of Yakima BJJ

 2nd Alexandra Lyman  Iron Lion JJA

 3rd Ronin Wolf Jiu Jitsu Dynamics

White 7 45 to 54   

 1st Travis Barnett  NW H.I.T. Center

 2nd Zoe Kifer  NW H.I.T. Center

 3rd Xavier Gollyhorn  GB NW / Seattle

White 7 60 to 65   

 1st Tyler Poe   One Jiu Jitsu / CSF

 2nd Roman Thornton   Checkmat / T-Town MMA

 3rd Lucy Foster  Elite BJJ of Factoria

White 7&8 70 to 78   

 1st Sydney Poe  One Jiu Jitsu / CSF

 2nd Dylan Chandler  Team Braga

 3rd Marcel Senger  Torque Martial Arts

White 7&8 81 to 89   

 1st Dustin Holmes  SBG / Burien

 2nd Rylee Gordon  One Jiu Jitsu / CSF

 3rd Ace Garton  Elite BJJ of Everett

White 8 50 to 54   

 1st Troy Galvez  MABJJ / Puyallup

 2nd Teddy Gridley  Iron Lion JJA

 3rd Zoe Pecotte  253BJJ

White 8 59 to 63   

 1st Lucy Brewton  Elite BJJ of Factoria

 2nd Amaya Thorpe  MABJJ / Puyallup 

 3rd Oliver Paisley  Zenith - North Sound

White 9 60 to 65   

 1st Sebastian Camargo  253BJJ

 2nd Hamza Agoes-Adenan  Constantin's American Self

 3rd Quinton O'Bannon  Tazmanian MA

White 9 66 to 69   

 1st Deshawn Larry  MABJJ / Puyallup

 2nd Ezekiel Alag  Jiu Jitsu Dynamics

 3rd Alejandro Guardado  RLNW

White 9 70 to 77   

 1st Jacob Overway  Team Mean MMA

 2nd Olivia Jacobson  Nova Uniao

 3rd Reif Stevenson  Zenith - North Sound

White 9&10 113 to 120   

 1st Ellis Nelson  RLNW - Miller's

 2nd Niccolo Bandinelli  Elite BJJ of Redmond

 3rd Aries Balahadia  Champion Martial Arts

White 9&10 50 to 57   

 1st Natalie Wong  Elite BJJ / Factoria

 2nd Shelby Brown  GB NW / Portland

 3rd Kaipo Ojas  One Jiu Jitsu / FBJJ

White 9&10 80 to 87   

 1st Ta'a Malu  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

 2nd Marjorie McDaniel  Champion Martial Arts

 3rd Patrick Stone  Iron Lion JJA

White 9&10 91 to 100   

 1st Oliver Dettweiler  RLNW - Miller's

 2nd Lanie Palazzo  RLNW - Miller's

 3rd Brandon Cha  Enso JJ

White 10&11 70 to 78   

 1st Emerson Stiner  Phantom BJJ

 2nd Tyler Beecroft  MABJJ / Oak Tree Dojo

 3rd Dathen Fahey  253BJJ

White 10&12 137 to 139   

 1st Simon Martinez  One Jiu Jitsu / CSF

 2nd Gwynneth Buckton  Phantom BJJ

 3rd Leah Lese  MABJJ / Puyallup

White 10 to 12 119 to 124   

 1st Benjamin Hartman  One Jiu Jitsu / FBJJ

 2nd Hope Overway  Team Mean MMA

 3rd Aidan Larsen  Champion Martial Arts

White 10 to 12 60 to 69   

 1st Austin Thomas  Eatonville MMA

 2nd Bella Torpe  MABJJ / Puyallup

 3rd Andrew Galvez  Elite BJJ of Bothell

White 11 100 to 107   

 1st Nathan Hillger  RLNW - Miller's

 2nd Kaylin Huynh  Champion Martial Arts 

 3rd Dylan Cohoe  Torque Martial Arts

White 11 90 to 98   

 1st Finley Benjamin   GB NW / Issaquah

 2nd T ucker Andrews   RLNW - Miller's

 3rd Francisco Roberto  MABJJ / Hybrid Gym

White 11&12 80 to 85   

 1st Leo Cornelius  Elite BJJ of Factoria

 2nd Finnian Macaulay  RLNW - Miller's

 3rd Aulani Ruiz  MABJJ / Puyallup

White 12 145 to 155   

 1st Joseph Hudson  Charlie's Combat Club

 2nd Lily Schultz  MABJJ / Axiom BJJ

 3rd Sophia Murray  MABJJ / Cageworx

White12 to 14109 to 115   

 1st Quincy Eggert  Elite BJJ of Factoria

 2nd Reya Adkins  MABJJ / Cageworx

 3rd Brydon Sain  sMABJJ / Fife

White 13 125 to 135   

 1st Ethan Lee  Champion Martial Arts

 2nd Malachi Snodgrass  One Jiu Jitsu / CSF

 3rd Ryan Wolfgang  MABJJ / Cageworx

White 13 72 to 81   

 1st Kiera Tiegen  Genesis / Alliance

 2nd Andrew Nordhougen  One Jiu Jitsu / CSF

 3rd Mason Bellamy  RLNW - Miller's

White 13&15 98 to 105   

 1st John Kim  YMCA of Yakima BJJ

 2nd Parker Chandler  Team Braga

 3rd Caleb Kabalka  Elite BJJ of Bothell

White 13 to 15 140 to 150   

 1st Luke Ellis  GB NW / Seattle

 2nd Rafeal DeOcampo  RLNW - Miller's

 3rd Lucas Cepeda  MABJJ / Hybrid Gym

White 14&15 122 to 129 

 1st Ben Ellis  GB NW / Seattle

 2nd Tyler Allbritton  Champion Martial Arts

 3rd Anthony Sugai  MABJJ / Oak Tree Dojo

White 15&16 133 to 141 

 1st Carlos Martinez One Jiu Jitsu / CSF

 2nd Dayton Saunders Champion Martial Arts

 3rd Manoela Cristovao GB NW / Bellevue

White 15&17 155 to 165   

 1st Hunter Harrington   Checkmat / Quincy BJJ

 2nd Connor Meyers  Phantom BJJ / Snoqualmie 

 3rd Aric Schmeets  RLNW

Gray 5&6 39 to 42   

 1st Griffin Farr  Renzo Gracie Academy

 2nd Emana Blas  GB NW / Federal Way

 3rd Hayden Fernandez  GB NW / Federal Way

Gray 5&6 48 to 50   

 1st Zachary Kwan  Elite BJJ of Factoria

 2nd Alex Wright  GB NW / Issaquah

 3rd Jalen Gonio  Elite BJJ of Bothell

Gray 6&7 54 to 58   

 1st Devon Epps  GB NW / Federal Way

 2nd Marcus Salvatori  Elite BJJ of Redmond

 3rd Brandon Cheng  Budo Mix Martial Arts

Gray 6 to 859 to 65   

 1st Henri Rahin 253BJJ

 2nd Tristan Paulson SBG / Burien

 3rd Scottie Blas GB NW / Federal Way

Gray 7 39 to 47   

 1st Jasper Feduff  GB NW / Issaquah

 2nd Lucas Threatt  Elite BJJ / Factoria

 3rd Liam Hufalar  GB NW / Federal Way

Gray 7 to 9 49 to 52   

 1st Aaron Esteban  Elite BJJ of Bothell

 2nd Colton Grunemeier  Elite BJJ of Factoria

 3rd Coral FarrRenzo  Gracie Academy

Gray 7 to 9 54 to 58   

 1st Mya  Turcott  One Jiu Jitsu / CSF

 2nd Nate Edwards  GB NW / Issaquah

 3rd Joaquin Arenas-Buxton  GB NW / Kirkland

Gray 7 to 9 68 to 75   

 1st Oliver Martinez  MABJJ / Cageworx

 2nd Rylan McCreary  MABJJ / Oak Tree Dojo

 3rd Eli Solheim  Elite BJJ of Everett

Gray 7 to 9 78 to 84   

 1st Xander Ganir  GB NW / Issaquah

 2nd Sergio Estrada-Acosta  GB NW / Federal Way

 3rd Tyler Yarger  Newborn Cascao Jiu Jitsu

Gray 9&11 60 to 67   

 1st Austin Merwin  Shayne Simpson Team Rock Solid

 2nd Nathan Regan  GB NW / Issaquah

 3rd Isabella Downing  SBG / Montana  

Gray 10&11 71 to 77   

 1st Emelia Blas  GB NW / Federal Way

 2nd Jacobo Yaport  Jiu Jitsu Dynamics

 3rd Mae Nuzzo  The Rios Brothers

Gray Female 10 to 12 78 to 88   

 1st Kaydence Turcott  One Jiu Jitsu / CSF

 2nd Marley Oo  Enso JJ

 3rd Kylie Hagerty  Jiu Jitsu Dynamics   

Gray Male 10 to 12 79 to 88   

 1st Andrew Szarkowicz  SBG / Burien

 2nd AJ Martinez  MABJJ / Cageworx

 3rd Nathan Cavanaugh  Team Mean MMA 

Gray 11&12 88 to 94   

 1st Lucette Walker  SBG / Burien

 2nd James Melton  Checkmat / T-Town MMA

 3rd Asher O'Dell  GB NW / Issaquah 

Gray 11&12 98 to 110   

 1st Helen Patrick  GB NW / Federal Way

 2nd Skye Kirk  Jiu Jitsu Dynamics   

Gray 11&12 114 to 120   

 1st Liam Joslyn  GB NW / Federal Way

 2nd Mia Gagnon  MABJJ / Cageworx

 3rd Thomas Eustaquio  MABJJ / Hybrid Gym  

Gray 12&13 128 to 138   

 1st Caleb Camacho  MABJJ / Hybrid Gym

 2nd Evan Mazzarella  Iron Lion JJA

 3rd Daniel Szarkowicz  SBG / Burien  

Gray 13&14 140 to 145   

 1st Conner Knoth MABJJ / Cageworx

 2nd Jaden Reyes GB NW / Federal Way

 3rd Daniel Crawford SBG / Burien  

Gray 14&15 110 to 119   

 1st Joseph Cabaccang  SBG / Burien

 2nd Alan Wells  NW H.I.T. Center

 3rd osephine Walker  SBG / Burien

Gray & White 15 185 to 205   

 1st Aidan Borja  GB NW / Federal Way

 2nd Cody Green  One Jiu Jitsu / CS  

Yellow 8&9 55 to 64   

 1st Jase Macatangay GB NW / Federal Way

 2nd Weston Robinson SBG / Montana

 3rd Carter Cope NW H.I.T. Center   

Yellow 8&96 6 to 74   

 1st Riley Jhuty  APEX Martial Arts

 2nd Grady Robinson  SBG / Montana

 3rd Henry Feduff  GB NW / Issaquah   

Yellow 9&10 81 to 90   

 1st James Beeman  Jiu Jitsu Dynamics

 2nd Zac Reese  MABJJ / Oak Tree Dojo

 3rd Jake Morrison  Elite BJJ of Bothell   

Yellow 10&11 60 to 69 

 1st Jakan Lawrence  Iron Lion JJA

 2nd Alyssa Xiong  GB NW / Federal Way

 3rd Austin Quinanilla  MABJJ / Hybrid Gym   

Yellow 10 70 to 79   

 1st Gordon Gibson  GB NW / Kirkland

 2nd Susannah Barnett  NW H.I.T. Center

 3rd Sheridan Garey  RLNW - Miller's  

Yellow 10 to 12 95 to 104   

 1st Lethal Lilli Montenegro  GB NW / Bellevue

 2nd Isabella Kwan  Elite BJJ of Factoria

 3rd Ara Gyonjyan  GB NW / Bellevue  

Yellow 11&12 70 to 79   

 1st Roman Crasto  APEX Martial Arts

 2nd Dylan Cheng  Budo Mix Martial Arts

 3rd Kaito Ortgies  RLNW - Miller's  

Yellow 11&12 84 to 93   

 1st Leonardo Borges  Elite BJJ of Redmond

 2nd Dean Wadleigh  Checkmat / T-Town MMA

 3rd Julie Tajon  Enso JJ  

Yellow 11&12 103 to 110   

 1st Hunter Sonnenberg MABJJ / Hammerhead MMA

 2nd Theo Smith RLNW

 3rd David Samoilov GB NW / Federal Way

Yellow 11&13 114 to 118   

 1st Olivia Hollenbeck  253BJJ

 2nd Kai Hathaway  Checkmat / T-Town MMA   

Yellow 12 to 14 130 to 135   

 1st Isaiah Coley  GB NW / Kirkland

 2nd Kailea Fuller  Pacific Top Team - Chilliwqack

 3rd John Delacruz  MABJJ / Cageworx   

Yellow 13&14 118 to 128   

 1st Trenton Kain  One Jiu Jitsu / FBJJ

 2nd Liam Gibbs  RLNW - Miller's

 3rd Tyler Hogan  Phantom BJJ   

Yellow 13&14 143 to 155   

 1st Dylan Melton  Checkmat / T-Town MMA

 2nd Mykenzi Realme  Checkmat / Quincy BJJ

 3rd Hunter Tretyak  Northshore MMA   

Yellow 14&15 97 to 107   

 1st Marissa Esteban  Elite BJJ of Bothell

 2nd Shannon Curran  GB NW / Bellevue

 3rd Henry Heino  RLNW - Miller's   

Orange 10&11 74 to 76   

 1st David Veloria  GB NW / Federal Way

 2nd Isaiah Hearn  253BJJ  

Orange 11&12 99 to 104   

 1st Isabella Moore  GB NW / Federal Way

 2nd Tenocht Arenas-Buxton  GB NW / Kirkland

 3rd Hailey Erichsen  253BJJ  

Orange 12 to 14 86 to 98   

 1st Brian Moore  GB NW / Federal Way

 2nd Luke Manchster  Elite BJJ of Redmond

 3rd Ryan Babauta  Jiu Jitsu Dynamics  

Orange 13&14 139 to 143   

 1st Collin Burke  NW H.I.T. Center

 2nd Jaselyn Jones  Checkmat / Quincy BJJ 

Orange & Green 14 109 to 110   

 1st Stella Davison  SBG / Montana

 2nd Rayna Ojas  One Jiu Jitsu / FBJJ

Orange 14&15 119 to 129   

 1st Ariel Rodrigues  Elite BJJ of Factoria

 2nd Jack Murphy  GB NW / Kirkland

 3rd Sage Brown  GB NW / Portland  

Green 14&15 119 to 122   

 1st Isaac Lawrence  Iron Lion JJA

 2nd Nathan Asistin  GB NW / Issaquah

Blue 16&17 138 to 150   

 1st Cole Manchester  Elite BJJ of Redmond

 2nd Murphy Walker  Elite BJJ of West Seattle

 3rd Max McCrackin  MABJJ

    

YOUTH NOGI RESULTS     

   

Beginner 4&6 50 to 54   

 1st Hunter Burns  GB NW / Federal Way

 2nd Clara Overway  Team Mean MMA

 3rd Abrielle Lubas  Elite BJJ of Factoria   

Beginner 6&7 39 to 48   

 1st Hayden Fernandez  GB NW / Federal Way

 2nd Kaisen EJ Leon Guerrero  GB NW / Federal Way

 3rd Lucas Threatt  Elite BJJ of Factoria   

Beginner 6&7 52 to 59   

 1st Travis Barnett  NW H.I.T. Center

 2nd Evan Xiong  GB NW / Federal Way

 3rd Eramaiah Camacho  MABJJ / Hybrid Gym  

Beginner 6 to 8 63 to 70   

 1st Amaya Thorpe  MABJJ / Puyallup

 2nd Rachel Taylor  GB NW / Kirkland

 3rd Dylan Chandler  Team Braga

Beginner 8&9 54 to 60   

 1st Maxxx Etsitty  MABJJ / Pinnacle Martial Arts

 2nd Derek Zipprich   MABJJ

 3rd Quinton O'Bannon  Tazmanian MA  

Beginner 8 to 10 64 to 73   

 1st Deshawn Larry  MABJJ / Puyallup

 2nd Bella Thorpe  MABJJ / Puyallup

 3rd Jacob Overway  Team Mean MMA  

Beginner 8&9 78 to 87   

 1st Tyler Yarger  Newborn Cascao Jiu-Jitsu

 2nd Ethan Chandler  Team Braga

 3rd Ta'a Malu  MABJJ / Pinnacle Martial Arts  

Beginner 9&10 113 to 124   

 1st Hope Overway  Team Mean MMA

 2nd Niccolo Bandinelli  Elite BJJ of Redmond

 3rd Caleb Ruiz  MABJJ / Puyallu   

Beginner 10&11 76 to 85   

 1stZoey Zipprich  MABJJ

 2ndAustin Thomas  Eatonville MMA

 3rdAuliani Ruiz  MABJJ / Puyallup  

Beginner 11 to 13 90 to 98   

 1st Helen Patrick  GB NW / Federal Way

 2nd James Melton  Checkmat / T-Town MMA

 3rd Marrok Young  Matwork MMA   

Beginner 11&12 107 to 110   

 1st Lucas Davidson  United Training Center

 2nd Ramses Young  Matwork MMA

 3rd Gwynne Squyres  Checkmat / T-Town MMA   

Beginner 13&14 122 to 126   

 1st Gunner Frantz  Charlie's Combat Club

 2nd Ender Cleofe  AMC

Beginner 14&15 99 to 110   

 1st Caleb Kabalka  Elite BJJ of Bothell

 2nd Shannon Curran  GB NW / Bellevue  

Beginner 16&17 141 to 149   

 1st Connor MeyersPhantom BJJ / Snoqualmie

 2nd Manoela CristovaoGB NW / Bellevue

 3rd John TietjenKung Fu Club Fall City   

Intermediate 6&7 54 to 60   

 1st Brandon Cheng  Budo Mix Martial Arts

 2nd Joaquin Enas-Buxton  GB NW / Kirkland

 3rd Luke White  Elite BJJ of Redmond  

Intermediate 7&8 60 to 63   

 1st Victor Burga  GB NW / Federal Way

 2nd Domico Johnson  GB NW / Federal Way

 3rd Dalia Torres  Impact Jiu Jitsu  

Intermediate 7 to 9 65 to 74   

 1st Bishop Bessler  MABJJ / Hybrid Gym

 2nd Eli Solheim  Elite BJJ of Everett

 3rd Isabella Downing  SBG / Montana   

Intermediate 8&9 49 to 56   

 1st Jase Macatangay  GB NW / Federal Way

 2nd Colton Grunkemeier  Elite BJJ of Factoria

 3rd Kai Cabaccang  SBG / Burien  

Intermediate 8&9 75 to 82   

 1st Oliver Martinez  MABJJ / Cageworx

 2nd Ben Buckley  Checkmat / T-Town MMA

 3rd Matthew Fauth  RLNW  

Intermediate 9 62 to 67   

 1st Danya Chez-Petros  Team Quest

 2nd Grady Robinson  SBG / Montana

 3rd Weston Robinson  SBG / Montana   

Intermediate 9&10 70 to 78   

 1st Gordon Gibson  GB NW / Kirkland

 2nd Gael Arenas-Buxton  GB NW / Kirkland

 3rd Mauri Ham  GB NW / Federal Way   

Intermediate 10&11 60 to 64   

 1st Austin Merwin  Shayne Simpson Team Rock Solid

 2nd Alyssa Xiong  GB NW / Federal Way

 3rd Austin Quintanilla  MABJJ / Hybrid Gym   

Intermediate 10 84 to 88   

 1st Jake Morrison  Elite BJJ of Bothell

 2nd AJ Martinez  MABJJ / Cageworx

 3rd Zachara Montenegro  GB NW / Bellevue   

Intermediate 10&11 100 to 110   

 1st Hunter Sonnenberg  MABJJ / Hammerhead MMA

 2nd Alyssa Reyes  Elite BJJ of West Seattle

 3rd Emma White  Elite BJJ of Redmon   

Intermediate 11&12 70 to 80   

 1st Roman Craso  APEX Martial Arts

 2nd Leo Cornelius  Elite BJJ of Factoria

 3rd Dylan Cheng  Budo Mix Martial Arts  

Intermediate 11&12 86 to 95   

 1st Lilli Montenegro  GB NW / Bellevue

 2nd Caden Hollenbeck  253BJJ

 3rd Ryan Babauta  Jiu Jitsu Dynamics  

Intermediate 11 to 13 107 to 114   

 1st Quincy Eggert  Elite BJJ of Factoria

 2nd Cole Hollenbeck  253BJJ

 3rd Kai Hathaway  Checkmat / T-Town MMA  

Intermediate 12&14 115 to 125   

 1st Joseph Cabaccang  SBG / Burien

 2nd Nathan Zipprich  MABJJ

Intermediate 12 to 14 135 to 143   

 1st Zachary Zipprich  MABJJ

 2nd Isaiah Coley  GB NW / Kirkland

 3rd Even Mazzarella  Iron Lion JJA  

Intermediate 12 to 14 142 to 150   

 1st Luke Ellis  GB NW / Seattle

 2nd Joseph Hudson  Charlie's Combat Club

 3rd Dylan Melton  Checkmat / T-Town MMA   

Intermediate 15&16 165   

 1st Hunter Harrington  Checkmat / Quincy BJJ

 2nd Conor Trygstad   Phantom BJJ  

Advanced 9&10 67 to 73   

 1st Jakan Lawrence  Iron Lion JJA

 2nd Riley Jhuty  APEX Martial Arts

 3rd Jaden Grunkemeier  Elite BJJ of Factoria   

Advanced 11&12 93 to 100   

 1st Leonardo Borges  Elite BJJ of Redmond

 2nd Isabella Moore  GB NW / Federal Way

 3rd Hailey Erichseon  253BJJ  

Advanced 12&14 103 to 105   

 1st Carson Jackson  Charlie's Combat Club

 2nd David Samoilov  GB NW / Federal Way

 3rd Tenocht Arena-Buxton  GB NW / Kirkland   

Advanced 13&14 97 to 98   

 1st Brian Moore  GB NW / Federal Way

 2nd Luke Manchester  Elite BJJ of Redmond 

Advanced 13 to 15 122 to 130   

 1st Isaac Lawrence  Iron Lion JJA

 2nd Ariel Rodrigues  Elite BJJ of Factoria

 3rd Trenton Kain  One Jiu Jitsu / FBJJ   

Advanced 14&15 119   

 1st Nathan Asistin  GB NW / Issaquah

 2nd Sage Brown  GB NW / Portland 

Advanced 16&17 140 to 145   

 1st Cole Manchester  Elite BJJ of Redmond

 2nd Murphy Walker  Elite BJJ of West Seattle

The Revolution XXXII -  November 2016

Congratulations to the Adult Team
Gi Placers
The Revolution XXXII

1st Gracie Barra NW with 247 Points

2nd Marcelo Alonso BJJ with 106 Points

 3rd Ribeiro Lovato NW with 73 Points

Congratulations to the Adult Team
No-Gi Placers
The Revolution XXXII

1st Gracie Barra NW with 94 Points

2nd  Marcelo Alonso BJJ with 42 Points

 3rd Straight Blast Gym with 40 Points

Congratulations to the Adult Team
Overall Placers
The Revolution XXXII

1st Gracie Barra NW 341 with  points

2nd Place Marcelo Alonso with 148 points

3rd Place Ribeiro Lovato with 101 points

Congratulations to the Youth/Junior
Team Gi Placers
The Revolution XXXII

1st Gracie Barra NW with 234 points

2nd Place Team Elite BJJ with 134 points

3rd Place Marcelo Alonso BJJ with 115  points

Congratulations to the Youth/Junior
Team No-Gi Placers
The Revolution XXXII

1st Gracie Barra NW with 145 points

2nd Place Marcelo Alonso BJJ with 93 points

3rd Place Team Elite BJJ with 82 points

Congratulations to the Youth/Junior
Team Overall Placers
The Revolution XXXII

1st Gracie Barra NW with 379 points

2nd Place Team Elite BJJ 216 with  points

3rd Place Marcelo Alonso BJJ 208 with  points

Adult Gi Team Points

GB NW  247

MABJJ  106

RLNW  73

Elite BJJ  52

SBG  49

Checkmat  48

Praxis BJJ  30

One Jiu Jitsu  29

Caio Terra  20

Team Braga  19

NWJJA  17

Phantom BJJ  17

Impact Jiu Jitsu  16

Enso Jiu Jitsu  14

Summit BJJ  12

253BJJ  11

Iron Lion JJA  11

GF Team International  10

Team Mean MMA  9

NW H.I.T. Center  5

Chimera BJJ  4

Gravity BJJ  4

Lions MMA / Ribiero JJ  4

Lobo Jiu Jitsu - Team Pedro  4

Oregon Martial Arts  4

United Training Center  4

Alive MMA  1 

Journey of Brazilian Jiu Jitsu  1

Lionheart BJJ  1

Adult NoGi Team Points

GB NW  94

MABJJ  42

SBG  40

Checkmat  34

RLNW  28

Team Braga  26

Elite BJJ  23

Peak MMA & Fitness  17

Caio Terra 14

253BJJ  13

Mat Chess MMA  13

Praxis BJJ  13

Impact Jiu Jitsu  12

Sila Voli West Coast  12

United Training Academy  11

Guardian Self Protection and Fitness  10

One Jiu Jitsu  10

Mata Leao Combat Sports  9

United Training Center  8

Independent  5

NWJJA  5

Phantom BJJ  5

Renzo Gracie Academy  4

UFC Gym  4

10th Planet  1

Nova Uniao  1

 

Adult Overall Team Points 

GB NW  341

MABJJ  148

RLNW  101

SBG  89

Checkmat  82

Elite BJJ  75

Team Braga  45

Praxis BJJ  43

One Jiu Jitsu  39

Caio Terra  34

Impact Jiu Jitsu  28

253BJJ  24

NWJJA  22

Phantom BJJ  22

Peak MMA & Fitness  17

Enso Jiu Jitsu  14

Mat Chess MMA  13

Sila Voli West Coast  12

Summit BJJ  12

United Training Center  12

Iron Lion JJA  11

United Training Academy  11

GF Team International  10

Guardian Self Protection and Fitness  10

Mata Leao Combat Sports  9

Team Mean MMA  9

Independent  5

NW H.I.T. Center  5

Chimera BJJ  4

Gravity BJJ  4

Lions MMA / Ribiero JJ  4

Lobo Jiu Jitsu - Team Pedro  4

Oregon Martial Arts  4

Renzo Gracie Academy  4

UFC Gym  4

10th Planet  1

Alive MMA  1

Journey of Brazilian Jiu Jitsu  1

Lionheart BJJ  1

Nova Uniao  1

Youth/Junior Gi Team Points

GB NW  234

Elite BJJ  134

MABJJ  115

One Jiu Jitsu  93

SBG  61

RLNW  57

Checkmat  42

Iron Lion JJA  36

253BJJ  34

Jiu Jitsu Dynamics  33

NW H.I.T. Center  31

Champion Martial Arts  27

YMCA of Yakima BJJ  22

Phantom BJJ  20

APEX Martial Arts  18

Team Mean MMA  14

Renzo Gracie Academy  10

Charlie's Combat Club  9

Eatonville MMA  9

Genesis / Alliance  9

Shayne Simpson Team Rock Solid  9

Team Braga  8

Enso JJ  6

Budo Mix Martial Arts  5

Constantin's American Self  4

Nova Uniao  4

Pacific Top Team - Chilliwqack  4

Torque Martial Arts  2

Zenith - North Sound  2

Newborn Cascao Jiu Jitsu  1

Northshore MMA  1

Tazmanian MA  1

The Rios Brothers  1

Youth/Junior NoGi Team Points

GB NW  145

MABJJ  93

Elite BJJ  82

Charlie's Combat Club  22

Checkmat  20

Iron Lion JJA  19

SBG  16

Team Mean MMA  14

APEX Martial Arts  13

Phantom BJJ  13

Budo Mix Martial Arts  10

253BJ  J9

Newborn Cascao Jiu-Jitsu  9

NW H.I.T. Center  9

Shayne Simpson Team Rock Solid  9

Team Quest  9

United Training Center  9

Matwork MMA  5

Team Braga  5

AMC  4

Eatonville MMA  4

Impact Jiu Jitsu  1

Jiu Jitsu Dynamics  1

Kung Fu Club Fall City  1

One Jiu Jitsu  1

RLNW  1

Tazmanian MA  1

Youth/Junior Overall Team Points

GB NW  379

Elite BJJ  216

MABJJ  208

One Jiu Jitsu  94

SBG  77

Checkmat  62

RLNW  58

Iron Lion JJA  55

253BJJ  43

NW H.I.T. Center  40

Jiu Jitsu Dynamics  34

Phantom BJJ  33

APEX Martial Arts  31

Charlie's Combat Club  31

Team Mean MMA  28

Champion Martial Arts  27

YMCA of Yakima BJJ  22

Shayne Simpson Team Rock Solid  18

Budo Mix Martial Arts  15

Eatonville MMA  3

Team Braga  13

Newborn Cascao Jiu Jitsu  10

Renzo Gracie Academy  10

Genesis / Alliance  9

Team Quest  9

United Training Center  9

Enso JJ  6

Matwork MMA  5

AMC  4

Constantin's American Self  4

Nova Uniao  4

Pacific Top Team - Chilliwqack  4

Tazmanian MA  2

Torque Martial Arts  2

Zenith - North Sound  2

Impact Jiu Jitsu  1

Kung Fu Club Fall City  1

Northshore MMA  1

The Rios Brothers  1